პროექტის „ასუნთქე მომავალი” ფარგლებში, კრწანისის ტყე-პარკში 1000 ძირი გარემოსთან ადაპტირებული სხვადასხვა სახეობის ენდემური ხე დაირგვება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეებმა, იური ნოზაძემ და ნინო თანდილაშვილმა, თურქეთის რესპუბლიკის სრულუფლებიან და საგანგებო ელჩთან საქართველოში, ფატმა სერენ იაზგანთან ერთად, გამწვანების პროექტში „ასუნთქე მომავალი“ მიიღეს მონაწილეობა.
„მე მინდა მადლობა გადავუხადო თურქეთის მხარეს, რომელიც დღევანდელი აქციის ორგანიზატორი და ფინანსური მხარდამჭერია. მოგეხსენებათ, ჩვენ კრწანისის ტყე-პარკის განახლება-რეაბილიტაციის პროექტს ვახორციელებთ, რაც სხვა სამუშაოებთან ერთად, ამორტიზებული ხეების ახლით ჩანაცვლებას გულისხმობს. პროექტის „ასუნთქე მომავალი” ფარგლებში, კრწანისის ტყე-პარკში 1000 ძირი გარემოსთან ადაპტირებული სხვადასხვა სახეობის ენდემური ხე დაირგვება, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია“,- განაცხადა იური ნოზაძემ.
„ჩვენ მოხარული ვართ, რომ კრწანისის ტყე-პარკის გამწვანებაში შეგვაქვს წვლილი. იცით, რომ გაუდაბნოება მნიშვნელოვანი გამოწვევაა. შესაბამისად, ჩვენ გვინდა ხეების დარგვით შევაჩეროთ ეს მტკივნეული პროცესი. თითოეულ ხეს აქვს დიდი მნიშვნელობა და ეს არ არის პოპულიზმი. მოხარული ვიქნები, თუ 20 წლის შემდეგ, მექნება ამ პარკში, უკვე გაზრდილი ხეების ნახვის შესაძლებლობა“, - განაცხადა ფატმა სერენ იაზგანმა.
თურქეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის, რეჯეფ თაიფ ერდოღანის ინიცირებულ პროექტს საქართველოში თურქეთის თანამშრომლობისა და კორდინაციის სააგენტო (TIKA) ახორციელებს. გამწვანების პროექტი მსოფლიოს 25 ქვეყანაში მიმდინარეობს.
პროექტი „ასუნთქე მომავალი“ 2019 წლის 11 ნოემბერს დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც, მონაწილე ქვეყნებში, ჯამურად, 83 მილიონი ნერგი დაირგვება.
გამწვანების აქციაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლებთან ერთად, თურქეთის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის და ტყის სამინისტროს, ტყის მთავარი სამმართველოს, ასევე, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

1000 soil-type adapted endemic tree species to be planted in Krtsanisi forest as joint Georgian and Turkish cooperation
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture (MEPA) and the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA) have joined forces for planting around 1000 soil-type adapted endemic species. At the event, deputy Ministers, Mr Iuri Nozadze and Ms Nino Tandilashvili enjoyed company of Ambassador of Turkey to Georgia, H.E. Fatma Seren Yazgan.
“I would like to extend my gratitude to the Turkish partners for organizing and providing financial aid on the efforts undertaken today. We have launched recovery-renewal of the Krtsanisi forest that has set forth various efforts – including renewal of trees. The project “let the future breathe” will be shaped through a vital action of planting 1000 soil-type adapted endemic tree species” – Deputy Minister Nozadze stated.
“We are delighted to be complementing to the greenery efforts of the Krtsanisi project, as we fully acknowledge desertification being a serious challenge. Thus, we aim at suspending the desertification process through planting trees. Reiterating importance of each tree is certainly not populism. I would be eager to pay a visit to the park in 20-years’ time and take a pride into glancing at grown trees” - Ambassador of Turkey to Georgia shared.
The respective greenery project has been initiated by the Turkish President, Recep Tayyip Erdogan and spans over 25 countries. The Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA) is in charge of the project in Georgia.
“Let the future breathe” initiative came to life on November 11, 2019 and will result into planting a total number of 83 million trees in the participating countries.
The event enjoyed participation of the MEPA’s respective agencies, representatives of Ministry of Agriculture and Forestry of Turkey, as well as the respective non-governmental organizations.