ლევან დავითაშვილმა ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს (IOC) სხდომაზე, საქართველოში, ზეთისხილის კულტურის წარმოებისა და ექსპორტის პოტენციალზე ისაუბრა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს (IOC) ონლაინ საერთაშორისო სემინარში „ზეთისხილის ზეთის სამომავლო პერსპექტივები“ მიიღო მონაწილეობა. მინისტრმა, სიტყვით გამოსვლისას, საერთაშორისო საბჭოს წევრებს ზეთისხილის მსოფლიო დღე მიულოცა.„საქართველო, 2019 წლიდან, ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს ოჯახის წევრია, რაც დარგის განვითარების ხელშემწყობ უალტერნატივო პლატფორმას წარმოადგენს. რომ არა პანდემია, წელს თბილისი საბჭოს სხდომის მასპინძელი იქნებოდა. ვიმედოვნებ, მორიგი საბჭოს სხდომის მასპინძლობის შესაძლებლობა ჩვენი ქვეყნის დედაქალაქში მოგვეცემა“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტი ეკონომიკური შესაძლებლობების გაძლიერებაა. ქვეყანაში ზეთისხილის პლანტაციების გაშენება ქვეყნის ეკონომიკურ წახალისებასა და ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებაში მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს.
ლევან დავითაშვილმა ვრცლად ისაუბრა საქართველოში ზეთისხილის კულტურის წარმოების და ექსპორტის პოტენციალზე და ყურადღება სახელმწიფოს მიერ შემუშავებული დარგის განვითარების ხელშემწყობი პროგრამებისა და ქვეყნაში არსებული ლიბერალური სავაჭრო რეჟიმის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მომავალ წელს, 100 ჰა მიწის ფართობზე იგეგმება ახალი ნარგაობების გაშენება და ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს მიერ საქართველოსთვის ტექნიკური დახმარების აღმოჩენის შემთხვევაში, ქვეყანაში ზეთისხილის წარმოება მნიშვნელოვნად გაიზრდება.
სხდომის ფარგლებში, ლევან დავითაშვილმა ზეთისხილის და მისგან წარმოებული პროდუქციის სასარგებლო თვისებების გარდა, აღნიშნული კულტურის გარემოსდაცვითი თვალსაზრისით გამორჩეულ მახასიათებლებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ზეთისხილს დეგრადირებული ნიადაგის აღდგენის ხელშეწყობის და კლიმატზე მავნე ზეგავლენის შემცირების უნიკალური თვისება აქვს.
საბჭოს სხდომაზე, პროდუქციის წარმოებაში პანდემიის გავლენები, ხარისხის სტანდარტის მახასიათებლები, სარეალიზაციო ბაზრების დივერსიფიცირების, წარმოებაში ქალების ჩართულობის მნიშვნელობის საკითხები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
საბჭოს სხდომას, ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს თავმჯდომარე გიორგი სვანიძე ესწრებოდა.
საქართველო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს წევრი 2019 წელს გახდა და, ამავე წელს, ჩვენი ქვეყანა ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს 2020 წლის პრეზიდენტ ქვეყანად ოფიციალურად დასახელდა.
ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭო, რომელიც მსოფლიოს 40-ზე მეტ ქვეყანას აერთიანებს, 1959 წელს, მადრიდში დაარსდა. საბჭოს მიზანი ზეთისხილის პირველადი წარმოებისა და ექსპორტის მხარდაჭერაა.

Minister Davitashvili joins the 112th session of the Council of Members of the International Olive Council (IOC)
Mr Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) joined the Council of Members of the International Olive Council (IOC) at an online session - “Future of the Olive Sector”. Minister Davitashvili also extended congratulations to the attendees on the World Olive Day. Georgia became an official member of the IOC in 2019 and has been announced as the Chair of the IOC for 2020 (January – December).
The International Olive Council (IOC) was established in Madrid, Spain, in 1959, under the auspices of the United Nations. With more than 40 member states on board, the IOC aims at encouraging the primary production and expansion of international trade of olives.
“Georgia enjoys being a family member of the IOC since 2019 and has embraced the opportunity as an unprecedented alternative for developing olive sector. Georgia had been looking forward to hosting the 112th session, however, the pandemic has had a hindering effect. I would like to express my willingness to welcome upcoming session of the Council in the capital of our country” – Minister Davitashvili stated.
Minister Davitashvili briefed attendees that the Government of Georgia aspires to empower economic opportunities in the country, thus, encouraging cultivation of olive plantations in Georgia will underpin major efforts for complementing economic potential and ensure employment opportunities for the local dwellers; also, Minister made a special emphasis on the potential for cultivating and exporting olive sector in Georgia, which has been complemented by accurately tailored state policies on the sector and incumbent liberal trade environment in the country.
Technical assistance of the IOC to Georgia will complement Georgia’s upcoming year’s aspirations toward newly cultivated 100 acres of olives, which will significantly boost olive production in the country. Minister also briefed attendees on the environmental impact of olive oil production, which features olive’s positive characteristics as a product but nevertheless – olive farming ensures considerable reduction in the environmental impacts and provides significant benefits through conservation of soil and improvement of degrade landscapes.
Throughout the sessions, attendees scrutinized topics such as quality standards of olive oil, impact of Covid-19 on the consumption of olive oil, diversification of markets, role of women in the future of olive oil, as well as upcoming plans. The Chair of the IOC Mr George Svanidze also delivered opening remarks at the session.