6 დეკემბრამდე თხილის ექსპორტის ღირებულებამ 63.4 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა
2020 წლის 1 აგვისტოდან 6 დეკემბრამდე პერიოდში განხორციელდა 12 167 ტონა თხილის ექსპორტი, რომლის ღირებულებამ 63.4 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. აღნიშნულ პერიოდში განხორციელებული თხილის ექსპორტის მოცულობა 3 472 ტონით (40%) აღემატება 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდში განხორციელებული ექსპორტის მოცულობის მაჩვენებელს, ხოლო ექსპორტის ღირებულება 20.2 მლნ აშშ დოლარით (47%) გაიზარდა. ამავე პერიოდში, თხილის საექსპორტო ფასი 5%-ით გაიზარდა.
ქართული თხილის ექსპორტი, ძირითადად, ევროკავშირის ბაზრებზე ხორციელდება, კერძოდ, გერმანიაში (3 530 ტონა), იტალიაში (2 581 ტონა), ჩეხეთში (594 ტონა), ლიეტუვაში (355 ტონა), პოლონეთში (354 ტონა), ესპანეთში (352 ტონა), ბულგარეთში (322 ტონა), საფრანგეთში (240 ტონა), საბერძნეთში (97 ტონა), ესტონეთში (88 ტონა), ლატვიაში (84 ტონა), ლუქსემბურგი (84 ტონა), სლოვაკეთში (74 ტონა), ავსტრიასა (22 ტონა) და ხორვატიაში (10 ტონა).
ქართული თხილი ექსპორტზე გადის ასევე ისეთ ქვეყნებში, როგორებიცაა სომხეთი (680 ტონა), რუსეთი (540 ტონა), თურქეთი (530), ბელარუსი (306 ტონა), უკრაინა (212 ტონა), ბრაზილია (186 ტონა), ალჟირი (185 ტონა), კანადა (146 ტონა), საუდის არაბეთი (95 ტონა), მექსიკა (67 ტონა), უზბეკეთი (58 ტონა), სირია (50 ტონა), შვეიცარია (47 ტონა), იორდანია (38 ტონა), ერაყი (24 ტონა), დიდი ბრიტანეთი (22 ტონა), აშშ (19 ტონა) და სხვა.
აღსანიშნავია, რომ 2016 წლიდან, აზიური ფაროსანას და სოკოვანი დაავადებების გავრცელების შედეგად, თხილის წარმოება (შესაბამისად ექსპორტი) მცირდებოდა და 2018 წელს მინიმალურ ნიშნულს, 17 ათას ტონას მიაღწია. 2020 წელს მიღებული მაღალი ხარისხის თხილის მოსავალი სახელმწიფო სტრატეგიის საფუძველზე, შესაბამისი სამსახურებისა და ფერმერების მიერ ფაროსანას წინააღმდეგ გატარებული მასშტაბური ღონისძიებების შედეგია.

63, 4 million USD worth of hazelnut exported from Georgia by December 6
Georgia continues successful efforts for exporting hazelnut, which has already amounted into 63, 4 million USD (12, 167 tonnes) during the period of August 1 – December 6. The export of the same period of 2019 has increased in 3, 472 tonnes (40 %), amounting an increase of 20, 2 million USD (47 %). Moreover, an export price on hazelnut during the given timeframe has increased in 5 %.The vast majority of Georgian hazelnut export has reached European Union market, mainly Germany (3, 530 tonnes), Italy (2, 581 tonnes), Czech Republic (594 tonnes), Lithuania (355 tonnes), Poland (354 tonnes), Spain (352 tonnes), Bulgaria (322 tonnes), France (240 tonnes), Greece (97 tonnes), Estonia (88 tonnes), Latvia (84 tonnes), Luxembourg (84 tonnes), Slovakia (74 tonnes), Austria (22 tonnes) and Croatia (10 tonnes).
Nevertheless, Georgian hazelnut has been exported to countries such as Armenia (680 tonnes), the Russian Federation (540 tonnes), Turkey (530 tonnes), Belarus (306 tonnes), Ukraine (212 tonnes), Brazil (186 tonnes), Algeria (185 tonnes), Canada (146 tonnes), Saudi Arabia (95 tonnes), Mexico (67 tonnes), Uzbekistan (58 tonnes), Syria (50 tonnes), Switzerland (47 tonnes), Jordan (38 tonnes), Iraq (24 tonnes), Great Britain (22 tonnes), United Stated (19 tonnes) and etc.
Large-scale efforts and the State-deployed strategy, services and farmers have resulted into tangible outcome of fighting stink bug and celebration of high-quality harvest of 2020. Spread of the sting bug and fungal diseases had gradually dropped hazelnut production and export, which reached minimal scale of 17 tonnes in 2018.