სოლომონ პავლიაშვილმა ონლაინ შეხვედრაში თემაზე „ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლა - დასაქმების ტენდენციები და სამომავლო ხედვები“ მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა ონლაინ შეხვედრაში თემაზე „ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლა - დასაქმების ტენდენციები და სამომავლო ხედვები“ მიიღო მონაწილეობა. შეხვედრა მსოფლიო ცირკულარული ეკონომიკის ფორუმის (WCEF) ფარგლებში, ფინეთის ინოვაციების ფონდის „Sitra“ და მდგრადი განვითარების საერთაშორისო ინსტიტუტის (IISD) ორგანიზებით გაიმართა.
ონლაინ შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ცირკულარული ეკონომიკა მნიშვნელოვნად შეცვლის სამუშაო ბაზრებს, შესაბამისად, შეხვედრაზე განხილვის საგანი უნარ-ჩვევები და ცირკულარული ეკონომიკის შრომით საქმიანობაც იყო.
„ცირკულარული ეკონომიკა აცნობიერებს, რომ ბუნებრივი რესურსები უსასრულო არ არის და მიზნად ისახავს პროდუქციის მასალების რაც შეიძლება დიდხანს შენარჩუნებას მიმოქცევაში ხელახალი გამოყენების, შეკეთების, ხელახალი წარმოების, გაზიარების და გადამუშავების გზით. მიუხედავად იმისა, რომ წრიული ეკონომიკის კონცეფცია ძირითადად ორიენტირებულია ახალი ტექნოლოგიებისა და ბიზნესის განვითარებაზე, იგი ასევე მოიცავს ნარჩენების „დიზაინის შემუშავების" კონცეფციას, არაგანახლებადი მასალების განახლებადი მასალებით ჩანაცვლებას და ბუნებრივი სისტემების აღდგენას“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.

Deputy Minister Pavliashvili joins a remote session on “A just transition to a circular economy – Employment trends and visions for the future”
A just transition to a circular economy – Employment trends and visions for the future” – has been a topic of the discussion co-organized by the Finnish Innovation Fund “Sitra” and the International Institute for Sustainable Development (IISD) within an online World Circular Economy Forum (WCEF).
A shift to a circular economy will change job markets considerably, thus the forum dwelled on the importance of skills and employment in a circular economy.
“The circular economy acknowledges that natural resources are limited, thus production materials shall be rotational for use as lengthy as possible, through utilizing, amending, recycling, sharing and processing. While the circular economy concept’s primary focus is on modern technologies and business development. The latter also entails waste “recycling design” elaboration, replacing non-renewable materials with renewable ones and recovering natural systems” – Deputy Minister Solomon Pavliashvili stated.