ლევან დავითაშვილი: „ბოლო 3 წლის შედეგები არის თვალსაჩინო მაჩვენებელი, რომ სოფლის მეურნეობის განვითარების ჩვენი პოლიტიკა და თანმიმდევრული მიდგომები წარმატებულია”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა, ლევან დავითაშვილმა, საფინანსო-საბიუჯეტო, აგრარულ საკითხთა, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების და რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე, დეპუტატებს სამინისტროს სამომავლო გეგმები წარუდგინა.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების 2015-2020 წლების სტრატეგია წარმატებით განხორციელდა, რომელმაც ხელი შეუწყო აგროსასურსათო სექტორში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, ტექნოლოგიების განვითარებას, ადგილობრივი მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოებისა და ექსპორტის სტაბილურ ზრდას.
„2012 წლიდან 2019 წლამდე, სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობებში პროდუქციის გამოშვების მაჩვენებელი ქვეყნის დონეზე 1.6 მილიარდი ლარით (43%) გაიზარდა და 2019 წელს, 5.2 მილიარდი ლარი შეადგინა. 2020 წლის, პირველი 3 კვარტლის მონაცემები, რაც გამოქვეყნდა საქსტატის მიერ, გვაძლევს საფუძველს ვივარაუდოთ, რომ წლიური მაჩვენებელი 6 მილიარდ ლარს გადასცდება, რაც ისტორიული მაქსიმუმი იქნება. 2020 წელსაც, პანდემიის მიუხედავად, გვაქვს 13%-იანი ზრდა.
გაზრდილია სოფლის მეურნეობის პირველად წარმოებაში შექმნილი დამატებითი ღირებულება. 2020 წელს, 14%-იანი ზრდის პროგნოზი გვაქვს. 2019 წლის მონაცემებით, 3,2 მილიარდ ლარს გადასცდა დამატებითი ღირებულება ამ სფეროში და ვფიქრობ, 2020 წლის მონაცემებიც შთამბეჭდავი იქნება.
მნიშვნელოვანია ის სავაჭრო ბალანსი, რომელიც გვაქვს აგროსასურსათო სექტორში. გვქონდა სავაჭრო დეფიციტი - 800 მლნ აშშ დოლარამდე. მიმდინარე წლის 11 თვის მონაცემებით, ეს არის ისტორიული მინიმუმი და ეს 251 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს, რაც 2012 წლის წლიური მაჩვენებლის მესამედია. ჩვენი პირობა, რომ გვექნება დადებით სავაჭრო ბალანსი აუცილებლად შესრულდება შემდეგ 4 წლის განმავლობაში.
ეს ყველაფერი არის შედეგი იმ სტრატეგიის და თანმიმდევრული პოლიტიკის, რომელიც მოიცავს ბევრ მასშტაბურ, კომპლექსურ და წარმატებულ ღონისძიებას“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: “The last three years have demonstrated successful harvest of our consistent approaches and policies deployed to agriculture”
The joint sitting of the Parliamentary Budget and Finance, Agrarian Issues, Sector Economy and Economic Policy, Environmental Protection and Natural Resources, Regional Policy and Self-Government committees hosted a candidate for Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili to elaborate on the Ministry’s upcoming endeavours.
Mr Davitashvili stressed on successful implementation of the Rural Development Strategy of Georgia 2015 – 2020, which has enhanced competitiveness within the agricultural production industry, development of technologies, boosting high-quality production and positive increase in export.
“Throughout 2012 – 2019, agriculture, forest and fishery industry production has increased in 1, 6 billion GEL (43 %) and has amounted to 5, 2 billion GEL in 2019. The National Statistics Office of Georgia has published data for the first three quarters of 2020, enabling us to set projections of an increased 6 billion GEL, thus embracing a historical milestone. Amidst the pandemic, 2020 has demonstrated 13 % increase.
Value-added of primary agricultural has been increased. 2020 projections have aimed at 14 % of increase. Value-added of 2019 has exceeded 3, 2 billion GEL in an industry and I am firm that 2020 data will prove impressive.
Maintaining trade balance in the agricultural industry is crucial. We had a trade deficit of up to 800 million USD. According to the data of the recent 11 months, we have reached a historical minimum of 251 million USD, making a third of 2012 data. Our promise is to maintain a positive trade balance in the next four-years-time.
The Ministry’s success stories have been translated from the consistent strategies and policies, which have ensured large-scale, comprehensive and successful actions” – Mr Levan Davitashvili stated.