ლევან დავითაშვილი: „მიწის რეფორმის ფარგლებში, კანონქვემდებარე აქტები შემუშავებულია და უახლოეს მომავალში დამტკიცდება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა, ლევან დავითაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის აგრარული კომიტეტის თავმჯდომარის, ნინო წილოსანის შეკითხვაზე, მიწის რეფორმის ფარგლებში კანონქვემდებარე აქტების მიღებასთან დაკავშირებით, განმარტება გააკეთა.
„2020 წელს შეიქმნა მიწის მდგრადი მართვის სააგენტო, რომელსაც 3 კანონქვემდებარე აქტის მიღება ჰქონდა დავალებული. ეს კანონქვემდებარე აქტები შემუშავდა კერძო სექტორთან თანამშრომლობით, მაგრამ, პანდემიიდან გამომდინარე და იმის გამო, რომ ბევრი საჯარო განხილვის ჩატარება იყო საჭირო, რათა დაინტერესებული პირები ჩართულიყვნენ და მათი ინტერესები ყოფილიყო გათვალისწინებული, მათი მიღება ვერ მოხერხდა. ეს არის კანონქვემდებარე აქტები, რომლებიც უცხოელ ინვესტორებს პირდაპირ უკავშირდება. მათი პოზიციების გათვალისწინება მნიშვნელოვანი იყო ჩვენი ქვეყნის ინტერესების გათვალისწინებით. აქ მთავარი საქართველოს ინტერესების დაცვაა. ეს ნორმატივებიც ზუსტად ამ პრინციპებზე დაყრდნობით შემუშავდა. კანონქვემდებარე აქტები შემუშავებულია და, უახლოეს პერიოდში, დარწმუნებული ვარ, სამივე დაამტკიცდება”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: “Bylaws on land reform have been drafted and will be adopted in the nearest future”
Mr Levan Davitashvili, a candidate for the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia elaborated on the process of drafting/adopting bylaws on land reform, upon responding to the question of MP Nino Tsilosani, chairperson of the Parliamentary Agrarian Issues Committee.
“2020 has resulted into establishment of the National Agency for Sustainable Land Management, which has been tasked to adopt 3 bylaws; they have been drafted upon liaison with private sector, however, the pandemic has affected the process due to difficulties of ensuring engagement of stakeholders and holding public discussions. These bylaws are directly connected with foreign investors, thus, harmonizing their input with Georgia’s interests is vital. Georgia’s interests are crucial and the bylaws have been aspired with the latter principles. The bylaws have been already drafted and I am firm about their adoption in the nearest future” – Mr Davitashvili stated.