ლევან დავითაშვილი: „ჩვენ გვაქვს თანმიმდევრული მიდგომები სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით, რომელიც თანხვედრაშია ევროპულ პოლიტიკასთან”
„ასოცირების ხელშეკრულებამ, ღრმა და ყოვლისმომცველი  თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებამ განსაზღვრა ჩვენი ახლებური, ევროპული განვითარების დღის წესრიგი, რაც დიდ წილად სოფლის მეურნეობის განვითარებასაც გულისხმობს. ჩვენ შევიმუშავეთ სოფლის მეურნეობის განვითარების პირველი სტრატეგია, შემდგომ უკვე სოფლის განვითარების სტრატეგია, რაც უფრო მეტად სოფლის ეკონომიკის ხელშეწყობას გულისხმობს. დღეს უკვე გვაქვს ახალი დოკუმენტი, რომელიც 2021-2027 წლების სოფლის  განვითარების ძირითად მიმართულებებს განსაზღვრავს. თანმიმდევრულობა შედეგებში აისახა.
სოფლის მეურნეობის გამოშვება 2012 წლისთვის 3 მლრდ-ზე ოდნავ მეტი იყო; 2020 წლის სოფლის მეურნეობის გამოშვება, საპროგნოზო მონაცემებით, 6 მლრდ-მდე უნდა იყოს. სოფლის მეურნეობის დოვლათი, რაც ქვეყანაში იქმნება, თითქმის 50 %-ით არის გაზრდილი. 70 %-ით არის გაზრდილი ერთ დასაქმებულზე სოფლის მეურნეობის გამოშვება. პროდუქტიულობა ერთ დასაქმებულზე უფრო გაიზარდა ანუ, უფრო ტექნოლოგიური გახდა სოფლის მეურნეობა. და ერთიც მინდა აღვნიშნო, დამატებითი ღირებულება, ანუ ის, რასაც სოფლის მეურნეობა ქმნის ეკონომიკაში, დაახლოებით, 1 მლრდ ლარით გაიზარდა ბოლო 8 წლის განმავლობაში.
ჩვენ მილიარდზე მეტი ღირებულების პროდუქცია შემოგვაქვს ყოველ წელს და, პრაქტიკულად, არაფერი გაგვქონდა. დაახლოებით 750 მილიონ დოლარზე მეტი იყო ეს უარყოფითი ბალანსი, რაც დღეს, ისტორიულ მინიმუმზე დავიდა და 250 მლნ დოლარს შეადგენს. 500 მლნ დოლარზე მეტით გაუმჯობესდა ჩვენი სავაჭრო ურთიერთობები ამ სექტორში.
ერთ წელიწადში და მოკლევადიან პერსპექტივაში სოფლის მეურნეობის არცერთი გადაწყვეტილება შედეგს არ იძლევა; სოფლის მეურნეობაში თანმიმდევრულობას აქვს ძალიან დიდი მნიშვნელობა. ბევრი კრიტიკის და სპეკულაციის მიუხედავად, ჩვენ თანმიმდევრულ პოლიტიკაზე უარი არ გვითქვამს. ბევრი რამ ჯერ კიდევ მისაღწევია, მაგრამ თვალსაჩინო მნიშვნელოვანი შედეგები უკვე გვაქვს”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Minister Davitashvili: "Georgia has embraced contemporary vision toward agricultural development, which complies with the European policy"
"The Association Agreement, including a Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) has determined Georgia's innovative and European-style development agenda, which entails major efforts for enhancing agriculture. We have elaborated the primary strategy for agricultural development, which has been complemented by the rural development strategy that strives to foster rural economy. Nowadays, we are proud holders of the rural development strategy spanning across 2021-2027, that entails definition of key areas for pursuing development efforts. Frankly speaking, consistency of the latter strategy can be featured in outcomes.
By the year of 2012, agriculture slightly exceeded 3 billion, however, projections for 2020 aim at exceeding 6 billion. Agricultural welfare of the country, produced in Georgia has boosted in 50 %. Profit of agriculture has increased in 70 % per one employee. Upon boosting productivity of agriculture per employee entails a more technologically advanced agriculture in Georgia. Moreover, added value of the agriculture has boosted in about 1 billion GEL throughout the last eight years.
Georgia imports a production worth of 1 billion, while, before, it basically did not export anything; in fact, a negative balance comprised 750 million USD, which has reached a historical minimum by today and stands at 250 million USD. Georgia has made an improvement in trade relations amounting into 500 million USD.
There are no decisions, which can result into a-one-year or short-term improvement to an agricultural field. Consistency is of utmost importance for an agricultural field and despite of speculations, judgment and criticism - we did not deviate from a consistent policy strategies. There are many efforts to deploy in the future, however, tangible results can be already embraced" - Minister Davitashvili stated.