საავტომობილო დიზელის ხარისხობრივი ნორმები ევროპულ სტანდარტებს კიდევ უფრო დაუახლოვდა
საქართველოს მთავრობამ „დიზელის საწვავის შემადგენლობის ნორმების, ანალიზის მეთოდებისა და მათი დანერგვის ღონისძიებათა შესახებ” N238 დადგენილებაში ცვლილებები დაამტკიცა. აღნიშნული გადაწყვეტილებით, დიზელის საწვავი მაქსიმალურად დაუახლოვდა ევროდირექტივით განსაზღვრული პარამეტრების ნუსხას.
დიზელის ხარისხობრივი მოთხოვნები ეტაპობრივად უმჯობესდება და, დადგენილი პარამეტრების ფარგლებში, 2019 წლიდან შეესაბამება ევრო 4 სტანდარტს, რაც გოგირდის მცირე შემცველობას გულისხმობს. დიზელის ხარისხის ევრო 5 ნორმამდე გაზრდა მომავალი წლის 1 იანვრისთვის არის განსაზღვრული.
აღსანიშნავია, რომ, 2020 წლის ბოლოს, ღონისძიებები განხორციელდა ბენზინთან მიმართებითაც და განისაზღვრა ევროდირექტივით დადგენილი ყველა პარამეტრი.
საავტომობილო საწვავის ხარისხის გაუმჯობესება ხელს შეუწყობს ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების შემცირებას. ავტომობილებში გაუმჯობესდება წვის პროცესი, რაც უზრუნველყოფს აზოტის დიოქსიდისა და მყარი ნაწილაკების გაფრქვევების შემცირებას.
აღსანიშნავია, რომ საავტომობილო საწვავის ხარისხის დადგენილი ნორმების დარღვევებისთვის სანქციების მნიშვნელოვნად გაზრდის მიზნით, 2020 წელს ცვლილებები შევიდა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსსა და სისხლის სამართლის კოდექსში. საავტომობილო საწვავის რეგულარულ მონიტორინგს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი ახორციელებს.

Georgia harmonizes quality of fuel with the European standards
Georgia has successfully adopted amendments to the Decree No. 238 of the Government of Georgia on “the Norms of Composition of Diesel Fuel, Methods of Analysis and Implementation Measures”, which demonstrates Georgia’s commitments toward harmonizing quality of fuel with the European standards. By the end of 2020, efforts have been deployed toward the gasoline quality and each and every parameter has been defined through the European Union directive.
Gradual enhancement of fuel quality requirements and environmental parameters has been complying with the Euro 4 of the European emission standards since 2019, which relates to sulfur composition. The diesel quality will attain Euro 5 norm by January 1 of an upcoming year.
Ensuring efforts toward improving the quality of fuel fosters decreased pollution of the atmospheric air, as well as improving the boiling process within the vehicles itself. The latter efforts ensure decreased emission of solid particles and nitrogen dioxide.
In 2020, significant amendments have been made to the Code of Administrative Offenses and Criminal Code of Georgia for increasing sanctions upon violating gasoline quality norms. The Department of Environmental Supervision under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia will ensure regular monitoring of gasoline.