ლევან დავითაშვილმა ბერლინის სოფლის მეურნეობის ონლაინ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ბერლინის სოფლის მეურნეობის ონლაინ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა. მინისტერიალს, რომელიც სურსათისა და სოფლის მეურნეობის მე-13 გლობალური ფორუმის (GFFA) ფარგლებში გაიმართა, მსოფლიოს 70-ზე მეტი ქვეყნის სოფლის მეურნეობის მინისტრი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ლევან დავითაშვილმა, სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოში პანდემიით შექმნილი მდგომარეობის საპასუხოდ ხელისუფლების მიერ გატარებულ ღონისძიებებზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ურთულესი გამოწვევის დროს, კოორდინირებული მუშაობით, არც ერთ რეგიონში სასურსათო პროდუქციის დეფიციტი არ შექმნილა.
„მხარდაჭერისთვის და თანამშრომლობისთვის მადლობას ვუხდი ყველა მონაწილე სახელმწიფოს და პარტნიორ ორგანიზაციებს, ასევე, ადგილობრივი კერძო სექტორის წარმომადგენლებს სანიმუშო კომუნიკაციისთვის. ეს წარმატება ერთობლივი შრომის შედეგია“,- განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მინისტრმა ფერმერების მხარდასაჭერად შემუშავებული სოფლის მეურნეობის ანტიკრიზისული გეგმის მნიშვნელობაზეც გაამახვილა ყურადღება.
ფორუმის ფარგლებში გამართულ სამუშაო სესიებზე, მონაწილეებმა, რეგიონებისა და ქვეყნების მიხედვით პანდემიის პრევენციის და კლიმატის ცვლილების შერბილების საკითხებზე იმსჯელეს.
ფორუმის დასასრულს, მიიღეს კომუნიკე, რომელიც კლიმატის ცვლილების და პანდემიის პირობებში მსოფლიოს სასურსათო მარაგების უზრუნველყოფას და პანდემიის პრევენციას ეხება.
ონლაინ მინისტერიალს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და გერმანიაში საქართველოს საელჩოს წარმომადგენელი ესწრებოდნენ.

Minister Levan Davitashvili joined the 13th Global Forum for Food and Agriculture (GFFA) conference hosted by the Berlin Agriculture Ministers’ Conference to climate-friendly and crisis-resistant agriculture. At the invitation of the Federal Agriculture Minister, more than 70 agriculture ministers and high-ranking representatives of 13 international organizations came together at a remote session. In his speech, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili briefed attendees on Georgia’s Government-deployed response actions to an aftermath of the pandemic.Minister Davitashvili embraced the fact of how Georgia deployed a coordinated strategy, which resulted into an undisrupted supply and safeguarding each and every region from product shortage. Minister also dwelled on an anti-crisis plan on agriculture elaborated and deployed for supporting farmers.
"I would like to extend my sincere gratitude to each and every state and partner interlocutor, including the private sector, for an outstanding communication. Our success has been harvested from joining efforts" - Minister Davitashvili stated.
Throughout the Forum, attendees have been empowered through being engaged into regional and country-based discussions of climate change mitigation goals and prevention of the Covid-19 pandemic. As a successful commencement of the Forum, the delegates adopted the final communiqué, which reiterates ensuring food supply and prevention of the pandemic amidst the Covid-19 turmoil.
A remote ministerial enjoyed presence of Deputy Minister of MEPA, Ms Nino Tandilashvili and Ambassador of Georgia to the Federal Republic of Germany