ლევან დავითაშვილი: „ჩვენ გვაქვს მნიშვნელოვანი გეგმები და ამბიცია, რომ ქართულმა თხილმა და სხვა კაკლოვანმა კულტურებმა საერთაშორისო ბაზრებზე სტაბილური ადგილი დაიმკვიდროს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის ხელმძღვანელობით, თხილისა და სხვა კაკლოვანი კულტურების განვითარების სათათბირო საბჭოს რიგით მე-5 სხდომა გაიმართა. საბჭოს წევრებმა თხილის სექტორში არსებული ვითარება და გამოწვევები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
„სოფლის მეურნეობის სტრატეგიული დარგების განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის აქტიური თანამშრომლობა. ჩვენ მუდმივი კომუნიკაცია გვაქვს სექტორში მომუშავე ასოციაციებსა და დონორ ორგანიზაციებთან, რომლებიც სამინისტროს აღნიშნული დარგის განვითარებაში უწევენ მხარდაჭერას. თხილი საქართველოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო პროდუქტია. გასულ წლებში, თხილის სექტორში გვქონდა ბევრი გამოწვევა, რომელთა დიდი ნაწილი უკვე დაძლეულია და, 2020 წლის მონაცემებით, თხილი მოწინავე საექსპორტო პოზიციებს იკავებს. ჩვენ გვაქვს მნიშვნელოვანი გეგმები და ამბიცია, რომ ქართულმა თხილმა და სხვა კაკლოვანმა კულტურებმა საერთაშორისო ბაზრებზე სტაბილური ადგილი დაიმკვიდროს. ვფიქრობ, 2021 წელი იქნება წარმატებული. ეს არის ჩვენი მოლოდინი, რომელიც განვლილ წლებს და არაერთი მიმართულებით დაგროვილ გამოცდილებას ეფუძნება“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებმა სათათბირო საბჭოს სხდომის მონაწილეებს სახელმწიფოს მიერ დარგში განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ ანგარიშები წარუდგინეს.
როგორც სხდომაზე აღინიშნა, 2020 წელი წარმატებული აღმოჩნდა თხილის ინდუსტრიისთვის. სახელმწიფოს, კერძო სექტორის და დონორი ორგანიზაციების ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად, ქართულმა თხილმა მსოფლიო ბაზარზე პოზიციები დაიბრუნა. მიუხედავად ამისა, სექტორში კვლავ არსებობს გამოწვევები, როგორც მავნებლებისა და დაავადებების, ასევე, ფინანსურ რესურსზე ხელმისაწვდომობის და საექსპორტო პროდუქციის რაოდენობის კუთხით. აღნიშნული გამოწვევების დაძლევის მიმართულებით მუშაობა 2021 წელს აქტიურად გაგრძელდება. შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) როლი საქართველოში თხილის სექტორის განვითარებისა და გაძლიერების ხელშეწყობაში.
სხდომის ფარგლებში, არსებულ მდგომარეობასა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს თხილისა და კაკლოვანი კულტურების სექტორში მომუშავე ასოციაციების წარმომადგენლებმა. დადებითად შეფასდა გასული წელი და აღნიშნა, რომ 2023-2024 წლებში თხილის მოსავლის გაორმაგებაა დაგეგმილი.
ქვეყანაში თხილის ინდუსტრიის განვითარებასთან ერთად, დადებითი ტენდენციებია ნუშისა და კაკლის წარმოების კუთხით. როგორც ნუშისა და კაკლის მწარმოებელთა ასოციაციის თავმჯდომარემ აღნიშნა, მიმდინარე წელს ქვეყანაში უკვე იქნება ნედლეულის ისეთი რაოდენობა, რომ ეტაპობრივად მოხდეს იმპორტის ჩანაცვლება, ხოლო პროდუქციის ექსპორტზე გატანა, სავარაუდოდ, 2022 წლიდან იქნება შესაძლებელი.
თხილისა და სხვა კაკლოვანი კულტურების განვითარების სათათბირო საბჭოს რიგით მე-5 სხდომას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების, დარგში მომუშავე ასოციაციების და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Minister Davitashvili: "Our aspirations and goals aim high to ensure effective positioning of Georgian hazelnut and other nut crops at international markets"
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Levan Davitashvili hosted the 5th session of an advisory council of hazelnut and other nut crops, which aimed at scrutinizing challenges and incumbent developments of nut sector, as well as successes drawn and future plans. Representatives of the hazelnut and nut industry associations positively assessed the previous year and dwelled on projections to double hazelnut harvest during 2023-2024. The session was also attended by the relevant agencies and bodies of the MEPA and donor organizations. An outstanding contribution of the United States Agency for International Development (USAID) in safeguarding and strengthening Georgia's hazelnut sector has been embraced at a meeting.
"Effective coordination and cooperation between the state and the private sector is vital for enhancement of the MEPA's strategic programming. We ensure a consistent liaison with the associations and donor organizations within the sector, who complement the Ministry's aspirations for developing the respective field. Hazelnut industry is one of the core export landmarks of Georgia, which faced numerous challenges in the previous year; however, the vast majority of these have been tackled resulting into the industry being at the export forefront in 2020. We have ambitious aspirations and goals to attain solid position the Georgian hazelnut and nut crops at international markets. Frankly speaking, 2021 will be a successful year and this is our expectation, aspired and cultivated by expertise accrued throughout the previous years" - Minister Davitashvili stated.
In the course of the advisory council, attendees scrutinized actions undertaken and reports developed. The year of 2020 has been fruitful for the industry, which has become possible upon meaningful contribution of private sector and donor organizations. These efforts have been translated into Georgia attaining its stance at a global market; however, shortcomings still remain that pose a threat to causing damage and illnesses, as well as lack of financial capabilities and volume of export. Georgia will ensure prompt and effective coordination and interventions in 2021.
Enhancement of hazelnut industry, as well as positive trends of nuts and almond production has been embraced at the meeting. Chairperson of the Georgian Hazelnut Growers Association dwelled on ensuring harvest in 2021, which possesses potential to gradually replace import, thus, the production will be exported from the year of 2022. The 5th consecutive meeting of the council enjoyed presence of the Ministry's corresponding bodies, as well as professional associations and donor organizations.