31 იანვრამდე განხორციელებულმა თხილის ექსპორტმა 79.2 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა
2020 წლის 1 აგვისტოდან 2021 წლის 31 იანვრამდე პერიოდში განხორციელდა 15.3 ათასი ტონა თხილის ექსპორტი, რომლის ღირებულებამ 79.2 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. აღნიშნულ პერიოდში განხორციელებული თხილის ექსპორტის მოცულობა 5.0 ათასი ტონით (49%), ხოლო ექსპორტის ღირებულება 26.8 მლნ აშშ დოლარით (51%) აღემატება 2019/2020 წწ ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებლებს.
ქართული თხილის ექსპორტი, ძირითადად, ევროკავშირის ბაზრებზე ხორციელდება, კერძოდ, გერმანიაში (4 165 ტონა), იტალიაში (3 766 ტონა), ჩეხეთში (716 ტონა), ლიეტუვაში (442 ტონა), პოლონეთში (376 ტონა), ესპანეთში (430 ტონა), ბულგარეთში (345 ტონა), საფრანგეთში (359 ტონა), ლატვიაში (128 ტონა), საბერძნეთში (97 ტონა), ესტონეთში (88 ტონა), სლოვაკეთში (86 ტონა), ლუქსემბურგში (84 ტონა), ბელგიაში (44 ტონა), ავსტრიასა (22 ტონა) და ხორვატიაში (10 ტონა).
ქართული თხილი ექსპორტზე გადის ასევე ისეთ ქვეყნებში, როგორებიცაა სომხეთი (873 ტონა), რუსეთი (713 ტონა), თურქეთი (530), ბელარუსი (444 ტონა), უკრაინა (290 ტონა), ბრაზილია (186 ტონა), ალჟირი (185 ტონა), კანადა (146 ტონა), საუდის არაბეთი (166 ტონა), შვეიცარია (89 ტონა), მექსიკა (67 ტონა), უზბეკეთი (58 ტონა), სირია (50 ტონა), არაბთა გაერთიანებული საამიროები (44 ტონა), იორდანია (38 ტონა), დიდი ბრიტანეთი (35 ტონა), ერაყი (24 ტონა), აშშ (19 ტონა) და სხვა.
აღსანიშნავია, რომ 2016 წლიდან, აზიური ფაროსანას და სოკოვანი დაავადებების გავრცელების შედეგად, თხილის წარმოება (შესაბამისად ექსპორტი) მცირდებოდა და 2018 წელს მინიმალურ ნიშნულს, 17 ათას ტონას მიაღწია. 2020 წელს მიღებული მაღალი ხარისხის თხილის მოსავალი სახელმწიფო სტრატეგიის საფუძველზე, შესაბამისი სამსახურებისა და ფერმერების მიერ ფაროსანას წინააღმდეგ გატარებული მასშტაბური ღონისძიებების შედეგია.

79, 2 million USD worth of hazelnut exported from Georgia by January 31
Georgia continues successful efforts for exporting hazelnut, which has already amounted into 79, 2 million USD (15, 3 K tonnes) during the period of August 1, 2020 – January 31, 2021. The export of the same period of 2019/2020 has boosted in 5, 0 tonnes (49 %), amounting an increase of 26, 8 million USD (51 %).The vast majority of Georgian hazelnut export has reached European Union market, mainly Germany (4, 165 tonnes), Italy (3, 766 tonnes), Czech Republic (716 tonnes), Lithuania (442 tonnes), Spain (430 tonnes), Poland (376 tonnes), Bulgaria (345 tonnes), France (359 tonnes), Latvia (128 tonnes), Greece (97 tonnes), Estonia (88 tonnes), Slovakia (86 tonnes), Luxembourg (84 tonnes), Belgium (44 tonnes), Austria (22 tonnes) and Croatia (10 tonnes).
Nevertheless, Georgian hazelnut has been exported to countries such as Armenia (873 tonnes), the Russian Federation (713 tonnes), Turkey (530 tonnes), Belarus (444 tonnes), Ukraine (290 tonnes), Brazil (186 tonnes), Algeria (185 tonnes), Canada (146 tonnes), Saudi Arabia (166 tonnes), Switzerland (89 tonnes), Mexico (67 tonnes), Uzbekistan (58 tonnes), Syria (50 tonnes), United Arab Emirates (44 tonnes), Jordan (38 tonnes), Great Britain (35 tonnes), Iraq (24 tonnes), United Stated (19 tonnes) and etc.
Large-scale efforts and the State-deployed strategy, services and dedication of farmers have resulted into tangible outcome of fighting stink bug and embracing high-quality harvest of 2020. Spread of the sting bug and fungal diseases had gradually dropped hazelnut production and export, which reached minimal scale of 17 tonnes in 2018.