საქართველოს პარლამენტის დეპუტატებმა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატის, ლევან დავითაშვილის სამთავრობო პროგრამა მოისმინეს
„გარემოსდაცვითი ღონისძიებების მიმართულებით, უკანასკნელ პერიოდში, არაერთი რეფორმა გატარდა; მოხდა დაცული ტერიტორიების გაფართოება; 2012-2020 წლებში, დაცული ტერიტორიების ფართობი 288 539.5 ჰექტარით გაიზარდა. განხორციელდა სატყეო სექტორის რეფორმა და მივიღეთ ახალი ტყის კოდექსი. ამ მნიშვნელოვანი რეფორმისთვის მოვიპოვეთ უპრეცედენტო საერთაშორისო ფინანსური მხარდაჭერა - კლიმატის მწვანე ფონდმა (GCF) საქართველოს 33 მილიონი ევრო გამოუყო.
ჰაერის დაბინძურების შემცირების მიზნით, 2017 წლიდან მოქმედებს საწვავის მაღალი სტანდარტი და კონტროლდება მისი ხარისხი. სამრეწველო ობიექტებიდან ჰაერის დაბინძურების შემცირებისა და გამონაბოლქვის კონტროლის ევროპული სისტემის დანერგვის მიზნით, შემუშავდა და საქართველოს პარლამენტმა ორი მოსმენით მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებები. დამტკიცდა 2020-2022 წლების ქ. რუსთავის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების სამოქმედო გეგმა; 60 მილიონი ლარი დაიხარჯება რუსთავის ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის.
განხორციელდა ფუნდამენტური რეფორმა გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის სფეროში. ევროპული მოთხოვნების შესაბამისად შემუშავდა და პარლამენტის მიერ 2 მოსმენით მიღებულია „გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ“ კანონის პროექტი. ჩვენ სრულიად ვცვლით სახელმწიფო კონტროლის ფორმას; ეს იქნება გარემოსთვის ზიანის მიყენების პრევენციაზე ორიენტირებული სისტემა.
ჩამოყალიბდა ნარჩენების მართვის თანამედროვე, ევროპულ პრინციპებთან შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზა; მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების დანერგვის მიზნით, მიღებულია ახალი რეგულაციები.
აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ, მომდევნო 4 წლის განმავლობაში, ჩვენ გვექნება კიდევ არაერთი მნიშვნელოვანი რეფორმა", - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Candidate for Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili briefs MPs at the Parliamentary session
“We have deployed numerous reforms toward environmental protection, within the recent period; we have expanded the protected territories from 288 539.5 throughout 2012 – 2020; the forestry sector code has been implemented and translated into a new Forest Code of Georgia; the Green Climate Fund (GCF) has made an unprecedented contribution to the respective reform process, through assigning 33 million euros as an international assistance.As an effective effort to decrease air pollution – we have deployed high standard on fuel in 2017 and we have ensured an oversight ever since. The Parliament of Georgia has commenced two successful hearings on the package of amendments drafted in compliance with the EU's Emissions Trading System, which aims to reduce the industry's carbon emissions by industrial enterprises. An action plan on improving atmospheric air in the city of Rustavi for the period of 2020 – 2022 has been adopted, resulting into deploying 60 million GEL for improving Rustavi’s ecological environment.
We have deployed a fundamental reform within an environmental responsibility. The Parliament has commenced two hearings on the draft law on environmental responsibility, which has been harmonized with the European requirements. We have fully transformed the State oversight system, which will entail a focus on prevention from harmful effect on an environment. A modern system of waste management has been elaborated, whose legislative base harmonizes with the European standards; moreover, the new regulations have been drafted for cultivating an extended consumer responsibility. Frankly speaking, throughout the next 4 years – we will deploy important reforms” – Mr Davitashvili stated.