ევროპის საინვესტიციო ბანკის პრეზიდენტი ვერნერ ჰოიერი: „ჩემზე განსაკუთრებული შთაბეჭდილება მოახდინა საქართველოს სოფლის მეურნეობამ”
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, ევროპის საინვესტიციო ბანკის პრეზიდენტი, ვერნერ ჰოიერი საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, ლევან დავითაშვილთან და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) პროექტების კოორდინატორთან, ხავიერ სანს ალვარესთან ერთად, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზას ესტუმრა.
2019 წლიდან, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  სამეცნიერო - კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული 5.2 მილიონი ევროს მოცულობის პროექტის ერთ-ერთ ბენეფიციარია. პროექტს გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO) ახორციელებს.
ვერნერ ჰოიერმა ჯიღაურაში ვაზის ჯიშების კოლექცია დაათვალიარა, შეხვდა ადგილობრივ ფერმერებსა და ევროკავშირის მხარდაჭერით მოსარგებლე მწარმოებლებს; ეწვია პროექტის ფარგლებში მოწყობილ ეკრანულ სათბურებს, რომლებიც ხელს შეუწყობს უნიკალური ქართული ყურძნის ჯიშების გენეტიკური სიწმინდის შენარჩუნებას.
„ჩემზე განსაკუთრებული შთაბეჭდილება მოახდინა საქართველოს სოფლის მეურნეობამ და იმ ადამიანების შემოქმედებითმა მიდგომამ, რომლებიც წარმატებას აღწევენ არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ ევროპულ ბაზარზეც. ევროკავშირი და ევროპის საინვესტიციო ბანკი მხარს უჭერს საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარებას; ეხმარება ცალკეულ მცირე და საშუალო ზომის საწარმოებს, რომლებსაც საქართველოში პარტნიორი ბანკების ჩართულობით აფინანსებს“, - აღნიშნა ევროპის საინვესტიციო ბანკის პრეზიდენტმა, ვერნერ ჰოიერმა.
„ევროკავშირის მხარდაჭერით, ჩვენ არაერთ უმნიშვნელოვანეს პროექტსა და რეფორმას ვახორციელებთ. საქართველოსთვის ეს მხარდაჭერა განსაკუთრებულია, რადგან, გარდა იმისა, რომ ხელშესახები პროგრესი და წინსვლა გვაქვს როგორ აგრარული, ისე გარემოსდაცვითი მიმართულებით, ეს მხარდაჭერა ევროპულ ოჯახში გაერთიანების გზაა. საქართველოში წარმოებული სოფლის მეურნეობის პროდუქცია ევროპის ბაზრებზე საკუთარ ადგილს ეტაპობრივად იკავებს, ჩვენ ვნერგავთ საერთაშორიო სტანდარტებს წარმოებაში და ვქმნით კონკურენტუნარიან პროდუქციას. ჩვენი საკანონმდებლო ბაზა და გარემოს დაცვასთან დაკავშირებული უმნიშვნელოვანესი ღონისძიებები ევროპულ სტანდარტებს უახლოვდება”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
„ეკრანული სათბურები ხელს შეუწყობს ქართული ენდემური ყურძნის ჯიშების შენარჩუნებას. საქართველო ძალიან მდიდარია ყურძნის ბიომრავალფეროვნებით და მისი სწორი დაცვა კერძო სანერგეებს სერტიფიცირებული ნერგების წარმოების საშუალებას მისცემს. საბოლოო ჯამში, ქართველი ფერმერები ისარგებლებენ სერტიფიცირებული ყურძნის სარგავი მასალის გაუმჯობესებული ხარისხითა და ფიტოსანიტარიული პირობებით, რაც, ამასთანავე, უახლოეს მომავალში მათ ექსპორტის შესაძლებლობებსაც მისცემს,” - განაცხადა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) პროექტების კოორდინატორმა, ხავიერ სანს ალვარესმა.
როგორც პროექტის ერთ-ერთმა ბენეფიციარმა, კერძო სანერგე მეურნეობის მფლობელმა, თეა ქუთათელაძემ აღნიშნა, ხარისხიანი ნერგების გარეშე ფერმერებისთვის წარმატების მიღწევა შეუძლებელია.
ევროკავშირის მიერ საქართველოში განხორციელებული და მიმდინარე პროექტების შესახებ მეტი ინფორმაციისთვის, ეწვიეთ: www.eu4georgia.ge

On his visit to Georgia, Mr Werner Hoyer, President of the European Investment Bank (EIB) joined Mr Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture (MEPA) and Mr Javier Sanz Alvarez, Coordinator of Policy Projects in Agriculture and Rural Development for the Food and Agriculture Organization (FAO) in Georgia to visit Jighaura Agricultural Scientific Research Center.The MEPA’s Agricultural Scientific Research Center in Jighaura is among the beneficiaries of the European Union-supported project with a budget amounting to 5,2 million Euros. The project is implemented by the Food and Agriculture Organization (FAO).
President Hoyer observed a collection of vine types at Jighaura and met with local farmers and beneficiaries supported by the EU. He also visited the project-supported modern greenhouses, which complement efforts that sustain unique Georgian vine types and their genetic authenticity.
“I have been profoundly impressed with Georgia’s agriculture and creative approach that has harvested success in Georgian, as well as European markets. The European Union and the European Investment Bank supports development of agriculture in Georgia; through deploying assistance to various medium and small enterprises, which are funded by Georgia through an engagement of partner banks” – President Hoyer stated.
“We cherish our cooperation with the European Union, which has been translated into various projects and reforms. We have tangible progress and advancement toward agricultural and environmental programming, which will complement Georgia’s integration into the European family. Georgian-produced agricultural production has been gradually attaining positions at the European markets. We cultivate international standards and establish competitive production. Our legislative base and various important actions toward environmental protection complement harmonization efforts with the European standards” – Minister Davitashvili stated.
“Screen houses complement actions safeguarding authentic Georgian vine types. Georgia has a diverse spectrum of vines and an accurate programming of private vine nurseries will translate into production of certified varieties. Eventually, the Georgian farmers will be empowered with an improved quality of planting material and phytosanitary environment, which will open up possibilities for an export in the nearest future” - Mr Javier Sanz Alvarez, Coordinator of Policy Projects in Agriculture and Rural Development for the FAO in Georgia stated.
Ms Tea Kutateladze, one of the owners of a private planting nurseries and beneficiaries of the project stressed out how vital high-quality plants for a successful farming is.
For more information on an incumbent and commenced projects supported by the European Union in Georgia can be accessed at: www.eu4georgia.ge