პირველი მარტიდან „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტზე ინტერესთა გამოხატვის შესახებ განაცხადების მიღება (იხილეთ ელექტრონული პლატფორმა www.iaz.ge) დაიწყო
220 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზე განთავსებული იმერეთის აგროზონის სასათბურე მეურნეობის კლასტერი საერთაშორისო და ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებს ინვესტირების მრავალფეროვან შესაძლებლობებს სთავაზობს, რაც გულისხმობს: მაღალი, საშუალო და დაბალ ტექნოლოგიური სათბურების, ლოგისტიკის და გაყიდვების ცენტრის, გადამმუშავებელი საწარმოების და სხვადასხვა დამხმარე ბიზნესების შექმნას და განვითარებას.
სამინისტროს მიერ ინიცირებულ პროექტზე მუშაობა ერთი წლის წინ, 2020 წლის თებერვალში, ქართულ-ჰოლანდიურ საკონსულტაციო კომპანიასთან „GeoHolding” & KSH Consortium ერთად დაიწყო.
იმერეთის აგროზონის სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის განხორციელებისთვის, 220 ჰა მიწის ფართობი საქართველოს მთავრობამ წყალტუბოსა და ბაღდათის მუნიციპალიტეტებში გამოყო.
პროექტის კონცეფციის თანახმად, სახელმწიფო განავითარებს ძირითად ინფრასტრუქტურას, რათა უზრუნველყოს იმ ბიზნესების უწყვეტი ოპერირება, რომელთა შექმნაც პროექტით არის გათვალისწინებული.
შპს „იმერეთის აგროზონა“ (IAZ), ინტერესთა გამოხატვით (EOI) დაინტერესებული პირების წინადადებებს 2021 წლის 30 აპრილამდე მიიღებს.

On March 1, call for expression of interest within the Imereti Agro Zone’s (an electronic platform www.iaz.ge) Greenhouse Cluster Development project was announced
he Government of Georgia allocated 220 hectares of land for greenhouse cluster development at Tskaltubo and Baghdati municipalities. The cooperation prospects anticipate high, medium and low technological greenhouses, center for logistics and sales, processing enterprises and creation/development of various assisting businesses.The project has been initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) in February 2020 as a joint effort with the Georgian – Dutch consultation company „GeoHolding” & KSH Consortium.
The Government of Georgia allocated 220 hectares of land for greenhouse cluster development at Tskaltubo and Baghdati municipalities. The concept of the project aspires to enable the State to develop key infrastructure, which will translate into undisrupted business operations.
The LLC “Imereti Agro Zone” will accept expression of interest (EOI) by April 30, 2020. Detailed information on EOIs can be accessed at: www.iaz.ge.