IFAD - ის პროგრამა „სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაცია, ბაზარზე წვდომა და მოქნილობა (AMMAR)“ დასრულდა
სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდის (IFAD) პროგრამა „სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაცია, ბაზარზე წვდომა და მოქნილობა (AMMAR)“ დასრულდა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა და მინისტრის მოადგილემ, ოთარ შამუგიამ პროგრამის დასრულებასთან დაკავშირებით გამართულ ონლაინ შეხვედრაში მიიღეს მონაწილეობა.
„მადლობას ვუხდი სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდს (IFAD) მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობისთვის და საქართველოში  განხორციელებული პროექტებისათვის.  AMMAR-ის პროგრამა რიგით მეხუთეა.  ფონდის მიერ,  ჯამში,  65 მლნ-ზე მეტია მოზიდული და საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარებაში ჩადებული”, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
პროგრამის „სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაცია, ბაზარზე წვდომა და მოქნილობა“  განხორციელება 2016 წელს დაიწყო და 2021 წლის დასაწყისში დასრულდა.
პროგრამის ირიგაციისა და ინფრასტრუქტურის კომპონენტის ფარგლებში, სარეაბილიტაცია სამუშოები ჩატარდა 8 სარწყავ სისტემაზე; შედეგად, სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდა 6486 ჰა-ზე,  სარგებელი მიიღო 4500-მდე ოჯახმა. ცხრა ინფრასტრუქტურულ ობიექტზე ჩატარდა სამშენებლო სამუშაოები. გაუმჯობესდა/აშენდა სოფლის გზები და ხიდები. განახლებული ინფრასტრუქტურით სარგებლობს 3000-მდე ოჯახი.
ლანდშაფტის აღდგენის კომპონენტის ფარგლებში, კახეთის რეგიონში მოეწყო მდინარის ორი  ნაპირსამაგრი, რაც დატბორვისგან იცავს 320 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწას.  გაშენდა 26 კმ ქარსაფარი ზოლი შიდა ქართლისა და კახეთის რეგიონში, შედეგად, ქარისმიერი ეროზიისგან დაცული იქნება 1410 ჰა მიწა.
საგრანტო კომპონენტის მიმართულებით, პირველადი წარმოების ხელშეწყობის მიზნით გაიცა 591 გრანტი, 13 გრანტი - გადამმუშავებელი საწარმოებისთვის. „ახალგაზრდა მეწარმის პროგრამის“ ფარგლებში დაფინანსდა 241 ახალგაზრდა.
სადემონსტრაციო ნაკვეთები და სწავლების კომპონენტის  ფარგლებში, მოეწყო 17 სადემონსტრაციო ნაკვეთი. თეორიული და პრაქტიკული სწავლება გაიარა 2470 პირმა.
საკანონმდებლო ბაზის სრულყოფის ხელშეწყობის მიზნით, მომზადდა კლიმატის ცვლილების ეროვნული ადაპტაციის გეგმა სოფლის მეურნეობის სექტორისთვის, ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების შესახებ კანონპროექტის რეგულირების ზეგავლენის შეფასება  და ნიადაგის შესახებ კანონპროექტის რეგულირების ზეგავლენის შეფასება.

The International Fund for Agricultural Development (IFAD) commences the Agriculture Modernization, Market Access and Resilience Project (AMMAR)
The International Fund for Agricultural Development (IFAD) commences the Agriculture Modernization, Market Access and Resilience Project (AMMAR). The Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Giorgi Khanishvili and Mr Otar Shamugia joined a remote meeting upon commencing the project.“I would like to express my gratitude to the International Fund for Agricultural Development (IFAD) for multi-year and successful cooperation on implementing projects in Georgia. The AMMAR is the 5th consecutive project. As total efforts, the IFAD has attracted more than 65 million GEL and invested into Georgia’s agriculture” – the first Deputy Minister Khanishvili stated.
The “Agriculture Modernization, Market Access and Resilience” project was launched in 2016 and commenced in the beginning of 2021. In frames of irrigation and infrastructure enhancement component, 8 irrigation systems have been rehabilitated, which has resulted into advancing supply of water to 6486 hectares, thus, improving wellbeing of around 4500 families. Construction efforts have been deployed on 9 infrastructural locations, as well as improving/building village roads and bridges. 3000 families are beneficiaries of an improved infrastructure.
Landscape restoration works have resulted into construction of two embankments in Kakheti region, which will safeguard 320 hectares of rural-agricultural land from flooding. Construction of 26 kilometers of a wind break belt in Kakheti and Kartli regions will safeguard 1410 hectares of land from wind erosion.
Throughout grant components, 591 grants were issued on primary production, 13 on processing industries. 241 young people were funded in frames of the “Young Entrepreneurs Program”.
17 demonstration plots have been arranged in frames of the training component, resulting into 2470 persons being trained. For perfecting legislative framework, national adaptation plan for climate change for agriculture has been drafted; as well as evaluation of Impact Assessment of the Draft Law of Georgia on Soil Protection.