მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარებისთვის, 2021-2025 წლების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა მუშავდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების 2021-2025 წლების ახალი სტრატეგიის და 2021-2022 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებასთან დაკავშირებით გამართულ ონლაინ შეხვედრას დაესწრო.
„სოფლის მეურნეობის სფეროში მცირე და საშუალო წარმოების განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია სწორად იყოს შეფასებული ის პერსპექტივები, საჭიროებები და მოლოდინები, რაც აღნიშნულ დარგში არსებობს. ვფიქრობ, ახალი  სტრატეგია დაგვეხმარება  როგორც მცირე და საშუალო ბიზნესის, ასევე სოფლის მეურნეობის ცალკეული მიმართულებების უფრო სწრაფი ტემპით განვითარებასა  და იმ შესაძებლობების შექმნაში, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ნეტო ექსპორტიორი ქვეყანა გახდეს “, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების 2021-2025 წლების  სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავება ევროკავშირისა და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერითა და ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციისა (OECD) და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მჭიდრო თანამშრომლობით მიმდინარეობს. ამ ეტაპზე, სამუშაო ჯგუფი აქტიურად მუშაობს სამოქმედო გეგმის დახვეწას და კორექტირებაზე.
ონლაინ ფორმატში გამართული შეხვედრა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, OECD-სა და GIZ-ის ორგანიზებით გაიმართა.
ღონისძიებას  საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების 2021-2025 წლების ახალი სტრატეგიის შემუშავების მიზნით შექმნილი მმართველი საბჭოს და სამუშაო ჯგუფის წევრები, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ექსპერტები ესწრებოდნენ.

Elaboration of the 2021-2025 strategy and action plan for small and medium entrepreneurs’ empowerment
The first Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Giorgi Khanishvili attended an online session on elaboration of the 2021-2025 strategy and action plan (2021-2022) for small and medium entrepreneurs’ empowerment.“Effective assessment of the perspectives, needs and expectations of small and medium entrepreneurs within an agricultural spere is vital for the development of these. I am frank that the new strategy will complement an accelerated development of small and medium businesses, as well as various areas of agriculture; it will also identify new possibilities that can boost Georgia in becoming a Neto exporter country with regard to rural-agricultural goods” – Deputy Minister Khanishvili stated.
2021-2025 strategy and action plan for small and medium entrepreneurs’ empowerment has been elaborated through assistance of the European Union, the Government of the Federal Republic of Germany, the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) and the German Agency for International Cooperation (GIZ). Currently, the working group is striving for perfection and amendment of the working plan.
An online meeting was hosted by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, as well as OECD and GIZ.
The meeting enjoyed presence of a steering committee established for developing a new strategy of the 2021-2025 strategy for new and medium entrepreneurship, as well as representatives of international donor organizations and experts.