გარეულ ცხოველთა ადგილი ველურ ბუნებაშია
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ტყიდან გარეული ცხოველების გამოყვანის გახშირებულ ფაქტებთან დაკავშირებით, განმარტავს:
მიტოვებული, დროებით მიტოვებული და უკანონო ნადირობის შედეგად მშობლების გარეშე დარჩენილი გარეულ ცხოველთა ნაშიერების ტყიდან გამოყვანით, ეს ცხოველები, ძირითადად, სასიკვდილოდ ან სამუდამო ტყვეობისთვის არის განწირული. ამასთანავე, გარეული ცხოველები ადამიანებთან ერთად ცხოვრების დროს მუდმივად წარმოადგენენ საფრთხეს; ისინი პოტენციური თავდამსხმელები არიან. გარეულ ცხოველთა ადგილი ველურ ბუნებაშია.
რაც შეეხება დათვის ბელებს, რომელთა ტყიდან გამოყვანის ფაქტები განსაკუთრებით ხშირია, საქართველოში გავრცელებული მურა დათვი შეტანილია საქართველოს „წითელ ნუსხაში“, როგორც გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი სახეობა და მისი მოკვლა ან დატყვევება კანონით ისჯება.

Wild animals belong in the wild nature
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia appeals to an intensified cases of removing wild animals from wildlife habitat:
Some of the wild animals have been abandoned or left alone without guardianship as an aftermath of illegal hunting; however, removing these animals from the wildlife habitat destines them to death or eternal slavery. Moreover, wild animals pose a constant threat to humans, as they live aside. The wild animals may always attack. The wild animals belong in nature.
As for bear cubs, who are so frequently removed from the forests – brown bear has been enlisted in Georgia’s Red List, as species who are endangered. Therefore, captivity or killing of these species will entail prosecution as set forth in the law.