ლევან დავითაშვილი: „საქართველოში შეიქმნება გარემოსდაცვითი ფონდი; ეს არის საყოველთაო პრაქტიკა დასავლეთ ევროპის თითქმის ყველა ქვეყანაში“
„გარემოსდაცვითი პოლიტიკის კუთხით უნდა აღინიშნოს ის მნიშვნელოვანი პროგრესი და წინსვლა, რომელიც ჩვენ გვქონდა გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ახალი სისტემის მიღებასთან დაკავშირებით. არ შეიძლება არ აღვნიშნო პარლამენტის მნიშვნელოვანი ჩართულობა და წინა მოწვევის პარლამენტს მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო.
2020 წელი იყო გადამწყვეტი ქვეყანაში გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ახალი სისტემის ჩამოყალიბებისა და სამრეწველო სექტორიდან ჰაერში მავნე ნივთიერებების გაფრქვევის შემცირების და პრევენციის კუთხით. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი რეფორმა, რომელიც ქვეყანაში აუმჯობესებს ეკოლოგიურ მდგომარეობას და ახალ პასუხისმგებლობით სისტემას აყალიბებს, რომელიც პირდაპირ კავშირშია ევროპულ საუკეთესო პრაქტიკებთან და პოლიტიკასთან. ამ შემთხვევაში, მთავარი პრინციპი არის ის, რომ თუკი საწარმო დააბინძურებს და მნიშვნელოვან ზიანს მიაყენებს ბუნებას, საწარმოს უჩნდება ვალდებულება, რომ თვითონვე გამოასწოროს და დამაბინძურებელი გარემოს გაუმჯობესებისთვის თვითონ იღებს ხარჯებს, ანუ ის არის უშუალო პასუხისმგებელი. მსხვილმასშტაბიან საწარმოებს, რომელთა საქმიანობის შესაძლებლობა უკავშირდება გარემოს დაბინძურების რისკს, 2023 წლიდან უჩნდებათ გარემოსდაცვითი რისკების ფინანსური დაზღვევის პასუხიმგებლობა და ეს არის მნიშვნელოვანი ქმედითი ინსტრუმენტი. თუკი საწარმო დააბინძურებს და დროულად არ შეასრულებს დაბინძურების აღმოსაფხვრელად აუცილებელ ღონისძიებებს, მის მიმართ პასუხისმგებლობის ზომა იქნება ძალიან მაღალი. ფაქტობრივად, აღმოსავლეთ ევროპაში, საქართველო პირველია, სადაც შეიქმნება გარემოსდაცვითი ფონდი. ეს არის საყოველთაო პრაქტიკა დასავლეთ ევროპის თითქმის ყველა ქვეყანაში, მოქმედებს ასეთი ფონდი, რომლის მიზანიც არის, როგორც წარსულში, ანუ ისტორიულად დაბინძურებული საიტების გამოსწორება ისე, სხვადასხვა მუნიციპალიტეტებისთვის ფინანსური რესურსების გაჩენა, რათა პრობლემები გადაიჭრას, მოხდეს არსებული დაბინძურებული კერების გაუმჯობესება, გარკვეული ისეთი პროექტების დაფინანსება, რომელიც ამათუიმ არეალში გააუმჯობესებს ეკოლოგიურ მდგომარეობას. ასევე მსხვილ საწარმოებს, როგორიც არის მეტალურგია, ქიმიური მრეწველობა, სხვადასხვა მძიმე ინდუსტრია, მათ ჰაერში მავნე ნივთიერებების გაფრქვევების შემცირების მიზნით უჩნდებათ ძალიან მნიშვნელოვანი პასუხისმგებლობა, რაც ითვალისწინებს, თანამედროვე ფილტრაციის სისტემების მონტაჟს და ასევე სპეციალური თვითმონიტორინგის სისტემების განთავსებას. ეს არის მნიშვნელოვანი კანონმდებლობა, რომელიც უკვე მიმდინარე წლიდან შედის ძალაში. კანონმდებლობა მომზადდა ბიზნესთან მუდმივი კომუნიკაციით, ეს იყო ძალიან მნიშვნელოვანი და სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური ჩართულობით, ისე რომ ეს საზოგადოების ყველა მხარის ინტერესს გამოხატავდეს და ჩვენ სამრეწველო ქალაქებში მოსახლეობის საცხოვრებელი პირობები იყოს ბევრად უკეთესი. ჩვენ საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად დავიწყეთ სამინისტროს შესაძლებლობების განვითარება. ამ მიმართულებით უკვე წელს იქნება მნიშვნელოვანი შედეგები. 2022 წლიდან ჩამოყალიბდება ახალი მიმართულება სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტში, რომელიც იზრუნებს ამ პასუხისმგებლობის კანონმდებლობის სწორად იმპლემენტაციაზე.
ამავე პაკეტის ფარგლებში, არის 2020-22 წლების რუსთავის ქალაქის ჰაერის ხარისხის გეგმა, რომელიც ითვალისწინებს ქალაქ რუსთავში 60 მილიონიან დანახარჯებს ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის, რაც ძალიან კომპლექსურია და, მსგავსად თბილისის ჰაერის ხარისხის მართვის გეგმისა, მოიცავს, როგორც სატრანსპორტო პოლიტიკას, ისე გამწვანებას და სხვა ღონისძიებებს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა პარლამენტში სიტყვით გამოსვლის დროს.

Minister Davitashvili: “As a well-established practice in Western Europe, Georgia will initiate Environmental Fund”
“I shall embrace progress achieved by Georgia upon adopting new systems of environmental liability. I would like to express my gratitude toward an incumbent and previous Parliaments for their meaningful engagement.2020 has been a turning point for adopting new systems of environmental liability in Georgia and decreasing hazardous emissions from industrial sector. It is a vital reform, which enhances ecological environment and shapes a new system of reliability, which complements European best practices and policies. The core principle derives from an understanding that if an enterprise pollutes and significantly harms environment, then, the latter enterprise is kept accountable and will be imposed with a liability to deploy funds for eradicating the damage. As a meaningful and effective remedy - a large-scale enterprises, which constitute to risks of polluting environment will be imposed with an obligation to undertake financial insurance of environmental risks from 2023. In case an enterprise pollutes and does not deploy actions for eradicating damage in a timely manner – then, consequences will be significant. Georgia will be the first country in Eastern Europe to establish an Environmental Fund. As a common practice in Western Europe, these Funds ensure that incumbent and formerly polluted sites are recovered through providing local authorities with financial means to address the challenges, recover polluted areas and channel funding to projects that will safeguard ecology in the future. Meanwhile, large enterprises, such as metallurgy, chemical and other enterprises that will be imposed with an obligation for decreasing hazardous emissions into air; such liability will set forth as an obligation to install modern filtration systems and deployment of self-monitoring appliances. As an effective legislation, the latter will be enacted in an incumbent year. Drafting process enjoyed consecutive liaison with business, as well as meaningful engagement of civil society to feature each and every interest of the society and translate actions into improving wellbeing of local dwellers at industrial cities. We have joined forces with our international partners to ensure capacity building of the Ministry, thus, tangible outcomes will be harvested during an incumbent year, such as – formation of a new direction at the Department of Environmental Supervision that will safeguard implementation of the legislation.
The same package entails “Rustavi Atmospheric Air Action Plan for 2020-2022”, which aims at deploying 60 million for improving ecological environment in Rustavi. The project is highly complexed and aims at undertaking transport policy, greenery and other vital actions, the same manner as the Tbilisi air quality management plan” – Minister Levan Davitashvili stated at the Parliamentary hearing.