ლევან დავითაშვილი: „2021 წელს, გაგრძელდება ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებები“
„2020 წელსაც, პანდემიის პირობებში, შესაძლებლობების ფარგლებში ტარდებოდა ონლაინ-დეგუსტაციები და პრეზენტაციები, რომ კვლავ აქტუალურები ვყოფილიყავით საერთაშორისო მომხმარებლებისთვის, რადგან გაზრდილი მოსავლის პირობებში, აუცილებელია ექსპორტის ზრდის ტენდენციის შენარჩუნება.
გასული წელი, ერთი მხრივ, იყო ყურძნის მაღალმოსავლიანი წელი, მეორე მხრივ, იყო რთული გამოწვევების წელი ღვინის ინდუსტრიისთვის.
ღვინის ექსპორტში ჩვენ შემცირება არ გვქონდა, თუმცა, დაგეგმილი იყო ექსპორტის ბევრად დიდი ზრდა. სწორედ ამ დაგეგმვაზე იყო გათვლილი, როდესაც ქვეყანაში იზრდება ახალი ვენახების მსხმოიარობა და  პირველადი ნედლეულის რაოდენობა.
ჯამში, 2020 წელს, საქართველოდან ექსპორტირებული იყო 100 მილიონამდე ბოთლი ღვინო, ხოლო რთვლის პროცესში ყურძნის რეალიზაციის შედეგად, მევენახეების შემოსავალმა 300 მლნ ლარს გადააჭარბა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა პარლამენტში სიტყვით გამოსვლის დროს.

Minister Davitashvili: “In 2021, Georgia will proceed with promoting Georgian wine”
“In 2020, amid the pandemic, Georgia has organized numerous online degustation and presentations, which have safeguarded Georgia in being showcased to international consumers. Excessive harvest makes it especially vital to maintain an increasing export trend.
Last year, Georgia embraced with an excessive grape harvest, however, there were certain challenges for the wine industry, at large. We didn’t have drawbacks in terms of wine export, however, initially, we had aspirations to boost export at large. Our aspirations have aspired cultivation of new vineyards in the country.
In 2020, Georgia has exported around 100 million bottles of wine. Moreover, farmers have earned over 300 million GEL throughout grape harvest” – Minister Levan Davitashvili stated at the Parliamentary hearing.