კონკურსში „სუფთა რეგიონი“ გამარჯვებულების გამოვლენისათვის, კომისიის პირველი სხდომა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის, სოლომონ პავლიაშვილის ხელმძღვანელობით, პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში გამართულ კონკურსში „სუფთა რეგიონი 2020“ გამარჯვებულის გამოვლენის მიზნით, კომისიის პირველი ოლაინ სხდომა გაიმართა.
კონკურსი „სუფთა რეგიონი“ საქართველოში უკვე მეხუთედ ტარდება და მისი მიზანი ქვეყნის მასშტაბით ყველაზე „სუფთა რეგიონის“, „სუფთა მუნიციპალიტეტის“, „სუფთა ქალაქი/დაბის“, „სუფთა სოფელი/თემის“, „სუფთა ქუჩის“, „სუფთა საწარმოს ეზოს“, „ლამაზი ეზოსა“ და „ლამაზი აივანის“ გამოვლენაა.
„პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ მთავარი მიზანი, 2023 წლისთვის, სათბურის გაზების ემისიებისა და გარემოს დაბინძურების შემცირება, გარემოსდაცვითი მდგრადი განათლებისა და ცირკულარული ეკონომიკის ხელშეწყობა და პოპულარიზაციაა. პროექტი მიმართულია საზოგადოების ცნობიერებისა და სოციალური პასუხისმგებლობის ამაღლებაზე, ბიზნესსექტორის ჩართულობის უზრუნველყოფაზე ნარჩენების მართვის სექტორის გასაუმჯობესებლად, რის შემდეგაც შესაძლებელი გახდება უზრუნველყოფილი იქნას ადამიანის მთავარი უფლება - იცხოვროს სუფთა და ჯანსაღ გარემოში“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
პროექტი ხორციელდება შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველოს“, „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავეს“ (KGT); საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირის „ორქისი“ მიერ, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან თანამშრომლობის ფარგლებში.

The first steering committee meeting on the competition “Clean Region”
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Solomon Pavliashvili led the first steering committee meeting for selecting a winner of the competition “Clean Region 2020”, which is implemented in frames of the project "Keep Georgia Tidy".
The respective competition takes place for the fifth consecutive time and aims at recognizing the following nominations: “The cleanest region”, “The cleanest municipality”, “The cleanest city/town”, “The cleanest street”, “The cleanest yard of an enterprise”, “Picturesque garden” and “Picturesque balcony”.
The project “Keep Georgia Tidy” aims at decreasing greenhouse gas emissions and pollution of an environment by 2023, as well as promoting sustainable environmental education and fostering circular economy. The project aims at raising public awareness and social responsibility, engagement of business sector in enhancing waste management sector; these efforts shall translate into safeguarding the core human right – live in a healthy and clean environment” – Deputy Minister Pavliashvili stated.
The Swedish-Government supported efforts are implemented by the Greens Movement of Georgia/Friends of the Earth-Georgia, “Keep Georgia Tidy”, Orchis Union of Nature Researchers of Georgia, MEPA and the Solid Waste Management Company of Georgia.