გიორგი ხანიშვილმა საბანკო სექტორის წარმომადგენლებს „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის დეტალები გააცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი საბანკო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა და „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის დეტალები გააცნო.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, აღნიშნულ მასშტაბურ პროექტში ადგილობრივი ბიზნესსექტორის აქტიური ჩართულობა. „იმერეთის აგროზონა” იქნება ადგილი, სადაც თანამედროვე სტანდარტის პროდუქციის  წარმოება მოხდება. აგროზონის ფარგლებში საქმიანობა ხელს შეუწყობს მასშტაბურ დასაქმებას და მნიშვნელოვანი სავაჭრო ურთიერთობების განვითარებას“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
როგორც შპს „იმერეთის აგროზონის“ დირექტორმა, არჩილ ბუკიამ შეხვედრაზე აღნიშნა, წყალტუბოსა და ბაღდათის მუნიციპალიტეტებში, 220 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზე განთავსებული იმერეთის აგროზონის სასათბურე მეურნეობის კლასტერი ინვესტირების შესაძლებლობებს იძლევა მაღალი, საშუალო და დაბალტექნოლოგიური სათბურების, ლოგისტიკის და გაყიდვების ცენტრის, გადამმუშავებელი საწარმოების და სხვადასხვა დამხმარე ბიზნესების შექმნისა და განვითარებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ ინიცირებულ „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტზე ინტერესთა გამოხატვის შესახებ განაცხადების მიღება პირველი მარტიდან დაიწყო (იხილეთ ელექტრონული პლატფორმა www.iaz.ge) და 2021 წლის 30 აპრილამდე გაგრძელდება.

The first Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Giorgi Khanishvili met with representatives of banking sector and briefed on the Imereti Agro Zone’s (IAZ) Greenhouse Cluster Development project – “It is of utmost importance for us to ensure engagement of local business sector within the project. The Imereti Agro Zone will produce production in compliance with modern standards. The Agro Zone will foster large-scale employment and enhancement of trade relations”.
Mr Archil Bukia, Director of the Imereti Agro Zone’s (IAZ) stated that the Government of Georgia has allocated 220 hectares of land for greenhouse cluster development at Tskaltubo and Baghdati municipalities. The cooperation prospects anticipate high, medium and low technological greenhouses, center for logistics and sales, processing enterprises and creation/development of various assisting businesses.
The project has been initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) and expression of interest (EOI) within the Imereti Agro Zone’s (IAZ) Greenhouse Cluster Development efforts will be accepted by April 30, 2021 (please, visit an electronic platform: www.iaz.ge).