ლევან დავითაშვილი : „მთავრობას წარვუდგენთ ხორბლის სუბსიდირების მოქმედი მოდელის კიდევ სამი თვით გახანგრძლივების საკითხს“
„მთავრობას წარვუდგენთ ხორბლის სუბსიდირების მოქმედი მოდელის კიდევ სამი თვით გახანგრძლივების საკითხს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა პურის მწარმოებლებთან, ხორბლისა და ფქვილის იმპორტიორებთან გამართულ შეხვედრაზე.
ხორბლის სუბსიდირების პროგრამის გაგრძელებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას საქართველოს მთავრობა უახლოეს დღეებში მიიღებს.
„პანდემიით შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, ძირითადი მოხმარების პურზე არსებული ფასის შენარჩუნება მნიშვნელოვანია. პურის მწარმოებლებთან, ხორბლისა და ფქვილის იმპორტიორებთან შეთანხმების საფუძველზე, მთავრობას წარვუდგენთ სუბსიდირების მოქმედი მოდელის კიდევ სამი თვით გახანგრძლივების საკითხს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
შეხვედრაზე, პურის მწარმოებლებმა განაცხადეს, რომ დღეისათვის, ხელისუფლების პოლიტიკით და ბიზნესსექტორთან თანამშრომლობით, რეგიონის მასშტაბით,  საქართველოში ხარისხიანი და ყველაზე იაფი პური იყიდება. თუმცა, არსებული საფასო პოლიტიკის მუდმივად შენარჩუნება რთული იქნება.
საქართველოში 500 გრ თეთრი ფქვილისგან დამზადებული პური 0.34 აშშ დოლარი ღირს, მაშინ, როცა ხორბლის ძირითად მწარმოებელ ქვეყნებში, როგორიცაა რუსეთი და უკრაინა პურის ფასი 0.48 აშშ დოლარსა და 0.51 აშშ დოლარს შეადგენს, სომხეთში 0.46 აშშ დოლარი, თურქეთში კი, 0.35 აშშ დოლარია.

Minister Davitashvili: “We will provide the Government with a model of wheat yield subsidizing efforts for an extended period of three months”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili hosted a meeting with wheat and bread producers and importers. “We will provide the Government with a model of wheat yield subsidizing efforts for an extended period of three months” – Minister Davitashvili stated. The Government shall make a decision on extending wheat yield subsidizing in the nearest future.
“Amidst the pandemic, sustaining prices on primary bread products is vital. Therefore, upon reaching an agreement with wheat yield and bread producers and importers, we will provide the government with a request to extend an incumbent subsidizing model for three more months” – Minister Davitashvili stated.
In the course of the meeting, bread producers stressed out that cooperation between business sector and State-deployed policies – has been translated into highest quality and cheapest bread products in the region. However, attendees also stated that it will be difficult to attain an incumbent pricing policy in a long run.
In Georgia, 500 gr. bread produced of white wheat costs 0, 34 USD, while producer countries such as Russia and Ukraine – the price stands at 0, 48 and 0, 51 USDs. As for prices in other countries – 0, 46 USD in Armenia and 0, 35 USD in Turkey.