შვეიცარიის მხარდაჭერით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ახალი პროგრამა დაიწყება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი შვეიცარიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში, პატრიკ ფრანცენს შეხვდა.
მინისტრმა ორ ქვეყანას შორის მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მხარეებმა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისს შორის სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
პატრიკ ფრანცენმა შვეიცარიის რეგიონული თანამშრომლობის ახალი პროგრამის შესახებ ისაუბრა, რომელიც შვეიცარიის მთავრობის მიერ 2021 წლის ივლისში დამტკიცდება. პროგრამის განხორციელება 2022-2025 წლებშია დაგეგმილი და მისი წლიური ბიუჯეტი 10 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს.
ახალი პროგრამა ითვალისწინებს სოფლად ინკლუზიური და მდგრადი ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობას, საერთაშორისო სასწავლო პროგრამებს ფერმერებისთვის, მეცხოველეობის სექტორის განვითარების მხარდაჭერას, ბიოწარმოების განვითარებას გარემოსდაცვითი მიმართულებით, ყურადღება გამახვილდება სატყეო სექტორის რეფორმის მხარდაჭერაზე, ასევე თანამშრომლობაზე კლიმატის ცვლილების კუთხით.
შეხვედრას შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის სამხრეთ კავკასიის რეგიონალური დირექტორი დანიელ მეული, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების და ევროინტეგრაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ლაშა ინაური და შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის სამხრეთ კავკასიის ეკონომიკური განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელი ბექა თაგაური ესწრებოდნენ.

Switzerland to support environmental protection and agriculture programming in Georgia
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Levan Davitashvili met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation Patrick Francen and embraced multiyear fruitful cooperation between the MEPA and the Swiss Cooperation Office in Georgi. Parties to the meeting discussed possible areas of cooperation.
In the course of the discussions, attendees scrutinized new program to be adopted in July 2021, which will span across 2022 – 2025 with a budget of 10 million USD. The new program entails inclusive and sustainable economic development efforts, international training programs for farmers, livestock sector assistance, bio-production enhancement, environmental matters; it will also focus on forestry sector reform enhancement, as well as cooperation on climate changes.
The meeting was attended by Ms Danielle Meuwly, Regional Director of the Swiss Cooperation Office for the South Caucasus, Mr Lasha Inauri, head of the International Relations and European Integration Department of MEPA and Mr Beka Tagauri, head of Swiss Economic Development Program in Georgia.