ლევან დავითაშვილი: „აგროდაზღვევის განვითარების სტრატეგიას შეჯერებული პოზიციებით დავამტკიცებთ”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა კერძო სადაზღვევო კომპანიების, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურისა და სადაზღვევო ასოციაციის წარმომადგენლებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე აგროდაზღვევის განვითარების სტრატეგიის პროექტი განიხილა.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, აგროდაზღვევა არის დაცვის ინსტრუმენტი, რომელიც ფერმერებისთვის საქმიანობას პროგნოზირებადს ხდის. წლებია ეს პროგრამა წარმატებით მიმდინარეობს და მისი დახვეწა მუდმივად ხდება.
„სამინისტრომ, ჩვენი შესაბამისი სტრუქტურების ჩართულობით, აგროდაზღვევის განვითარების სტრატეგია მოამზადა. დოკუმენტს უკვე შეჯერებული პოზიციებით დავამტკიცებთ. ჩვენი ამოცანაა, რომ პენეტრაცია, დაზღვევის სისტემაში გაიზარდოს და მასში საქართველოს ყველა რეგიონი და ფერმერთა დიდი ნაწილი ჩაერთოს“, -განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
საქართველოს დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის, დავით ონოფრიშვილის განცხადებით, საერთაშორისო გამოცდილება და საქართველოში არსებული აგროდაზღვევის შვიდწლიანი პრაქტიკა გვიჩვენებს, თუ რა არის საჭირო იმისათვის, რომ კონკურენცია სადაზღვევო ბაზარზე იყოს ჯანსაღი.
„სტრატეგიული დოკუმენტის შექმნა მნიშვნელოვანია იმისათვის, რომ მთავრობამ, ბიზნესმა, ფერმერმა იცოდნენ ის ძირითადი მიმართულებები და აქცენტები, თუ როგორ უნდა განვითარდეს სოფლის მეურნეობა და, შესაბამისად, აგროდაზღვევა“, - განაცხადა სადაზღვევო ასოციაციის ხელმძღვანელმა, დევი ხეჩინაშვილმა,
აგროდაზღვევის სტრატეგიის პროექტის ძირითადი მიმართულებები მოიცავს დაზღვეული სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ფართობის ზრდას, რისკების მართვის თანამედროვე მექანიზმების გამოყენებას და ზარალის შეფასების ახალი სისტემის შემუშავებას.
სახელმწიფო აგროდაზღვევა 2014 წლიდან მოქმედებს. პროგრამა შესაძლებლობას აძლევს ფერმერებს კლიმატური რისკებისგან დაიცვან საკუთარი მოსავალი. აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, 2014 წლიდან 2020 წლამდე პერიოდში, გაცემულია 115 ათასზე მეტი პოლისი, დაზღვეულია 100 ათას ჰექტარზე მეტი მიწის ფართობი, სულ სადაზღვევო პრემიამ შეადგინა 69.7 მლნ. ლარი, საიდანაც სააგენტოს თანადაფინანსება 48 მლნ. ლარია.

Minister Davitashvili: “Agro-insurance enhancement strategy will be unanimously approved”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili hosted a meeting on agro-insurance enhancement strategy with insurance companies, Insurance State Supervision Service of Georgia and representatives of insurance association’s proxies. Minister Davitashvili stressed out importance of insurance as a protection remedy, which safeguards farmers’ activities. The program’s development is a consistent process: “Upon joining forces with various agencies, the Ministry has drafted agro-insurance enhancement strategy, which will be unanimously adopted. Our goal is to increase penetration of insurance system and engagement of vast majority of farmers and all the regions of the country” – Minister Davitashvili stated.Mr Davit Onoprishvili, Head of the Insurance State Supervision Service of Georgia stressed out international best practices and an incumbent 7-year experience of Georgia, which is crucial for ensuring healthy competitiveness on insurance market.
“Importance of drafting strategic document is vital for government, business and farmers to learn about denominations and objectives, which shall be deployed for developing agriculture and agro-insurance, respectively” – Mr Devi Khechinashvili, Head of the Georgian Insurance Association.
Core objectives of the agro-insurance strategy entails increase of rural-agricultural crops that have been insured, as well as formulation of contemporary risks and modern system of damage assessment.
The state agro-insurance has been enforced from 2014 and it empowers farmers to safeguard their harvest from climate risks. Within the agro-insurance program and during the period of 2014 – 2020, more than 115, 000 packages have been established, more than 100, 000 hectares of land has been insured and insurance has amounted to 69, 7 million GEL, while co-funding of the Agency is 48 million GEL.