ნინო თანდილაშვილი თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს კოორდინატორს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) კოორდინატორს, ნეჯლა დემირდაროს შეხვდა.
ნეჯლა დემირდარომ სატყეო სექტორში თანამშრომლობის, მათ შორის, თურქეთის კატასტროფებისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან (APAD) ერთად, საქართველოში ხანძრის ლიკვიდაციის და პირველადი დახმარების მიმართულებით ტრენინგების ჩატარების სურვილი გამოთქვა.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია სატყეო სექტორში შესაძლებლობების გაძლიერება. გამოცდილების გაზიარება სპეციალისტებს მავნებლებთან ბრძოლაში და ტყის ხანძრების პრევენციის მიმართულებით ძალიან დაეხმარება”, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის მოადგილემ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის და თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) შორის წარმატებულ თანამშრომლობაზე გაამახვილა ყურადღება. აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში,  ტრენინგები მეცხოველეობისა და სურსათის უვნებლობის მიმართულებით ჩატარდა.
ნინო თანდილაშვილმა საქართველოში აკვაკულტურის განვითარების საკითხებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ თურქეთი ამ სფეროში მოწინავე ქვეყანაა, შესაბამისად, დარგის განვითარებისთვის თურქული მხარის გამოცდილების გაზიარება განსაკუთრებით მნიშნელოვანია.

Deputy Minister Nino Tandilashvili met with Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA)
Ms Nino Tandilashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia met with Coordinator of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) Necla Demirdağ. In the course of the meeting, Coordinator Demirdağ expressed willingness to conduct trainings on fire extinguishing and first-aid support together with Disaster and Emergency Management Presidency of Turkey (AFAD).
“Strengthening capacity of forestry sector is vital. Sharing expertise will empower our specialists to ensure fire extinguishing and fight pests” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
In the course of the meeting, Deputy Minister Tandilashvili stressed out successful cooperation between TIKA and Environmental Information and Education Centre, which has resulted into trainings on cattle farming and food safety.
Deputy Minister Tandilashvili discussed development of aquaculture in Georgia and importance of sharing expertise of Turkey, which is a leading country in the world.