რთველის ორგანიზებულად ჩატარების უზრუნველსაყოფად, სამინისტრომ მუშაობა უკვე დაიწყო
ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, რთველი 2021-ის ფარგლებში,  ყურძნის ხარისხსა  და ადგილწარმოშობის ჯიშების სპეციფიკაციებით განსაზღვრულ მოსავლიანობის ლიმიტზე კონტროლი გამკაცრდება. ამასთან ერთად, დაგეგმილია რთველის ჩატარება ვენახების კადასტრის პროგრამის მონაცემების საფუძველზე  და ყურძნის ჩაბარების დროს არსებული რიგების მართვის ელექტრონული პროგრამის დანერგვა.
აღნიშნული საკითხები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის  მოადგილემ,  ოთარ შამუგიამ რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სამხარეო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელებთან და ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების მერებთან ამბროლაურში გამართულ შეხვედრაზე განიხილა.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, შემოდგომაზე ყურძნის მოსავლის დაბინავების პროცესის ორგანიზებულად და შეუფერხებლად წარმართვის უზრუნველსაყოფად, რთველისთვის მზადება უკვე დაწყებულია.
„გასულ წელს, რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში რეკორდული რაოდენობის ყურძნის მოსავალი დაბინავდა; შესაბამისად, მნიშვნელოვნად გაიზარდა მევენახეების შემოსავალიც. თუმცა, იყო პანდემიით განპირობებული გამოწვევებიც, რასაც ერთობლივად უნდა გავუმკლავდეთ და 2021 წლის რთველიც წარმატებულად დასრულდეს. ძალიან მნიშვნელოვანია, ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ ინფორმაცია დროულად იყოს მიტანილი მევენახე ფერმერებამდე. ამ მიმართულებით აქტიურად მუშაობენ სამინისტროს საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურები, რომლებიც, ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად, მაისის თვიდან დაიწყებენ შეხვედრებს რეგიონის ყველა სოფელში. მსგავსი შეხვედრები უკვე ჩატარდა კახეთის რეგიონში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს, იგეგემება ვენახების კადასტრის პროგრამის დასრულება კახეთისა და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონებში, რაც მნიშვნელოვანია მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარების და ხარისხიანი ღვინის წარმოების ხელშეწყობისთვის. რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში ვენახების საკადასტრო სამუშაოები 2014 წელს ჩატარდა. ვინაიდან მას შემდეგ რეგიონში მნიშვნელოვნად გაიზარდა ვენახების ფართობები, მიმდინარე წელს მონაცემების განახლების მიზნით განხორციელდება „ტვიშისა“ და „ხვანჭკარის“ მიკროზონების აეროგადაღებები.
როგორც რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა, პაპუნა მარგველიძემ აღნიშნა, დაგეგმილი სიახლეები არის დროული და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონის მოსახლეობისთვის, რომელთა ეკონომიკური შემოსავლები პირდაპირ არის დამოკიდებული მევენახეობა-მეღვინეობის დარგთან.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის, ლევან მეხუზლას განცხადებით, ჩასაბარებელი ყურძნის შაქრიანობა, რომელიც შესაბამისი ნორმატიული დოკუმენტაციებითაა დადგენილი, განსაზღვრავს ყურძნის ხარისხს, რაც შემდგომ მის საბაზრო ღირებულებაზეც აისახება.
სოფლის განვითარების სააგენტოს რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა, ლაშა შალამბერიძემ შეხვედრაზე იმ აქტივობებზე ისაუბრა, რომელთა ფარგლებშიც,  ფერმერები ამომწურავ ინფორმაციას მიიღებენ სამინისტროს მიერ დაგეგმილ და მიმდინარე პროექტებზე, მათ შორის, რთველის დროს რიგების მართვის ელექტრონულ პროგრამაზე.

The Ministry has launched efforts for an organized vintage
As an effort for improving quality of Georgian wine, throughout the vintage 2021, oversight will be restricted on grape quality and harvest limit with regard to geographical area of origin of the vine. Meanwhile, vintage will be organized upon data of the cadaster program, as well as through deployment of electronic system, which shall arrange ques of submitting grapes. The respective matters have been discussed at the meeting hosted by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Otar Shamugia with Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regional administration heads and local municipalities’ mayors. Deputy Minister Shamugia reiterated preparatory efforts for an undisrupted and organized accommodation of grapes for vintage.
“Last year, the Racha-Lechkhumi region has accommodated an unprecedented number of grapes; thus, income of vine-farmers has significantly increased. There have been pandemic challenges, which we shall tackle together, thus ensure a successful outcome of 2021 vintage. Meanwhile, it is of utmost importance to provide vine-farmers with information on organized actions in a timely manner and therefore – enhance quality of Georgian wine. The Ministry’s information-consultation services have been raising awareness among the farmers, through joining forces with the National Wine Agency and launching meetings from May. The similar meetings have already been organized in the Kakheti region” – Deputy Minister Shamugia stated.
It shall be noted that the cadaster program will be commenced in the regions of Kakheti and Racha-Lechkhumi, which are crucial for enhancing viticulture industry in the region, as well as producing high quality Georgian wine. Cadaster works at the Racha-Lechkhumi region were organized in 2014. Due to expansion of the vineyard space, aero footage of “Tvishi” and “Khvanchkara” micro-zones have been arranged. The State Trustee of the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, Mr Papuna Margvelidze stated that the novelties are of timely and utmost importance for the Racha-Lechkhumi dwellers, whose income are closely linked with viticulture and wine-making sectors.
Mr Levan Mekhuzla, Chairperson of the National Wine Agency has announced that sugar consistency of the grapes to be accommodated, as set forth by the normative documentation, determines quality of grapes, which has an impact on market value.
Head of the Regional Liaison Department of the Rural Development Agency (RDA), Mr Lasha Shalamberidze discussed those activities, which will enable farmers to get access to comprehensive information about the Ministry’s planned and upcoming activities, as well as an electronic program for vintage management.