ლევან დავითაშვილი: „მზარდია ხილისა და ხილის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის ექსპორტი, რომელიც, 2020 წელს, თითქმის 200 მლნ დოლარს გაუტოლდა”
„საქართველო არის მეხილეობის ტრადიციული ქვეყანა, რომელსაც გააჩნია ძალიან დიდი პოტენციალი. ჩვენი მიზანია, საქართველოში რაც შეიძლება მეტი კონკურენტუნარიანი პროდუქციის წარმოებას შევუწყოთ ხელი. ჩვენი პოლიტიკა ამას ემსახურება. საქართველოს გააჩნია გლობალური პოზიციების დაკავების დიდი შანსი და რამდენიმე წელიწადში ამ პოზიციებს დავიკავებთ.
ტენდენციები უკვე სახეზეა. მზარდია ხილისა და ხილის  გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის ექსპორტი, რომელიც, 2020 წელს, თითქმის 200 მლნ დოლარს გაუტოლდა; ამ მიმართულებით დადებითია სავაჭრო ბალანსი, რაც იმას ნიშნავს, რომ პროდუქცია ექსპორტირებული უფრო მეტია, ვიდრე იმპორტირებული. ეს დადებითი ტენდენცია, რომელიც ბოლო 3 წლის განმავლობაში გვაქვს სოფლის მეურნეობაში, გაგრძელდება. 2020 წელი იყო ძალიან წარმატებული; 2021-ში ჩვენ მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება უნდა გვქონდეს გაზრდილი ექსპორტის ხარჯზე“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
დღეს საქსტატმა 2020 წლის წინასწარი მონაცემები გამოაქვეყნა, რომელიც სოფლის მეურნეობის დარგში დადებით ტენდენციებს ასახავს.

Minister Davitashvili: “Fruit production and fruit processing export in 2020 has amounted to 200 million USD”
“Fruit industry has always been a traditional one for Georgia, that possesses an immense potential. Our goal is to complement production of highly competitive production. We deploy policies toward increasing competitive production. Georgia has a great chance for obtaining global positions, which will be achieved in few years.
Trends are visible. Fruit production and fruit processing export in 2020 has amounted into 200 million USD, thus, trade balance on the latter is positive and outlines that an exported production is more than an imported one. Positive trends in agriculture have been increasing for three years. We shall have major improvements in 2021 upon an increased export” – Minister Levan Davitashvili stated.