ნინო თანდილაშვილი: „უკანასკნელ წლებში სამინისტრომ სატყეო სექტორში მნიშვნელოვანი რეფორმები განახორციელა“
სატყეო სექტორში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვისა და გამოყენების საკითხებთან დაკავშირებით გამართულ ონლაინ შეხვედრაში მონაწილეობა  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა, ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში, რიინა კალიურანდმა და ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა, არჩილ ნიკოლეიშვილმა მიიღეს.
მინისტრის მოადგილემ, მისასალემებელ სიტყვაში, მადლობა გადაუხადა ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სატყეო სეტორში თანამედროვე ტქნოლოგიის დანერგვაში გაწეული მხარდაჭერისთვის.
„უკანასკნელ წლებში  სამინისტრომ სატყეო სექტორში მნიშვნელოვანი რეფორმები განახორციელა. 2013 წელს, დამტკიცდა ეროვნული სატყეო კონცეფცია, რის საფუძველზეც, შემუშავდა  „ტყის ახალი კოდექსი’’, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის მაისში დაამტკიცა. ახალი რეგულაციების მიღებით, სატყეო სექტორი გადადის გარდამავალ ეტაპზე. რეგულაციების ეფექტიანად შესრულებისთვის, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ტყესთან დაკავშირებული ზუსტი  ინფორმაციის არსებობა და აღნიშნული მონაცემების ერთიან სისტემაში განთავსება.  2016 წლიდან,  გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით, აქტიური სამუშაოები მიმდინარეობს ტყის საინფორმაციო და მონიტორინგის სისტემის შექმნაზე.  თითქმის დასრულდა მუშაობა ტყის საინფორმაციო და მონიტორინგის სისტემის (FIMS) პირველ კომპონენტზე „ტყის მართვის გეგმის ინვენტარიზაციის“  პროგრამაზე.  ჩვენთვის  მნიშნელოვანია სატყეო სექტორში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა და გამოყენება. ხე-ტყის აღრიცხვის ელექტრონული სისტემის ესტონური მოდელი თანხვედრაში უნდა იყოს ტყის საინფორმაციო და მონიტორინგის სისტემასთან (FIMS), რაც ხელს შეუწყობს ხე-ტყის  მოძრაობის და მოცულობის ანგარიშგების გაუმჯობესებას და დაეხმარება ტყის მართვისა და ზედამხედველობის ორგანოებს ტყითსარგებლობასა და ტყის დაცვის სფეროში სახელმწიფო კონტროლის ეფექტიანად განხორციელებაში“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
საქართველოში, ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტი „მდგრადი სატყეო საქმიანობის გაძლიერება  Timbeter-ის ინოვაციური ხე-ტყის საზომი ტექნოლოგიის განხორციელება“ მიმდინარეობს. „Timbeter” წარმოადგენს ხე-ტყის გაზომვის ციფრულ გადაწყვეტას, რომელიც იყენებს ავტომატური პროგრამული ალგორითმების სწავლის ტექნოლოგიას და ხელოვნურ ინტელექტს მორის ზუსტი ზომების დასადგენად. ასევე, იძლევა ანგარიშგების გამარტივებულ საშუალებას. „Timbeter”-ის მიზანი ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების აღმოფხვრა და მერქნის მიწოდების გაუმჯობესებაა.

Deputy Minister Nino Tandilashvili: “Throughout the last few years, the Ministry has deployed crucial programming into the forestry sector”
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Ms Nino Tandilashvili and Mr Archil Nikoleishvili, head of the National Forestry Agency met with H.E. Riina Kaljurand, Ambassador of Estonia to Georgia to discuss details of an innovative approach to measurement technology of timber. Deputy Minister Tandilashvili thanked the Ministry of Foreign Affairs of Estonia for cultivating modern technologies into Georgia’s forestry sector.
“Throughout the last few years, the Ministry has deployed crucial programming into the forestry sector. The National Forest Concept has been adopted in 2013, which has been translated into the new Forest Code adopted by the Parliament of Georgia in May 2020. The new regulations have resulted into Georgia moving to the transitional stage. For an effective implementation of the regulations, it is critically important to obtain accurate information and indicating these into a unified system. Since 2016, the German Agency for International Cooperation (GIZ) has supported active cooperation for developing informational and monitoring system of forests. We have almost completed shaping the first component of the Forest Information and Monitoring System (FIMS), within the “Georgian Forest Management Inventory” program. It is of utmost importance for us to cultivate and utilize contemporary technologies in forest sector. An Estonian electronic system model for the wood and forest registry shall be in full compliance with the FIMS, which will complement wood-forest movement and reporting, thus, will stimulate effective oversight of the Government, as well as forest management and oversight bodies” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
The “Timbeter - strengthening the sustainable forestry practices in Georgia” project is funded by the Estonian Government and applies modern technologies in the forestry sector. In frames of the project, the company “Timber” will elaborate an internet application for improving timber movement and volume accountability upon cultivating algorithms and AI-based technologies. Moreover, the project aims at eradicating illegal use of wood and forests, as well as improving supply of timber.