გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩთან საქართველოში, რიინა კალიურანდთან შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები ნინო თანდილაშვილი და იური ნოზაძე ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში, რიინა კალიურანდს შეხვდნენ. შეხვედრაზე მხარეებმა პროექტის „მდგრადი სატყეო საქმიანობის გაძლიერება საქართველოში: Timbeter-ის ინოვაციური ხე-ტყის (მორის) საზომი ტექნოლოგიის განხორციელება“ დეტალები და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
„2021 წლის 1 იანვრიდან, ძალაში შევიდა ტყის ახალი კოდექსი, რომლიც ახალ მიდგომებს და რეგულაციებს აწესებს. ამასთან, აუცილებელია, რომ ქვეყანაში სატყეო მიმართულებით თანამედროვე ტექნოლოგიები დაინერგოს და განვითარდეს. ამ კუთხით ესტონეთის გამოცდილების გაზიარება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ჩვენ მოხარულები ვართ ახალი პროექტის დაწყებით და სრულ მზადყოფნას გამოვთქვამთ, ჩართულ ორგანიზაციებს დავეხმაროთ დაგეგმილი ღონისძიებების წარმატებით განხორციელებაში“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ მადლობა გადაუხადა ესტონეთის მთავრობას საქართველოს მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ მჭიდრო თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება.
როგორც შეხვედრაზე ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში, რიინა კალიურანდმა აღნიშნა, ესტონეთის რესპუბლიკა კვლავ აქტიურად გააგრძელებს საქართველოს მხარდაჭერას სატყეო რეფორმის განხორციელებაში და მდგრადი გარემოსდაცვითი მიმართულებების პროცესების წარმართვაში.
პროექტი „მდგრადი სატყეო საქმიანობის გაძლიერება საქართველოში: Timbeter-ის ინოვაციური ხე-ტყის (მორის) საზომი ტექნოლოგიის განხორციელება“ დაფინანსებულია ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. პროექტის ფარგლებში, კომპანია „Timbeter”, კომპანიასთან „Green Advisor” ერთად, საქართველოში ხე-ტყის (მორის) მოძრაობის და მოცულობის ანგარიშგების გაუმჯობესების ხელშეწყობის ინტერნეტ ტექნოლოგიაზე დაფუძნებული აპლიკაციას დანერგავს.
პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს ხე-ტყის მოძრაობის და მოცულობის ანგარიშგების გაუმჯობესებას, დაეხმარება ტყის მართვისა და ზედამხედველობის ორგანოებს ტყითსარგებლობასა და ტყის დაცვის სფეროში სახელმწიფო კონტროლის ეფექტიანად განხორციელებაში.
შეხვედრაზე, კომპანიის Timbeter წარმომადგენლებმა მონაწილე მხარეებს პროექტით დაგეგმილი აქტივობებისა და ხე-ტყის (მორის) მოძრაობის და მოცულობის ანგარიშგების გაუმჯობესების ხელშეწყობის ინტერნეტტექნოლოგიაზე დაფუძნებული აპლიკაციის გამოყენების შესახებ ინფორმაცია გააცნეს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების და ესტონეთის საელჩოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

MEPA hosts a meeting with Riina Kaljurand, Ambassador of Estonia to Georgia
Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Ms Nino Tandilashvili and Mr Iuri Nozadze met with H.E. Riina Kaljurand, Ambassador of Estonia to Georgia. In the course of the meeting, attendees discussed details and future cooperation prospects of the “Timbeter - strengthening the sustainable forestry practices in Georgia” project, which is an innovative approach to measurement technology of timber.
“The new Forest Code has been enacted on January 1, 2021, which has set forth new approaches and regulations. Meanwhile, it is of utmost importance to cultivate and enhance innovative technologies, therefore, expertise of Estonia in this regard is highly important for us. We are delighted to launch a new project and we would like to demonstrate our readiness for supporting stakeholder organizations to successfully deliver planned activities” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
In the course of the meeting, Deputy Minister Nozadze thanked the Government of Estonia for cooperation and demonstrated willingness to continue active cooperation in the future.
Ambassador Kaljurand demonstrated willingness of Estonia to enhance cooperation and support to Georgia for successful implementation of reforms and sustainable environmental protection processes.
The “Timbeter - strengthening the sustainable forestry practices in Georgia” project is funded by the Estonian Government and introduces and uses modern technologies in the forestry sector. In frames of the project, the company “Timber” together with “Green Advisor” will elaborate an internet application for improving timber movement and volume accountability upon cultivating AI-based technologies.
The project will support improving timber movement and volume accountability, as well as well as to assist forest management and supervision bodies in conducting effective state control over forest use and forest protection. At the meeting, attendees discussed AI-based timber movement and volume accountability technologies.
The meeting enjoyed attendance of the MEPA’s relevant agencies, as well as representatives of the Estonian Embassy.