საქართველოს მთავრობამ აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის წესისა და პირობების თაობაზე დადგენილება დაამტკიცა
დადგენილების პროექტი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოს ეროვნულ სააგენტოში მომზადდა და მისი მიზანია, აკვაკულტურის სექტორში წარმოებით დაინტერესებულ პირთათვის იმ დოკუმენტების ნუსხისა და ინფორმაციის განსაზღვრა, რომელიც აუცილებელია აკვაკულტურის ნებართვის გასაცემად.
აღნიშნული დადგენილება უზრუნველყოფს საქართველოს შავი ზღვის კონტინენტური შელფის, ტერიტორიული ზღვის და განსაკუთრებული ეკონომიკური ზონისა და შიდა   წყალსატევების (ტბები, წყალსაცავები, ტბორები, მდინარეები, ნაკადულები, არხები და სხვა წყლის პროდუქტების მოშენებისთვის ვარგისი წყალსატევები) აკვაკულტურის მიზნებისათვის სარგებლობის რეგულირებას და მათ რაციონალურ და ეფექტიან გამოყენებას, წყლის ორგანიზმების (თევზი, წყლის მცენარეები და სხვა) მოშენებას (კულტივირება, გამოზრდა, გამრავლება) აკვაკულტურის კონსტრუქციების გამოყენებით.
დადგენილება ითვალისწინებს აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის პროცედურებსა და ვადებს. აკვაკულტურის ნებართვის გაცემა შესაძლებელი იქნება 20 წლამდე ვადით, განახლების შემდგომი შესაძლებლობით.
დადგენილების თანახმად, აკვაკულტურის ნებართვა გაიცემა აუქციონის წესით, გარდა კერძო საკუთრების ან სახელმწიფო საკუთრების მიწაზე აკვაკულტურის წარმოების შემთხვევისა, რომელზედაც, სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს მიერ დაინტერესებულ პირთან იჯარის ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ, სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ აკვაკულტურის ნებართვა გაიცემა პირდაპირი წესით.
დადგენილება განსაზღვრავს აკვაკულტურის ნებართვის მფლობელის სანებართვო პირობებს, რომელიც უზრუნველყოფს აკვაკულტურის დარგის მდგრად განვითარებას, გარემოს დაცვასა და ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებას, ყოველივე ეს კი ხელს შეუწყობს  ქვეყანაში შემოსავლების ზრდას,  სამუშაო ადგილების შექმნას და, შესაბამისად, სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობას.
აკვაკულტურის ნებართვას არ საჭიროებს მცირე ზომის (საოჯახო მეურნეობები 50 მ3 მოცულობის) აკვაკულტურის წარმოების განხორციელება.
რაც შეეხება აკვაკულტურის კონსტრუქციების გარეშე ტბებსა და სხვა წყალსატევებზე ბუნებრივი საკვების ხარჯზე აკვაკულტურის მეურნეობის წარმოების მიზნით ნებართვების გაცემას, აღნიშნული მოწესრიგდება ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის შესახებ ცალკე დადგენილებით.
აღსანიშნავია, რომ მზარდია აკვაკულტურის როლი ქვეყნის სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და შემოსავლების ზრდის თვალსაზრისით. ამიტომ, მნიშვნელოვანია დარგში ინვესტიციების განხორციელება, ადგილობრივ და უცხოელ მეწარმეთა დაინტერესება აღნიშნული მიმართულებით ქვეყნის პოტენციალით.

The Government of Georgia adopts decree on rules and terms for granting aquaculture permits
The National Environmental Agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has drafted a decree draft, which aspires to develop a list and information on documentation required by interested parties willing to obtain permit on aquaculture. The respective decree will ensure regulation and effective use of the Black Sea continental shelf, territorial and internal ponds of a special economic zone (lakes, reservoirs, rivers, springs, channels and other relevant ponds, which would be utilized for cultivating water products); also, the respective decree will complement water bodies (fish, water plants and etc.) and their cultivation (cultivation, breeding and raising) in accordance with the aquaculture constructions.
The decree implies setting forth procedures and dates for aquaculture permits, which may be awarded for the period of 20 months and with a possibility for further renewal. The decree also sets forth that aquaculture permits will be awarded via an auction, apart from aquaculture production at private or state-owned ownership locations and after signing a lease agreement with an interested party and the National Agency of State Property, thus enabling the latter Agency to issue a permit upon a direct rule. The decree will also determine permit terms for a party granted with; these terms will complement sustainable development of an aquaculture industry, environmental protection and biodiversity, aiming at boosting Georgia’s income, creating new jobs and enhancing social-economic development of the country.
Aquaculture permit does not oblige small household farming sites of 50 m3 for aquaculture activities. Moreover, a separate decree will be issued on an extensive aquaculture permit, which will regulate awarding permits on lakes and other ponds without constructions that will ensure aquaculture production with natural nutrition.
Frankly speaking, the role of aquaculture is increasing for ensuring food safety and income; therefore, it is of utmost importance to deploy investments to the sector and cultivate interest among local and foreign entrepreneurs to explore Georgia’s potential in this regard.