ნინო თანდილაშვილმა ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვით საკითხებთან დაკავშირებით რიგით მეხუთე მაღალი დონის ონლაინ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვით საკითხებთან დაკავშირებით რიგით მეხუთე მაღალი დონის ონლაინ შეხვედრაში მონაწილეობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა მიიღო.
შეხვედრა ორგანიზებული იყო ავსტრიის მთავრობის მიერ, გაეროს ევროპის ეკონომიკურ კომისიასთან (UNECE) და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ევროპის რეგიონალურ ოფისთან (WHO/Europe) თანამშრომლობით, ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს პან-ევროპული პროგრამის ფარგლებში (PEP).
შეხვედრის მონაწილეებმა სატრანსპორტო საშუალებების მოსახლეობის ჯანმრთელობასა და გარემოზე გავლენის საკითხები განიხილეს და ამ მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს.
„საქართველოში კლიმატის ცვლილების მულტისექტორული საბჭო დაარსდა, რომელიც მიზნად ისახავს გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის, კიოტოს პროტოკოლისა და პარიზის შეთანხმების ეფექტიანი განხორციელების უზრუნველყოფას. საბჭომ მხარი დაუჭირა საქართველოს განახლებულ „ეროვნულ დონეზე განსაზღვრულ წვლილს” (NDC), რომელიც ცოტა ხნის წინ დამტკიცდა საქართველოს მთავრობის მიერ. ამასთანავე, ახლახან დამტკიცდა 2030 წლის კლიმატის ცვლილების სტრატეგია და 2021-2023 წლების კლიმატის სამოქმედო გეგმა. პან-ევროპული პროგრამის (PEP) მთავარი მიზანი ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვის სექტორების წინსვლისთვის ისეთი ღონისძიებების განხორციელებაა, რომლის შედეგადაც მივიღებთ მწვანე და ჯანსაღ ტრანსპორტს, ადამიანის ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას და გარემოს დაცვას. ჩვენ სრულად ვაცნობიერებთ, რომ ერთიანი ძალისხმევით უნდა შევძლოთ მწვანე და ჯანსაღი ტრანსპორტის განვითარება. შესაბამისად, საქართველოს მთავრობა ძირითად პრიორიტეტულ მიმართულებად დაბალი ემისიების განვითარებას ადგენს“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს პან-ევროპული პროგრამა (PEP) გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიისა (UNECE) და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ევროპის რეგიონული ოფისის (WHO/Europe) 56 წევრი ქვეყნის მინისტრებსა და მაღალი რანგის თანამდებობის პირებს, ევროკომისიის წარმომადგენლებს, საერთაშორისო, მთავრობათაშორის და არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვაში მონაწილე სხვა დაინტერესებულ მხარეებს აერთიანებს. პან-ევროპული პროგრამა ხელს უწყობს ინტეგრირებულ პოლიტიკურ მიდგომას, რომელიც ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვის სექტორების ერთობლივი მუშაობით, ევროპაში მწვანე და ჯანსაღი სატრანსპორტო საშუალებების განვითარებას ისახავს მიზნად.
შეხვედრის ბოლოს, მონაწილეებმა ტრანსპორტის, ჯანმრთელობისა და გარემოს შესახებ ვენის დეკლარაცია მიიღეს. დეკლარაცია ტრანსპორტის უფრო ახალ, სუფთა, უსაფრთხო, ჯანსაღ და ინკლუზიურ გარდაქმნაზე ფოკუსირდება. ასევე, დამტკიცდა პირველი პან-ევროპული გენერალური გეგმა, რომელიც რეგიონში ველოსიპედით მოძრაობის პოპულარიზაციას ითვალისწინებს.

Deputy Minister Nino Tandilashvili attends the Fifth High-level Meeting on Transport, Health and Environment
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Ms Nino Tandilashvili attended the Fifth High-level Meeting on Transport, Health and Environment organized as a joint effort by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), the World Health Organization (WHO) and the Government of Austria in frames of the Transport, Health and Environment Pan-European Programme. In the course of the meeting, attendees scrutinized matters related to transport means, impact on peoples’ health and an environment.
“Georgia has cultivated a multi-sectoral council on climate change, which aims at ensuring an effective deployment of the United Nations Framework Convention on Climate Change, Kyoto Protocol and Paris Agreement. The Council has supported Georgia’s Updated Nationally Determined Contribution (NDC), which has been recently adopted by the Government of Georgia. Moreover, Georgia has just adopted the Climate Change Strategy for 2030 and Climate Change Action Plan for 2021 – 2023. The core objective of the Pan-European Programme (THE PEP) is to ensure activities for transport, health and environmental protection sectors, which will be translated into green and healthy transport. We are fully committed to joining forces and developing green and heathy transport. Therefore, Georgia has adopted decreased emissions as one of the priorities” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
The Transport, Health and Environment Pan-European Programme (THE PEP), a joint programme of UNECE and WHO/Europe, provides a unique intersectoral policy platform and brings together ministers and high-level officials from the governments of 56 Member States of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and the WHO European region, and representatives of international, intergovernmental and nongovernmental organizations, academia, the business community and other key stakeholders in the fields of transport, health and environment. The program complements an integrated policy approach, which aims at joining forces between transport, health and environmental protection sectors in Europe for ensuring green and healthy transport in Europe.
The meeting was concluded by attendees adopting transport, health and environmental Declaration of Vienna. The Vienna Declaration sets vision of transitioning to clean, safe, healthy and inclusive mobility and transport systems. The meeting also resulted into adopting the first Pan-European Master Plan for Cycling Promotion.