ქვევრს დაცული გეოგრაფიული აღნიშვნის სტატუსი მიენიჭა
ქვევრი პირველი არასასურსათო პროდუქტია, რომელიც ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის სახელმწიფო რეესტრს დაემატა. ქვევრის დაცული გეოგრაფიული აღნიშვნის დამადასტურებელი მოწმობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს, ლევან დავითაშვილს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტი“ თავმჯდომარემ, მინდია დავითაძემ გადასცა.
„ქართული ქვევრის ღვინო, როგორც საქართველოში, ასევე საერთაშორისო ასპარეზზე, სულ უფრო პოპულარული ხდება, რაც ყურადღებას კიდევ უფრო ზრდის; სწორედ ამიტომ, ქვევრს, როგორც პროდუქტს, რომელიც ხარისხს მნიშვნელოვნად განაპირობებს, მეტი ყურადღება სჭირდება. „იუნესკოს“ აღიარებამ ჩვენ მეტი პასუხისმგებლობა დაგვაკისრა. სახელმწიფოს მხრიდან ქვევრის ღვინის პოპულარიზაციისთვის ბევრი რამ გააკეთა. სამინისტრომ იმუშავა და შექმნა ქვევრის სტანდარტი, სადაც გათვალისწინებულია ის ისტორიული მეხსიერება და მემკვიდრეობა, რომელიც ამ მიმართულებით გვაქვს. მჭიდროდ ვითანამშრომლეთ საქპატენტთან და ქვევრი, როგორც არასასურსათო პროდუქტი პირველია საქართველოში, რომელსაც გეოგრაფიული აღნიშვნის სტატუსი გააჩნია. ეს კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს ქართული ქვევრის ღვინის პოპულარიზაციას, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე ქვეყნის გარეთ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს, ქვევრში ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციულ მეთოდს იუნესკოს (UNESCO) არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა, რაც ამ მეთოდის უნიკალურობაზე მიუთითებს და გზავნილია მთელი მსოფლიოსთვის, რომ ღვინო უძველესი ქართული კულტურის შემადგენელი ნაწილია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ სარეგისტრაციო მონაცემებში დეტალურად გაწერა ქვევრის, როგორც საღვინე ჭურჭლის ფორმა, აღწერილობა, ზომები და მოცულობა, დასამზადებელი ნედლეული, დამზადების ტექნოლოგია და სხვა მახასიათებლები. აღნიშნული სპეციფიკაციების დაცვა ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებისკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯი იქნება.
„გეოგრაფიული აღნიშვნების სახელმწიფო რეესტრს კიდევ ერთი დასახელება შეემატა ქვევრის სახით, როგორც თიხის საღვინე ჭურჭელი. რეგისტრაციის პროცედურა მინისტრის ინიციატივით განხორციელდა, რისთვისაც მადლობა მინდა გადავუხადო. რეგისტრაცია გასულ წელს დაიწყო და ყველა ეტაპი წარმატებით გაიარა“, - განაცხადა მინდია დავითაძემ.
ქვევრის გეოგრაფიულ აღნიშვნად დაცვა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, ქვეყნისთვის, რომელსაც მეღვინეობის 8-ათასწლიანი უწყვეტი ისტორია აქვს. ქართული ტრადიციული მეთოდით ღვინის დაყენება ეროვნულ საღვინე ჭურჭელს - ქვევრს უკავშირდება. ქვევრის დამზადება ქართველი ხალხის ინტელექტის ნაყოფს წარმოადგენს.
ქვევრის ღვინოს დღეს თითქმის ყველა ქართული ღვინის კომპანია აწარმოებს, წლიდან წლამდე იზრდება ექსპორტში მისი წილი. ამ ეტაპზე ცალკეული მეღვინეები ქართულ ქვევრში ღვინოს იტალიაში, აშშ-ში, საფრანგეთში, ესპანეთში, იაპონიაში, სლოვენიასა და სხვა ქვეყნებში აწარმოებენ.

Qvevri granted with the status of protected geographical indication
Qvevri is the first non-food product, which has been indicated into the State Register of Appellations of Origin and Geographical Indications. The respective certificate has been awarded to the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Levan Davitashvili by Mr Mindia Davitadze, Chairperson of the Georgian National Intellectual Property Center “Sakpatenti”.
“The Georgian wine has been harvesting an increasing popularity both, at Georgian and foreign markets, which has significantly boosted visibility. Therefore, Qvevri requires more attention as the latter has a profound impact on the wine quality.  UNESCO’s recognition has imposed a bigger responsibility upon us. The Government has had endless efforts for promoting wine made in Qvevri. The Ministry has shaped a standard of Qvevri, which embraces historical heritage and preserves our memory in this regard. We have actively joined efforts with the Sakpatenti and our cooperation has harvested that the Qvevri is the first-ever non-food product to have a status of the protected geographical location in Georgia. The latter achievement will accelerate the process of promoting Georgian Qvevri wine both, in Georgia, as well as abroad” – Minister Levan Davitashvili stated.
The year of 2013 has marked recognition of an ancient Georgian traditional wine-making method as the UNESCO’s Intangible Cultural Heritage of Humanity, which celebrated uniqueness of the respective method and is a message to an entire world that wine-making heritage is at core of Georgian culture.
The MEPA has accurately filled out the respective registration forms, which has dealt with size, shape, material, composition, production methodology and other characteristics of Qvevri. These peculiarities are vital for improving Georgian wine and serves as yet another progressive step made forward.
“The Qvevri has been added to the State Register of Appellations of Origin and Geographical Indications. The respective registration process has been initiated by Minister; thus, I would like express my appreciation for such an initiative. The process was launched last year and has successfully commenced every stage” – Mr Mindia Davitadze stated.
Transforming Qvevri into the geographical indication is a vital event for Georgia, which has enjoyed 8 thousand years of an undisrupted history. Georgian traditional wine-making is closely tied to Qvevri, which is an intangible intellectual resource of the Georgian nation.
Almost each and every Georgian wine-making company produces Qvevri wine, which has embraced an increased export volume. At this stage, some of the wine-makers are producing wine in Italy, USA, France, Spain, Japan, Slovenia and other countries with the Georgian Qvevri.