პირველად საქართველოში, დედოფლიწყაროს მუნიციპალიტეტში ბიოსფერული რეზერვატი დაარსდება
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო,  დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მერიასთან თანამშრომლობით,  დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში, ბიოსფერული რეზერვატის შექმნის პროექტს ახორციელებს.
ბიოსფერული რეზერვატი მოდელური რეგიონია, რომელიც ხელს უწყობს  რეგიონულ განვითარებას, მდგრადი სოფლის მეურნეობის წარმოებასა და ეკოტურიზმის  პოპულარიზაციას.
ბიომრავალფეროვნების დღესთან დაკავშირებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა და დედოფლისწყაროს მერმა, ნიკოლ ჯანიაშვილმა დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში, ბიოსფერული რეზერვატის ტურიზმის საინფორმაციო ცენტრი და ფრინველებზე დაკვირვების კოშკურა გახსნეს. პროექტის ფარგლებში, დაგეგმილია სხვადასხვა სარეკრეაციო სივრცის მოწყობა და ბიოსფერული რეზერვატის შექმნისთვის, პირველადი ინფრასტრუქტურის  განთავსება.
,,იუნესკოს ბიოსფერული რეზერვატები პერსპექტიული ინსტრუმენტია კონსერვაციისა და მდგრადი მიწათსარგებლობის ერთიანი პრაქტიკის დანერგვისათვის, რაც სახელმწიფოს და ჩვენი სამინისტროს პრიორიტეტია. 2015 წელს, საქართველოში, სამინისტროს ინიციატივითა და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით, დაიწყო ბიოსფერული რეზერვატის განვითარების პოტენციალის შესწავლა. შედეგად, დღეისათვის, ევროკავშირის მხარდაჭერის ფარგლებში, მზად არის ახმეტაში 3 ალაზნის ბიოსფერული რეზერვატისა და დედოფლისწყაროში ვაშლოვანის რეზერვატის შექმნისთვის იუნესკოში წარსადგენად საჭირო დოკუმენტაცია. ვიმედოვნებ, რომ ჩვენ ქვეყანაში ბიოსფერული რეზერვატები დაამკვიდრებს ადამიანისა და ბუნების ჰარმონიული თანაცხოვრების კარგ პრაქტიკას, განსაკუთრებით კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის, ტყეების მდგრადი მართვის და ბუნების კონსერვაციის მიმართულებით’’, -  განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში ბიოსფერული რეზერვატის შექმნის პროექტი ევროკავშირის დაფინანსებით და კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus) ტექნიკური მხარდაჭერით ხორციელდება.

The first-ever Biosphere Reserve in Georgia, to be established in the Dedoplistskaro municipality
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has joined forces with the Dedoplistskaro Mayor’s Office to undertake a biosphere reserve project in the Dedoplistskaro municipality. The respective reserve is a model region, which fosters regional development, sustainable agriculture production and promotes ecotourism.
As a commemoration of the Biodiversity Day, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Nino Tandilashvili and Dedoplistskaro Mayor, Mr Nikoloz Janiashvili, opened the biosphere reserve tourism center and bird-watching tower in the respective municipality. In the course of the project, various recreational spaces will be arranged, along with a primary infrastructure for the biosphere reserve.
“UNESCO’s biosphere reserves are promising tools for cultivating a unified practice of conservation and sustainable land-use. In 2015, in Georgia, the Ministry has initiated biosphere reserve study, which had been supported by the German Government. The respective efforts have resulted into 3 biosphere reserve and Vashlovani reserve in Dedoplistskaro, which had required arrangement of all the required documentation. I hope that the biodiverse reserves will result into a positive practice of harmonious co-existing of nature and humans. Most importantly climate-smart agriculture, sustainable management of forests and nature conservation efforts” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
The Dedoplistskaro biosphere reserve project had been supported by the European Union’s funding and technical assistance of the REC Caucasus.