მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ელექტრონულ რეესტრში სავალდებულო რეგისტრაციის ვადა 1 წლით გახანგრძლივდა
ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებული ტექნიკური რეგლამენტებით გათვალისწინებული ზეთების, საბურავების, ელექტრონული მოწყობილობების და აკუმულატორები/ბატარეების მწარმოებლების ვალდებულება, მოეხდინათ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ელექტრონულ რეესტრში სავალდებულო რეგისტრაცია 2021 წლის 1 ივნისამდე, ვადამ ერთი წლით, 2022 წლის 1 ივნისამდე გადაიწია. შესაბამისად, მწარმოებლებს საშუალება მიეცათ, აღნიშნულ ვადაში მოემზადონ რეგულაციის მოთხოვნის შესასრულებლად.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეებმა, ნინო თანდილაშვილმა და სოლომონ პავლიაშვილმა, მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებებთან დაკავშირებული ტექნიკური რეგლამენტებით გათვალისწინებული მოთხოვნის გადავადების საკითხთან დაკავშირებით, ბიზნესასოციაციის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართეს.
როგორც შეხვედრაზე სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, მთავრობამ გაითვალისწინა პანდემიით შექმნილ ვითარებაში ბიზნესსექტორის გამოწვევები და მიიღო გადაწყვეტილება რეგისტრაციის ვადის გავრცელების შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ ტექნიკური რეგლამენტების თანახმად, ზეთების, საბურავების, ელექტრონული მოწყობილობების და აკუმულატორები/ბატარეების მწარმოებლები ვალდებულნი არიან, მათ მიერ წარმოებული პროდუქტის ბაზარზე განთავსებამდე, დარეგისტრირდნენ მგვ ელექტრონულ რეესტრში.

Manufacturer extended responsibility (EPR) registration in an electronic register has been extended to one year
The registration requirement for the oil, tires, electronic devices, batteries manufacturers to the register their manufacturer extended responsibility into the electronic register has been expended from June 1, 2021 to July 1, 2022. Therefore, the manufacturers will have sufficient time to comply with the regulations.
Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Ms Nino Tandilashvili and Mr Solomon Pavliashvili hosted a meeting with the representatives of business associations on extending the period for complying with the requirements of the respective technical regulations. As Deputy Minister Pavliashvili noted, the government has undertaken challenges of the business sector and has made a decision to expand the registration timeline.
It shall be noted that, according to the technical regulations, oil, tires, electronic devices, batteries manufacturers are obliged to undertake online registration to an electronic sector prior to placing the product to the market.