ლევან დავითაშვილი: „ჩაის პლანტაციების აღდგენა-რეაბილიტაციისთვის, საგრანტო დახმარებები და 90 პროცენტიანი თანადაფინანსება ხორციელდება”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, გურიის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულთან, გიორგი სახოკიასთან ერთად, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში, სახელმწიფო პროგრამის მხარდაჭერით რეაბილიტირებული ჩაის პლანტაცია დაათვალიერა.
„2016 წლიდან, სახელმწიფომ მეჩაიეობის დარგის მნიშვნელოვანი განახლება დაიწყო. ხორციელდება საგრანტო დახმარებები და 90 პროცენტიანი თანადაფინანსება მიტოვებული და განადგურებული პლანტაციების აღდგენა-რეაბილიტაციისათვის. შპს „ლაითური - ჩაის საექსპორტო კომპანია“ არის ამის თვალსაჩინო მაგალითი, ერთ-ერთი წარმატებული მეურნეობა, სადაც უკვე პროდუქციას იღებენ”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მინისტრმა ქართული ჩაის აგროტურისტულ პოტენცაილზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველო ერთ-ერთია იმ ევროპული ქვეყნებიდან, სადაც ჩაის აწარმოებენ და, შესაბამისად, აქცენტის გაკეთება აგროტურიზმის მიმართულებით შესაძლებელი და საინტერესოა; გურიის რეგიონში უკვე დაიწყო პროექტი „ჩაის გზა”, რომელიც ტურისტული ნაკადების ორგანიზებულად მართვას გულისხმობს.
შპს „ლაითური - ჩაის საექსპორტო კომპანიამ“ ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის „ქართული ჩაი“  ფარგლებში, 25 ჰექტარამდე ჩაის პლანტაციის  რეაბილიტაცია მოახდინა. ჯამში, სარეაბილიტაციო სამუშაოების ღირებულებამ  61,950 ლარი შეადგინა, საიდანაც 43,000 ლარზე მეტი სოფლის განვითარების  სააგენტოს თანადაფინანსებაა.
გურიის რეგიონში, ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის „ქართული ჩაი“  ფარგლებში, 203  ჰა-ზე  ჩაის პლანტაციის რეაბილიტაცია განხორცილდა. სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჯამური ღირებულება 494,000 ლარს აჭარბებს, საიდანაც სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 358,000 ლარზე მეტია.
რეაბილიტირებული ჩაის პლანტაციის დასათვალიერებად, მინისტრთან და გურიის გუბერნატორთან ერთად, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი, ილია თამარაშვილი, ოზურგეთი, ლანჩხუთი, ჩოხატაურის მაჟორიტარი დეპუტატი ვასილ ჩიგოგიძე და პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ხატია წილოსანი იმყოფებოდნენ.

Minister Davitashvili: “Grant assistance and 90% co-funding are deployed for recovering-rehabilitating tea plantations”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili enjoyed company of the State Trustee of the Guria Region, Mr Giorgi Sakhokia upon paying a visit to the State program-supported rehabilitated tea plantation.“From 2016, the State has launched meaningful efforts for drastic enhancement of tea industry. We deploy grant assistance and 90 % co-funding for abandoned and destroyed plantations, which are recovered and restored. LTD “Laituri – tea export company” is a great example of a one of the most esteemed industries who cultivate production” – Minister Davitashvili stated.
Minister discussed agrotourism potential of the Georgia tea and emphasized on Georgia being one of the countries, which produces tea and can be enhanced through agrotourism; Guria region has already launched a project “Tea Road”, which aims at an organized management of tourism groups.
The LTD “Laituri – tea export company”, through tea plantations’ rehabilitation program “Georgian Wine” has ensured restoration of 25 hectares of tea plantations. A total amount of the rehabilitation efforts has comprised 61, 950 GEL, out of which – 43, 000 GEL has been allocated from the Ministry’s budget.
In Guria region, an organized effort of the tea plantations’ rehabilitation program “Georgian Wine” has covered 203 hectares of tea plantations. Efforts exceed 494, 000 GEL, out of which – 358, 000 GEL has been allocated from the Ministry’s budget.
The rehabilitated tea plantations were observed by the Minister, Guria Region’s Governor, Director of the Agricultural and Rural Development Agency, Mr Ilia Tamarashvili, Majoritarian MP of the Chokhatauri, Mr Vasil Chigogidze and MP Khatia Tsilosani, the first Deputy Chairperson of the Parliamentary Environmental Protection and Natural Resources Committee.