ლევან დავითაშვილი: „ლურჯი მოცვის ექსპორტის მაჩვენებელმა სამ მილიონ დოლარზე მეტი შეადგინა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, გურიის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულთან, გიორგი სახოკიასთან ერთად, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის „ნაგომრის აგროსახლი“ მოცვის პლანტაცია დაათვალიერა.
„კენკროვანი კულტურები და, კერძოდ კი, ლურჯი მოცვი, ბოლო პერიოდში ძალიან პოპულარულია და აქტიურად გადის ექსპორტზე. გასულ წელს, მეხილეობის მიმართულებამ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა საქართველოდან ექსპორტის ზრდაში. ლურჯი მოცვის ექსპორტის მაჩვენებელმა სამ მილიონ დოლარზე მეტი შეადგინა. ეს იქნება ყოველწლიურად მზარდი რიცხვი, იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ სულ უფრო მეტი ახალი პლანტაცია შედის მსხომიარობაში“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
სახელმწიფო პროგრამების მხარდაჭერით, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივმა „ნაგომრის აგროსახლი“, რომელიც 5 წევრს აერთიანებს, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნაგომარში 2,5 ჰექტარზე მოცვის ბაღი გააშენა.  ახალი პლანტაციის გაშენებისათვის,  ინვესტიციამ 150,000 ლარზე მეტი შეადგინა, მათ შორის, 100,000 ლარზე მეტი შეღავათიანი აგროკრედიტია, ხოლო 35,000 ლარი პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში მიღებული თანადაფინანსება.
მოცვის ბაღში, სეზონურად, 30 ადგილობრივია დასაქმებული, პროდუქციის რეალიზება როგორც ადგილობრივ, ასევე საექსპორტო ბაზარზე იგეგმება.
სახელმწიფო მხარდამჭერი ღონისძიებები სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარების ხელშეწყობაზეა გათვლილი, რაც ფერმერებს საშუალებას აძლევს კონკურენტუნარიანი პროდუქცია აწარმოონ.
პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, გურიის რეგიონში, 450 ჰექტრამდე ფართობზე ახალი ბაღია გაშენებული, მათ შორის, 276 ჰექტარზე მოცვის პლანტაციებია.  სოფლის განვითარების სააგენტოს  თანადაფინანსება, ჯამში, 6  მლნ ლარს აღემატება.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის „ნაგომრის აგროსახლი“ მოცვის პლანტაციაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, ოზურგეთის, ლანჩხუთისა და ჩოხატაურის მაჟორიტარი დეპუტატი ვასილ ჩიგოგიძე, პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ხატია წილოსანი და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი იმყოფებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Levan Davitashvili joined Mr Giorgi Sakhokia, State Trustee of the Guria region in a visit to the agricultural cooperative ′′Nagomri Agro House′′, which harvests blueberry plantations. “Berry crops and specifically blueberry have become increasingly popular throughout the recent years and have been exported at an intensive pace. Last year, fruit export has significantly complemented export amount from Georgia. Blueberry export has amounted to more than three million GEL and it will be annually growing, resulting from flowering more and more plantations” – Minister Davitashvili stated.The State-deployed assistance programs unites five entities of the rural-agricultural cooperative “Nagomri Agro House”, which has cultivated a 2,5 hectares blueberry garden. Investments for the new plantation has amounted to more than 150, 000 GEL, including more than 100, 000 GEL of preferential agro-credit. Moreover, 35, 000 GEL of co-funding have been allocated from the “Plant the Future” project.
The blueberry garden employs 30 locals at seasonal jobs. The production is available at local, as well as export markets. The State-deployed efforts have emphasized on actions to enhance agriculture, thus, enabling farmers to produce a competitive production.
In frames of the “Plant the Future” project in the Guria region, gardens on more than 450 hectares have been cultivated. Out of these, more than 276 are blueberry plantations. Co-funding of the Agricultural and Rural Development Agency exceeds 6 million GEL.
At a visit to the “Nagomri Agro House”, Minister Davitashvili enjoyed a company of Ozurgeti, Lanchkhuti and Chokhatauri Majoritarian MP Vasil Chigogidze, MP Khatia Tsilosani, first Deputy Chairperson of the Parliamentary Environmental Protection and Natural Resources Committee and Mr Ilia Tamarashvili, head of the Agricultural and Rural Development Agency.