კონკურსი „სუფთა რეგიონი 2021“ იწყება
5 ივნისს, გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველოს“ თავმჯდომარემ, ნინო ჩხობაძემ კონკურსის „სუფთა რეგიონი 2021“ დაწყება განაცხადეს. კონკურსი „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები -საქართველოს” ინიციატივითა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში, უკვე მეექვსედ ტარდება.
„კონკურსმა „სუფთა გარემო“ უკვე მთელი საქართველო მოიცვა. მოქალაქეები ენთუზიაზმით და მონდომებით  ერთვებიან. ვფიქრობ, გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების კუთხით, კონკურსი ძალიან მნიშვნელოვანია. უნდა აღინიშნოს, რომ  პოზიტიური შედეგები უკვე სახეზეა. ბევრი რეგიონი, მუნიციპალიტეტი კონკურსში სრული პასუხისმგებლობით ერთვება, ტარდება აქციები, ღონისძიებები, რათა არალეგალური ნაგავსაყრელების რაოდენობა და გარემოს დაბინძურების ფაქტები ყოველწლიურად შემცირდეს. იმისთვის, რომ ჩვენი ქვეყანა იყოს სუფთა და მოწესრიგებული, საზოგადოების თითოეულმა წევრმა საკუთარი პასუხისმგებლობა უნდა გააცნობიეროს, გაუფრთხილდეს გარემოს და აქტიურად ჩაერთოს  ნარჩენების მართვაში პროცესში“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
კონკურსის „სუფთა რეგიონი 2021“ მიზანია,  ქვეყნის მასშტაბით, გამოავლინოს ყველაზე  „სუფთა რეგიონი“, „სუფთა მუნიციპალიტეტი“, „სუფთა ქალაქი/დაბა“, „სუფთა სოფელი/თემი“, „სუფთა/ლამაზი ქუჩა“, „სუფთა/ლამაზი ეზო“, „სუფთა/ლამაზი საწარმოს/დაწესებულების ეზო“ და „ლამაზი აივანი“.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველებმა, ჩამოთვლილი ნომინაციების შესაბამისი ფოტო/ვიდეო მასალა უნდა გაუგზავნონ კონკურსის ორგანიზატორს „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველოს“. კონკურსის ფარგლებში, ყოველწლიურად, იქმნება სპეციალური კომისია, რომლის შემადგენლობაში არიან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სხვადასხვა საზოგადოებრივი ორგანიზაციის წარმომადგენლები. კომისიის წევრები, შემოსული მასალების საფუძველზე, გამოავლენენ კონკურსის „სუფთა რეგიონი“ ნომინაციებში გამარჯვებულებს. წლევანდელი კონკურსის „სუფთა რეგიონი 2021“ გამარჯვებულები 2022 წელს გახდება ცნობილი.
„პროექტის დაწყებიდან დღემდე,  სტიქიური ნაგავსაყრელების რაოდენობა რამდენიმე ასეულით შემცირდა. ეს მიუთითებს, რომ საზოგადოებაში გაჩნდა მაღალი პასუხისმგებლობა გარემოსადმი. მოქალაქეები მაქსიმალურად არიან ჩართული როგორც ჩვენ, ასევე მათ მიერ ორგანიზებულ დასუფთავების აქციებში. ყოველწლიურად კონკურსის ნომინაციები იზრდება. წელს, კონკურსს „სუფთა გარემო 2021“ დაემატა ნომინაცია ,,სუფთა ლურჯი ნაკადული“. ვფიქრობ, რომ ჩვენი ქვეყნისთვის  ყველაზე დიდი წარმატება იქნება, როდესაც ვიქნებით ყველაზე სუფთა ქვეყანა“, - განაცხადა ნინო ჩხობაძემ.
კონკურსს „სუფთა რეგიონი“ საფუძველი 2015 წელს ჩაეყარა და მას შემდეგ, ყოველწლიურად ტარდება. წლების განმავლობაში, კონკურსმა აჩვენა, რომ ქვეყნის მასშტაბით, საზოგადოება მაქსიმალურად ცდილობს ჩართოს გარემოსდაცვით ღონისძიებებში  და საკუთარი წვლილი შეიტანოს მის დაცვაში.
კონკურსი ტარდება პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებენ არასამთავრობო ორგანიზაციები „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ (KGT), საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირი „ორქისი“ და „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“. კონკურსის მხარდამჭერები არიან  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, შვედეთის მთავრობა, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი და მყარი ნარჩენების მართვის კომპანია.

Launching the contest “Green Region 2021”
On June 5, as an effort to commemorate the World Environment Day, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Levan Davitashvili joined Ms Nino Chkhobadze, Chairperson of the Georgian Green Movement/Friends of the Earth Georgia launched the contest “Green Region 2021”. The respective contest is a joint effort of the MEPA, the Georgian Green Movement/Friends of the Earth Georgia in frames of the “Keep Georgia Tidy” project and is held for the 6th consecutive time.“The contest “Keep Georgia Tidy” spans across an entire Georgia. Citizens are getting engaged with great enthusiasm and motivation. I believe that the contest is vital for raising awareness. The positive results have already been harvested. Many regions and municipalities are joining the contest with great responsibility, through organizing campaigns and events, which shall result into diminishing number of illegal dumpsites and cases of pollution, annually. The country shall be clean and tidy, thus, each and every member of the society shall fully acknowledge how vital it is to care for an environment and take part in wase management process” – Minister Davitashvili stated.
Aim of the “Green Region 2021” contest is held nationwide and will announce the following awards: “Green Region”, “Green Municipality”, “Green City/Town”, “Green Village/Community”, “Green/Pretty Street”, “Green/Pretty Yard”, “Green/Pretty Enterprise/Establishment Yard” and “Pretty Balcony”.
Contestants willing to take part in the contest shall submit a photo/video under the above-mentioned nominations. Entries shall be submitted to the Green Movement/Friends of the Earth Georgia, which is an organizer of an entire contest. Annually, the commission is established, which unites representatives of MEPA and other community organizations. Members of the commission will announce winners to nominations. Winner of the “Green Award 2021” will announce winners in 2022.
From the day of launching the project, number of dumpsites has decreased in several hundreds, which indicates how responsible society is toward environment. Citizens have been actively joining the efforts, carried out by us, as well as organized solely by them. Annually, nominations of the contest are increasing. This year, the contest “Green Environment 2021” will entail a new category – “Clean and Blue Spring”. I believe that it will be a great success for Georgia, when it becomes the cleanest country” – Ms Chkhobadze stated.
The contest “Green Region” was established in 2015 and has been organized annually. Throughout the years, the contest has demonstrated that citizens have been complementing various efforts, at a nationwide scale, thus, making their own contributions.
The contest is organized as a campaign “Keep Georgia Tidy” and is implemented through support of the MEPA together with local stakeholders, the Georgian Society of Nature Explorers "Orchis" and Greens Movement of Georgia/Friends of the Earth-Georgia, in cooperation with LEPL Environmental information and Education Centre, Waste Management Company and the Government of Sweden.