ლევან დავითაშვილი: „უვნებელი სურსათი რესტორნებსა და კვების ობიექტებში მათ რეპუტაციაზე აისახება, რაც მნიშვნელოვანია როგორც ადგილობრივი მომხმარებლის, ასევე უცხოელი ვიზიტორების ნდობის მოპოვებისთვის”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და  ბიზნესომბუდსმენის მოვალეობის შემსრულებელმა, ნინო კვეტენაძემ საზოგადოებრივი კვების ობიექტებში საფრთხის ანალიზისა და კრიტიკული საკონტროლო წერტილების სისტემის (HACCP)  დანერგვის საკითხები სარესტორნო სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე განიხილეს.
„HACCP-ის სისტემა წარმოადგენს მომხმარებლის დაცვის ყველაზე კარგ საშუალებას სურსათის წარმოების და მიწოდების ბიზნესში. მისი დანერგვა ხელს შეუწყობს სარესტორნო სექტორის კონკურენტუნარიანობის, საიმედოობის და რეპუტაციის ზრდას. ახალი რეგულაციების დანერგვა არასდროს არის მარტივი პროცესი, ამიტომ, ჩვენ ყოველთვის მზად ვართ ეს გზა ბიზნესთან ერთად გავიაროთ, რათა შედეგებს უფრო მალე და უმტკივნეულოდ მივაღწიოთ. მიუხედავად იმისა, რომ ახალი რეგულაციებისთვის მოსამზადებლად სარესტორნო სექტორს დიდი დრო ჰქონდა, მისი დანერგვა ბიზნესისთვის საკმაოდ რთულ პერიოდს დაემთხვა. კოვიდ 19-ის პანდემიამ აღნიშნული სექტორი მნიშვნელოვნად დააზარალა, თუმცა ბიზნესი  სწორად  აფასებს სურსათის უვნებლობის მნიშვნელობას და მზად არის, ჩვენი ხელშეწყობით, HACCP-ის სისტემა დანერგოს, რადგან  ეს რეგულაციები, საბოლოოდ,  სწორედ მათ ინტერესებშია. უვნებელი სურსათი რესტორნებსა და კვების ობიექტებში მათ რეპუტაციაზე აისახება, რაც მნიშვნელოვანია როგორც ადგილობრივი მომხმარებლის, ასევე უცხოელი ვიზიტორების ნდობის მოპოვებისთვის“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელმა პირებმა აღნიშნეს, სააგენტო მზად არის, გარდამავალ პერიოდში, აქტიურად ითანამშრომლოს და მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი სარესტორნო სექტორს.
ევროკავშირის რეგულაციების შესაბამისად, HACCP-ის სისტემის დანერგვა სხვადასხვა პროფილის ობიექტებში ეტაპობრივად მიმდინარეობს. საფრთხის ანალიზისა და კრიტიკული საკონტროლო წერტილების სისტემის (HACCP) დანერგვა სავალდებულოა: 2015 წლიდან - ნედლი რძის გადამმუშავებელ საწარმოებსა და სასაკლაოებში, 2018 წლიდან - ექსპორტისთვის განკუთვნილი გადამუშავებული თხილის გულის მწარმოებლებისთვის, 2021 წლის 1 იანვრიდან - ცხოველური წარმოშობის სურსათის მწარმოებელი ან/და გადამმუშავებელი ობიექტებისთვის.

Minister Davitashvili: “Safe food is vital for the reputation of the restaurants and food establishments to win over trust among local and foreign consumers”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili joined an acting Business Ombudsman, Mr Nino Kvenetadze at a discussion of the Hazard Analysis Critical Control Points (HACCP) systems with regard to public dineries. The discussion was attended by representatives of restaurant sector.
“HACCP is a great capacity for consumers rights’ protection with regard to food production and supply. Cultivation of the latter system can foster competitiveness, trust and reputation. New regulations can never be cultivated easily, therefore, we shall embark on this path together with business, aiming at prompt and harmless results. Despite of the fact that restaurants had sufficient time to deploy the new regulations, however it did coincide with a very difficult period of time. The Covid-19 pandemic has severely affected the respective sector, nevertheless, the latter sector accurately evaluates an importance of food safety and has readiness to deploy the HACCP system, as well as those regulations which at the end serve their own interests. Safe food is vital for the reputation of the restaurants and food establishments, which wins over trust among local and foreign consumers” – Minister Davitashvili stated.
As it has been mentioned at the meeting by the leaders of the National Food Agency, the Agency has readiness to actively cooperate and greatly complement the restaurant sector.
In accordance with the European Union’s regulations, deployment of the HACCP system at various establishments is underway in a consistent manner. Obligatory deployment of the HACCP system shall be handled in a following manner: from 2015 – raw milk processing enterprises and slaughter houses; from 2018 – producers of processed hazelnut for an export; from January 1, 2021 – animal-origin product producers and/or processing establishments.