ლევან დავითაშვილი საჩხერის მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა საჩხერის მუნიციპალიტეტში რძის პროდუქტების საოჯახო საწარმო, სურსათის ეროვნული სააგენტოს რეგიონული ოფისის მშენებარე ობიექტზემიმდინარე და ნაკადულის კალმახის საშენ მეურნეობაში განხორციელებული ინფრასტრუქტურული სამუშაოები დაათვალიერა.
საჩხერის მუნიციპალიტეტის დაბა კვერეთში, საშენ მეურნეობაში წითელ ნუსხაში შეტანილი ნაკადულის ქართული კალმახის სახეობის აღდგენა ხორციელდება.
ლევან დავითაშვილმა, სოფელ სარეკის საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან ერთად, საშენ მეურნეობაში ხელოვნურად გამრავლებული რამდენიმე ასეული ნაკადულის კალმახის ლიფსიტა ბუნებრივ გარემოში, მდინარე ჩიხურაში გაუშვა.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის საშენი მეურნეობა მნიშვნელოვან საქმეს აკეთებს მეთევზეობის სფეროს განვითარებისთვის. მინდა აღვნიშნო,
რომ ამ პროექტის განხორციელება ბატონი გიგლა აგულაშვილის დროს დაიწყო. უმნიშვნელოვანესია გადაშენების პირას მყოფი, წითელწინწკლებიანი ქართული
კალმახის სახეობების ველურ ბუნებაში დაბრუნება-აღდგენა, სწორედ ამ მიმართულებით მუშაობს სამინისტრო. დღეს პირველად მოხდა ლიფსიტების ველურ ბუნებაშ
ი გაშვება, რასაც წინ მნიშვნელოვანი მოსამზადებელი სამუშაოების უძღოდა წინ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
2016 წლიდან, ეროვნულმა საშენმა მეურნეობამ ახალ პროექტზე, საქართველოს „წითელი ნუსხის“ სახეობის, ნაკადულის კალმახის გამრავლებაზე
დაიწყო მუშაობა. ტერიტორიაზე განხორციელდა ინფრასტრუქტურული სამუშაოები, აშენდა ორი ტბორი და 8 რკინა-ბეტონის სპეციალური აუზი
. დღეისათვის, ხელოვნურად გამოჩეკილია 8000 ცალი ნაკადულის კალმახის ლიფსიტა. მეურნეობის გეგმა წელიწადში ნახევარი მილიონი
ლიფსიტის წარმოება და მდინარეების გათევზიანებაა.
საჩხერის მუნიციპალიტეტში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად იმყოფებოდნენ მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე,
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეროვნული საშენი მეურნეობის დირექტორი რევაზ ბეჟაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili visited family owned dairy business in Sachkhere Municipality, where he got acquainted with the infrastructural works carried out in the trout farm and construction works undertaken in the National Food Agency regional office.
The restoration of the river trout included in the Red List of Georgia is being implemented in village Kvereti, Sachkhere Municipality. The Minister together with the public school pupils from village Sareki released several hundred species of artificially propagated trout in river Chikhura.
"Promotion of the National Nursery of Environmental Protection and Agriculture plays a vital role in the development of environmentally sound fishery sector. I would like to note, that Mr. Gigla Agulashvili was the Minister, when this project was launched. The restoration of the red spotted trout and returning endangered species to the wild nature is of utmost importance. Today, for the first time, the trout larvae was released into the wild nature, which was preceded by a multitude of important preparatory works "said Levan Davitashvili.
Since 2016, National nursery has begun working on a new project, targeted at propagation of trout species, which are currently included in the "red list" of Georgia. Infrastructural works were carried out in the fish nursery, two ponds and 8 fish farming pools with reinforced concrete were built. Today, 8000 river trouts are artificially hatched. According to the plan half million trout larvae should be released in the river within a year.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture was accompanied by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze, Director of National Nursery, Revaz Bezhashvili along with the representatives of the local government.