„გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ - გრძელვადიანი ხედვა დღეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა წარადგინა. მინისტრმა განვითარების ხედვის მიმართულებებზე დეტალურად ისაუბრა
ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრები, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლები, სახელმწიფო რწმუნებულები, დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო, დონორი ორგანიზაციების, დარგობრივი ასოციაციების და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები და ფერმერები ესწრებოდნენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო პირველი უწყებაა, რომელმაც დარგის განვითარების ათწლიანი ხედვა წარადგინა.
„ჩვენთვის სოფლის მეურნეობის განვითარება და გარემოს დაცვაზე ზრუნვა არის უმნიშვნელოვანესი გამოწვევა. ამ გამოწვევის გასამკლავებლად, მნიშვნელოვანია თანმიმდევრული სახელმწიფო პოლიტიკა. ბატონი ბიძინა ივანიშვილის ინიციატივით, 2012 წლიდან, სოფლის მეურნეობა გამოცხადდა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტად და სახელმწიფოს მხრიდან სოფლის მეურნეობის დარგის მხარდაჭერა იმ შედეგებში აისახა, რაც დღეს ჩვენ გვაქვს.
მიუხედავად პანდემიისა, 2020 წელსაც კი, ჩვენ გვქონდა ძირითადი ეკონომიკური პარამეტრების თანმიმდევრული გაუმჯობესება, რის შედეგადაც, ორნიშნა ზრდა გვქონდა როგორც გამოშვების, დამატებითი ღირებულებების შექმნის, ისე ერთ დასაქმებულზე პროდუქტიულობის თვალსაზრისით; ეს არის ჩვენი თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგი, რომელსაც მომავალ წლებშიც ასეთივე ტენდენცია ექნება.
ჩვენი ამოცანა გრძელვადიანი ხედვის ჩამოყალიბებაა; მადლობა მინდა გადავუხადო პრემიერ- მინისტრს, ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს განსაკუთრებული მხარდაჭერისთვის; იმისათვის, რომ მეტი რესურსების მობილიზება შევძლოთ შემდეგი 9-10 წლის განმავლობაში, რომ ის ზრდის ტემპი, რომელიც გვაქვს, გავზარდოთ და უფრო ამბიციური გეგმები, რომელსაც ჩვენ დავისახავთ განვახორციელოთ, ძალიან მნიშვნელოვანია კერძო სექტორის ჩართულობა, დონორი ორგანიზაციების გვერდში დგომა; მადლობა მინდა გადავუხადო მათ იმ წვლილისთვის, ისინი იქნებიან მონაწილე მომავალი გეგმების შესრულებაშიც; მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს თანმიმდევრული პოლიტიკის გაგრძელება.
ჩვენ რამდენიმე მიზანს ვისახავთ - ეს არის სასურსათო უსაფრთხოების მიზნით ჩვენი თვითუზრუნველყოფის ამაღლება; როდესაც ვსაუბრობთ ამ მიზანზე, საქართველოს აგროსასურსათო სექტორის საექსპორტო პოტენციალის მაქსიმალურ გამოყენებაზე, ვგულისხმობთ ასევე ინკლუზიურობას იმისათვის, რომ ეს ზრდა, ეს ეკონომიკური პროგრესი, რომელიც რიცხვებში გვაქვს გამოსახული, შეეხოს თითოეულ ჩვენს მოქალაქეს, განსაკუთრებით სოფლად მცხოვრებ მოსახლეობას და მათ კეთილდღეობას; ის ეკონომიკური სიკეთე გადანაწილდეს ჩვენს თანამოქალაქეებზე.
გარემოს დაცვა და ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის უზრუნველყოფა ჩვენი მნიშვნელოვანი ამოცანაა. კონკურენტუნარიანი სოფლის მეურნეობის მდგრადი მართვისთვის, გვჭირდება შესაბამისი ინსტიტუციური განვითარება.
ჩვენ ძალიან დეტალური გეგმები მოვამზადეთ პრემიერ-მინისტრის დავალებით. დღეს, მზად ვართ, რომ საზოგადოებას წარვუდგინოთ ძირითადი სამიზნე მაჩვენებლები, რომლებზეც მომავალში შეგვიძლია ვიმსჯელოთ დეტალურად. კონკრეტული გათვლები და სამოქმედო გეგმები, კონკრეტული დარგების თუ რეგიონების მიხედვით განსაზღვრული პრიორიტეტები სამინისტროს აქვს დამუშავებული, რომელიც აკადემიის წარმომადგენლებთან, ექსპერტებთან, დარგობრივ ჯგუფებთან ერთად უნდა განვიხილოთ სამუშაო ფორმატებში, პარლამენტის ჩართულობით და საზოგადოების ფართო მონაწილეობით, როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვით მიმართულებებში“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Minister Davitashvili delivers a detailed presentation of the long-term visions within the “Environmental Protection and Rural Development 2030”
The event enjoyed presence of Mr Irakli Gharibashvili, Prime Minister of Georgia, members of the Parliament, representatives of the Government of Georgia, Ministry of Environmental Protection and Agriculture, State Trustees, Diplomatic missions, international and donor organizations, stakeholder groups and academic institutions, as well as the farmers attended the presentation.
Upon an initiative of the Prime Minister, a-ten-year plan of the Government, the Ministries will ensure presentations of their respective programming, which will be scrutinized as guidelines for economic stability and strength of the State, throughout the following years. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is the first Government agency, which has presented 10-year development plan of the field.
“We regard agricultural development and environmental protection as a vital challenge. For the sake of tackling the respective challenge – deployment of an effective policy is of highest importance. Upon an initiative of Mr Bidzina Ivanishvili, since 2012, agriculture has been announced as one of the core priorities and the State support has harvested the results, which we embrace now.
Amidst the pandemic, even the year of 2020 has embraced improvements of the core economic parameters, which has been translated into two figures increase in terms of production, added value, as well as productivity per employed individual; these details have been translated from the Ministry’s consistent actions, which will proceed to 2021 as well.
Our objective is to shape a long-term vision; I would like to expand my appreciation toward the Prime Minister of Georgia, Mr Irakli Gharibashvili for support. Prime Minister’s assistance has resulted into allocation of more resources for the next 9 – 10 years, thus boosting increase path, as well as setting ambitious plans, which become reality. Engagement of the private sector is crucial, as well as assistance of the donor organizations; I would like to thank our stakeholders for the contributions, as they will be part of the implementation process of the future plans. Nevertheless, it is vital to succeed with a consistent policy of the state.
We have set several objectives and which shall boost Georgia’s self-sufficiency in terms of food safety. We aim at incorporating impact of Georgia’s food safety, greater utilization of the country’s export potential, inclusiveness of the process for ensuring that the economic goods can be featured in numbers and can be applied to each and every citizen, especially the rural population; we aim at bringing economic goods to each and every citizen.
Environmental protection and sustainable management of natural resources is a core objective of the Ministry. Competitive agriculture is vital for sustainable management, which requires the relevant institutional enhancement.
Upon the delegation of the Prime Minister, we have set detailed plans and have readiness to brief our population with target indicators, which can be further scrutinized. We have specific indications and action plans, which are designated based on specific areas or regions by the Ministry; these documents have been drafted upon close coordination between representatives of academia, experts, field professionals and working formats, parliament and wider public; inclusive format has been provided for both, environmental protection, as well as agricultural areas” – Minister Levan Davitashvili stated.