„იმისათვის, რომ სოფლის მეურნეობა იყოს კონკურენტუნარიანი, გვქონდეს საექსპორტო ბაზრებზე წვდომა, ჩვენ გვჭირდება ხარისხისა და სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დანერგვა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა „გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ - გრძელვადიანი ხედვის წარდგენის ღონისძიებაზე
სურსათის ეროვნული სააგენტოს 2030 წლამდე გაწერილი სამოქმედო გეგმის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულება ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) ფარგლებში საკანონმდებლო დაახლოების პროცესია.
ბოლო წლებში, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა სურსათის ეროვნული სააგენტოს ტექნიკური შესაძლებლობების გაძლიერების და საკანონმდებლო ბაზის სრულყოფის მიზნით, რამაც ხელი შეუწყო სამომხმარებლო ბაზარზე კონტროლის გააქტიურებას, წარმოებებში თანამედროვე სტანდარტების დანერგვას, ცხოველთა ჯანმრთელობის და მცენარეთა დაცვის სისტემების ჩამოყალიბებასა და ადგილობრივი პროდუქციის კონკურენტუნარიანობის ზრდას.
2021-2030 წლებში, სურსათის უვნებლობის მიმართულებით განსაზღვრულია: ევროკავშირის შესაბამის კანონმდებლობასთან საქართველოს კანონმდებლობის დაახლოება და უვნებლობის თანამედროვე სისტემების დანერგვა; სახელმწიფო კონტროლის გააქტიურება და კონტროლის სისტემის ეფექტიანობის გაზრდა; ბიზნესსექტორის ცნობიერების ამაღლება; გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა; ადგილობრივი პროდუქციის კონკურენტუნარიანობის და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის ხელშეწყობა.
ცხოველთაჯანმრთელობისდაცვისმიზნითდაგეგმილია: ეროვნული კანონმდებლობის დაახლოება ევროკავშირის კანონმდებლობასთან ცხოველების იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციის, ცხოველთა დაავადებების საწინააღმდეგო ღონისძიებების, ვეტერინარული პრეპარატების რეგისტრაციის და კონტროლის მექანიზმებთან დაკავშირებით; მონიტორინგისა და დაავადებებზე ზედამხედველობის სისტემის სრულყოფა; არსებული და მოსალოდნელი რისკების საფუძველზე ცხოველთა გადამდები დაავადებების საწინააღმდეგო პრევენციული და სალიკვიდაციო პროგრამების შემუშავება და განხორციელება.
მცენარეთადაცვისმიმართულებით გაგრძელდება: ფიტოსანიტარიული სისტემის შესაძლებლობების გაძლიერება; მცენარეთა დაცვის საშუალებების შესახებ არსებული კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოება; საკარანტინო და განსაკუთრებით საშიში მავნე ორგანიზმების კონტროლის და დიაგნოსტიკის გაძლიერება; ფიტოსანიტარიული მონიტორინგის განხორციელება და ბრძოლის ღონისძიებების დაგეგმვა; მცენარეთა დაცვის ღონისძიებების ეფექტიანად განხორციელებით, ქვეყანაში ფიტოსანიტარიული კეთილსაიმედოობის შენარჩუნება და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფა; ადგილობრივი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის კონკურენტუნარიანობის და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა; მცენარეთა დაცვის საშუალებების შესახებ არსებული კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოება.

Minister Davitashvili: “We need to cultivate quality and food safety standards for accessing export markets and ensuring competitiveness of the Georgian agriculture”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili presented the long-term vision of the Ministry at the presentation “Environmental Protection and Rural Development 2030”, which solely aims to ensure harmonization with the Deep and Comprehensive Free Trade Areas (DCFTA). Throughout the last few years, significant steps have been made toward capacity building of the National Food Agency, through technical and legislative enhancement, which has boosted consumer market oversight, cultivation of modern standards, facilitating competitiveness for development of animal health and plant protection.
•  During the period of 2021 – 2030, the following actions have been undertaken for food safety: Harmonization of the Georgia’s legislation toward the respective legislation of the European Union, as well as cultivation of modern standards of safety; boosting state oversight control and boosting effectiveness of control system; raising awareness among the business sector; ensuring transparency; boosting competitiveness of local production and export potential;
•  As an effort for complementing animal safety, the following actions have been planned: harmonization of the national legislation with the European Union, with regard to animal identification-registration, actions against animal diseases, registration of veterinary medications and control mechanisms, monitoring and oversight system over diseases; elaboration and implementation of preventive and liquidation programs for preventive mechanisms of infectious diseases among the animals;
•  Plant protection: enhancing phytosanitary capacities; harmonization of the national plant protection legislation with the European Union; enhancing diagnostics over the hazardous bodies, as well as quarantine measures; ensuring phytosanitary monitoring and planning resistance remedies; upon successful implementation of the plant protection actions, phytosanitary wellbeing will be maintained and food safety ensured; local agricultural-rural production’s competitiveness and export potential will be boosted; plant protection capacities and the respective national legislation will be harmonized with the European Union.