ლევან დავითაშვილი: „გარემოსდაცვითი მართვა ზედამხედველობის ეფექტიან გამოყენებასა და ადმინისტრირებას გულისხმობს. ჩვენ გვექნება გარემოზე ზემოქმედების შეფასების უფრო ეფექტიანი სისტემა, რაც მოსახლეობის აქტიურ ჩართულობას უზრუნველყოფს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა გრძელვადიანი ხედვა - „გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ დღეს გამართულ პრეზენტაციაზე  წარადგინა. მინისტრმა განვითარების ხედვის მიმართულებებზე დეტალურად ისაუბრა.
„საქართველოს პარლამენტში, მთავრობის დამტკიცების დროს, ჩვენ განვაცხადეთ რომ ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევა არის ქვეყანაში ბრაკონიერობის აღმოფხვრა. მნიშვნელოვანი სამუშაო გვექნება ამ კუთხით პოლიტიკის შემუშავებისთვის, რათა პოლიტიკა იყოს უფრო ადეკვატური, კანონმდებლობას უნდა ჰქონდეს შემაკავებელი ეფექტი, იმისთვის, რომ ჩვენ აღმოვფხვრათ ბრაკონიერობა - ხე-ტყის უკანონო  ჭრა, უკანონო ნადირობისა თუ თევზაობის ფაქტები. საჭიროა გარემოსდაცვითი შესაძლებლობების განვითარება, მათ შორის, მაღალი ტექნოლოგიების გამოყენება.
გარემოსდაცვითი მართვა ზედამხედველობის ეფექტიან გამოყენებასა  და ადმინისტრირებას გულისხმობს. ჩვენ გვექნება გარემოზე ზემოქმედების შეფასების უფრო ეფექტიანი სისტემა, რაც უზრუნველყოფს მოსახლეობის აქტიურ ჩართულობას. ჩვენ დავინახეთ რაოდენ აქტუალურია ეს მსხვილი ინფრასტრუქტურული თუ ენერგეტიკული პროექტების განხორციელების დროს, როდესაც მოსახლეობის მეტი ჩართულობა, გამჭვირვალობა, მიკვლევადობა, ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა არის საჭირო. ამას ჩვენ ახალი ელექტრონული პლატფორმის საშუალებით უზრუნველვყობთ.
მოხდება გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შესაძლებლობების განვითარება. 2012 წლამდე, ქვეყანაში გაუქმებული იყო გარემოსდაცვითი მიმართულებით მაკონტროლებელი უწყება. 2013 წელს, შეიქმნა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი და 32-მა ეკიპაჟმა დაიწყო საქართველოს მასშტაბით 24 საათიანი პატრულირება.  გასული წლების განმავლობაში, ეტაპობრივად, მოხდა დეპარტამენტის ადამიანური და ტექნიკური რესურსების გაძლიერება, დაინერგა თანამედროვე სისტემები, მოხდა თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლება და 2021 წლის მდგომარეობით, გასამმაგებული რაოდენობის - 103 ეკიპაჟით ფარავს ქვეყნის ყველა მუნიციპალიტეტს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
მომავალ წლებში, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტში დაგეგმილია თანამედროვე ელექტრონული მექანიზმების განვითარება და სრულყოფა. სათანადოდ აღიჭურვება საწვავის ხარისხის კვლევის ლაბორატორია, შემუშავდება საწვავის ხარისხის ნორმებთან შესაბამისობის კონტროლის სახელმძღვანელოები, განვითარდება დაბინძურების სტაციონარული წყაროებიდან გარემოში მავნე ნივთიერებების ორგანიზებული გაფრქვევების უწყვეტი თვითმონიტორინგის ელექტრონული სისტემა, შეიქმნება შიდა წყალსატევებში სამრეწველო თევზჭერის თვითმონიტორინგისა და ანგარიშგების ელექტრონული ონლაინ სისტემა; დონორების მხარდაჭერით, დაინერგება ინოვაციური ტექნოლოგიები, ე.წ. „ცხელი წერტილები“ გაკონტროლდება სამეთვალყურეო კამერებით, ახალი თაობის დრონების გამოყენებით, განხორციელდება ტყის მიმართულებით მომუშავე თანამშრომელთა უწყვეტი სწავლებები. დაინტერესებულ უწყებებთან თანამშრომლობით, უზრუნველყოფილი იქნება მიკვლევადობა და კონტროლი ხე-ტყის დამზადების, ტრანსპორტირების, ხე-ტყის გადამუშავებისა და რეალიზაციის ეტაპებზე.
დაგეგმილი ღონისძიებების მიზანი საწვავის ხარისხის კანონმდებლობით დადგენილ ნორმებთან შესაბამისობის უწყვეტ კონტროლი, ორგანიზებულ გაფრქვევებზე კონტროლი, გარემოს დაბინძურების ფაქტების დროული გამოვლენა და აღკვეთა, აკვაკულტურის  მდგრადი განვითარების ხელშეწყობა და კონტროლი, ასევე - ტყეზე ზედამხედველობის, ბრაკონიერობის პრევენციის, გამოვლენისა და აღკვეთის ღონისძიებების ეფექტიანობის გაუმჯობესებაა.
გაიზრდება გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ფუნქცია-მოვალეობები; უწყების საქმიანობას  დაემატება საგამოძიებო კომპონენტი, რაც უზრუნველყოფს  გარემოსდაცვითი სამართალდარღვევების საქმეების მეტად ეფექტიან და ოპერატიულ გამოძიებას.
დაგეგმილი ღონისძიებების მიზანი გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის სისტემის გამართული ფუნქციონირება, ზიანის პრევენცია, შესაბამისი ღონისძიებებით გარემოს აღდგენა, გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის ეფექტიანად აღსრულება, მათ შორის, გარემოში სამრეწველო ემისიებისა და ნარჩენების შემცირება, ტყის, აკვაკულტურის მდგრადი განვითარების ხელშეწყობა და  ბიომრავალფეროვნებაზე ზეწოლის შემცირებაა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით, მთავრობის ათწლიანი გეგმის ფარგლებში, სამინისტროები საკუთარი მიმართულების ხედვებს წარადგენენ, რომელიც ეკონომიკური სტაბილურობისა და ქვეყნის სიძლიერისთვის მომდევნო წლების სახელმძღვანელო იქნება.

Minister Davitashvili: “Environmental management entails effective use of oversight and administration. We will ensure a more effective system for evaluating influence on environment, which guarantees an increased engagement of the population”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili presented vision for development in the course of the “Envrionmental protection and rural development 2030”. “Upon approving the Government at the Parliament of Georgia, we stated that one of the core challenges of Georgia is eradication of braconniers. We will deploy vital actions for developing our policy in this regard, which shall translate into a policy that is more adequate, as well as empowers legislation with remedies; these remedies shall eradicate bracconiery and illegal use of wood and fishery. It is crucial to enhance environmental capacity, as well as high technologies.Environmental management inquires effective usage of oversight and administration. We will ensure a more effective system for evaluating influence on environment, which guarantees an increased engagement of the population. We have witnessed how vital it is to ensure an increased engagement of population upon implementing energetic or infrastructural projects; boosting citizens’ participation will boost transparency, accessibility on information. We will ensure all of the latter objectives through an electronic platform.
Capacity of the Environmental Supervision Department will be enhanced. Up till 2012, an oversight agency had been suspended, however, the Environmental Supervision Department was established in 2013 and empowered 32 crews to undertake patrolling for 24 hours in an enture coutry. Throughout the last few years, the respective Department’s human and technical resources have been strengthened through applying modern systems through capacity building of the staffers; by 2021, number of crews has triples and amounts to 103, thus covering each and every municipality” – Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili stated.
In upcoming years, the Environmental Supervision Department has planned enhancement and perfection of electronic mechanisms, which will effectively equip fuel quality control lab, as well as elaborate fuel quality control norms compliance guideline; moreover, self-monitoring electornic system for organized and undisrupted emmissions of hazardous substances will be developed, also, an online system will be developed for self-monitoring and accountability of industrial fishery at internal ponds. The donors will support deployment of innovative technologies, so called “Red Spots”, which will be controlled through surveillance cameras and drones of the new generation. An undistrupted instriction of staff working on forests will be handled. Joint efforts with the interested parties will ensure accessibility and control on wood processing, transportation, processing and realization stages.
As a result of anticipated actions, fuel quality will be enhanced and the Department will ensure constant compliance of the quality with the standards set forth by the legislation. The constant control will also be ensured with regard to emmmissions control, timely detection and response to the environmental pollution cases, support and control to aquaculture enhancement, as well as preventing braconniery and oversight on forestry, enhancing effectiveness of detection and eradication process.
Functions and authority of the Department will be enhanced; the agency will entail an investigatory function, which will ensure a more effective and timely investigation of environmental criminal offences. The planned actions will aim at an undistrupted functioning of the environmental liability systems, prevention of damage, recovery of environment through the corresponding efforts, effective enforcement of environmental legislation, as well as eradication of industrial emissions and waste; the efforts will also aim at enhancing sustainable development of aquaculture and decreasing impact on biodiversity.