ლევან დავითაშვილი: „დაცული ტერიტორიების მართვა და გაფართოება ჩვენი ხელისუფლების პრიორიტეტია; ეს არის უნიკალური ტერიტორიები, სადაც წარმოდგენილია განსაკუთრებული ბიომრავალფეროვნება და მათი დაცვა უნდა მოხდეს დაცული ტერიტორიების ფარგლებში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა „გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ - გრძელვადიანი ხედვის წარდგენის ღონისძიებაზე
ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრები,  საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლები, სახელმწიფო რწმუნებულები, დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო, დონორი ორგანიზაციების, დარგობრივი ასოციაციების და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები და ფერმერები ესწრებოდნენ.
მინისტრმა განვითარების ხედვის მიმართულებებზე, მათ შორის, დაცული ტერიტორიების განვითარების გეგმაზე დეტალურად ისაუბრა.
2012-2021 წლებში, საქართველოში დაცული ტერიტორიების ფართობი რეკორდულად 293 476 ჰა-ით გაიზარდა და დღეისათვის, 798 287 ჰა-ს შეადგენს, რაც ქვეყნის ტერიტორიის 11.5%-ია. შემუშავებული გეგმის თანახმად, 2030 წლამდე, დაცული ტერიტორიების ფართობი 1 მილიონ ჰექტრამდე გაიზრდება და ქვეყნის მთლიანი ტერიტორიის 17%-ს მიაღწევს.
აღნიშნულის პარალელურად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, სხვა შესაბამის უწყებებთან ერთად, აქტიურად მუშაობს, რომ საქართველოს 4 დაცულ ტერიტორიას: კოლხეთისა და მტირალას ეროვნულ პარკებსა და კინტრიშისა და ქობულეთის დაცულ ტერიტორიებს, იუნესკოს მსოფლიო ბუნებრივი მემკვიდრეობის სტატუსი მიენიჭოს, რაც უმნიშვნელოვანესი საერთაშორისო აღიარება იქნება და საქართველოს დაცული ტერიტორიების ცნობადობას გაზრდის.
დაცული ტერიტორიების სააგენტოს სამომავლო გეგმის ნაწილია ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის ერთიანი ბაზის შექმნა, რაც ხელს შეუწყობს დაცული ტერიტორიების ძირითადი სახეობებისა და ჰაბიტატების ეფექტიან შესწავლას და აღდგენის ღონისძიებების დაგეგმვას.
დაგეგმილია, ეტაპობრივად განხორციელდეს დაცულ ტერიტორიებზე ტყეების ინვენტარიზაცია და მომზადდეს ტყის მართვის გეგმები, რათა მოხდეს ტყის რესურსების მდგრადი მართვა და, საჭიროების შემთხვევაში, აღდგენითი ღონისძიებების განხორციელება.
საუკეთესო გამოცდილების გაზიარებით საქართველოს დაცული ტერიტორიების დაცვისა და შენარჩუნებისთვის, დაგეგმილია რეინჯერების გადამზადება საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად; რეინჯერები აღიჭურვებიან ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებით და თანამედროვე სმარტტექნოლოგიებით, რომელთა დანერგვაც უკვე მიმდინარეობს; 2030  წლამდე, დაგეგმილია რეინჯერთა რაოდენობის 50%-ით გაზრდა.

Minister Davitashvili: “management and expansion of protected territories is the State priority; these are unique territories, which entail an outstanding biodiversity and protection of the resources”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Levan Davitashvili delivered a presentation on “Environmental Protection and Rural Development 2030”, which was attended by the Prime Minister of Georgia, Mr Irakli Gharibashvili, as well as representatives of the MEPA, State Trustees, diplomatic missions, international/donor organizations, relevant associations, scholars, as well as farmers.
Among various matters discussed at a great detail, Minister Davitashvili briefed attendees on the plans for developing protected territories. During the period of 2012 – 2021, Georgia’s protected territories significantly increased from 293 476 hectares and nowadays it stands at 798 287 hectares, which covers 11, 5 % of the whole country. As set forth in the plan, by 2030, protected territories shall comprise 1 million hectares and cover 17 % of an entire Georgia. Moreover, Georgia is actively engaged into ensuring that UNESCO awards four Georgian protected territories (Kolkheti and Mtirala National Parks, Kintrishi and Kobuleti protected territories) with the World Heritage Site status, which will be an immense international recognition that will boost visibility of Georgia’s protected territories.
As a future perspective of the Agency of Protected Areas of Georgia within the plan – a unified database of biodiversity monitoring will be developed, which will complement significant study of core species at protected territories, as well as recovery goals. It has also been planned to ensure consistent inventory of forests at these territories with an entailing forest management plans, which have complemented sustainable management and recovery actions.
The best practices aim at recruiting rangers at the protected territories, which will complement sustaining the respective territories through equipping rangers with fire resistance systems and modern smart technologies, which are being cultivated. By 2030, number of rangers will be increased in 50 %.