ლევან დავითაშვილი: „ნარჩენების მართვას, საზოგადოების ჩართულობასთან ერთად, სახელმწიფოს მხრიდან სწორი პოლიტიკა სჭირდება“
„ნარჩენების მართვას, საზოგადოების ჩართულობასთან ერთად,  სახელმწიფოს მხრიდან სწორი პოლიტიკა სჭირდება. სწორი პოლიტიკა გულისხმობს ნარჩენების მართვის კუთხით ახლებურ მიდგომას - ნარჩენების მართვა უნდა იყოს ეკონომიკის ნაწილი. როცა ვსაუბრობთ ეკონომიკის განვითარებაზე, აქ მნიშვნელოვანია მწვანე და ცირკულარული ეკონომიკის  პრინციპების დანერგვა. ეს გულისხმობს იმას, რომ პრევენციის მიზნით, 2030 წლისთვის, რიგი ნარჩენების შემცირებისთვის, მუნიციპალიტეტების დონეზე სეპარირების სრულად დანერგვა უნდა მოხდეს.
ასევე მნიშვნელოვანია, დამაბინძურებელი ნარჩენების წარმომქმნელი კომპანიებისთვის წარმოებას გაფართოებული ვალდებულების გაჩენა, ანუ, მნიშვნელოვანი ხდება კერძო სექტორის ჩართულობა, რომ მათ მიერ წარმოებული ნარჩენი,  ნედლეული გახდეს. ქვეყანამ, 30 წლის განმავლობაში, ცირკულარულობის გზით, ძირითადი ნარჩენების მართვას უნდა მიაღწიოს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა დარგის განვითარების გრძელვადიანი ხედვის - „გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ პრეზენტაციაზე.

Minister Davitashvili: “We require an effective State policy and meaningful presence of the society for ensuring effective waste management”
“We require an effective State policy and meaningful presence of the society for ensuring effective waste management. An effective policy implies new approach toward waste management, which becomes an integral aspect for economy. As we speak about the economic development, it is vital to cultivate green and circular economy principles; therefore, by 2030, we shall ensure complete separation of waste at the municipalities, as an effective remedy for decreasing waste.
Moreover, it is crucial that the companies have extended producer responsibility (EPR), which boosts importance of private sector engagement, in order to transform their waste into goods. Georgia shall ensure management of core waste though circular path, within 30 years” – Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili stated, while presenting the “Environmental Protection and Rural Development 2030”