ოთარ შამუგია, ქ. გორში, პროექტის „ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი სარგებელი მიწის მდგრადი მართვის გზით მოწყვლადი თემებისათვის საქართველოში“ მიმდინარეობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ოთარ შამუგია, ქ. გორში, პროექტის „ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი სარგებელი მიწის მდგრადი მართვის გზით  მოწყვლადი თემებისათვის საქართველოში“ მიმდინარეობას გაეცნო. პროექტის საპილოტე მუნიციპალიტეტები: გორი, ქარელი, ყვარელი და საგარეჯოა.
„საპილოტე პროექტის მიზანია მიწის მდგრადი მართვის დანერგვა და შესაძლებლობების გაძლიერება; ასევე, ნიადაგის დეგრადაციის საწინააღმდეგო ღონისძიებების განხორციელება და ამ მიმართულებით ცოდნის გაზიარება, რამაც, თავის მხრივ, საქართველოს ბუნებრივი და ეკონომიკური კაპიტალის დაცვა უნდა უზრუნველყოს. პროექტში მონაწილეობა 100-მდე ფერმერმა მიიღო. ფერმერებს, გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის დაფინანსებით და კავკასიის რეგიონალური განვითარების ცენტრის მხარდაჭერით,  უსასყიდლოდ გადაეცათ სხვადასხვა სათესლე მასალა და ნერგები ქარსაფარი ზოლების გასაშენებლად. ჩვენ ვიზრუნებთ, რომ ასეთ პრაქტიკა სხვა რეგიონებშიც დაინერგოს და მეტი ფერმერი დაინტერესდეს მსგავსი ღონისძიებებით“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მიმდინარე პროექტის ფარგლებში, გორის მუნიციპალიტეტში, 2020 წლის დეკემბერში, 2935 მეტრი ქარსაფარი ზოლი გაშენდა, 6 ფერმერს უსასყიდლოდ გადაეცათ ნერგები და შესაღობი მასალა. 2020 წლის ოქტომბერში, გორში მდებარე 75 ჰა ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა ნიადაგის დაუმუშავებლად დაითესა,თესვის ხარჯი სრულად დაფარა პროექტმა.
საპილოტე პროექტის განხორციელება  2018 წლის 18 მარტს დაიწყო და  2023 წლის 18 მარტს დასრულდება. პროექტის ინიციატორია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; პროექტი დაფინანსებულია გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მიერ; განმახორციელებელი სააგენტოა გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UN Environment), ხოლო აღმასრულებელი ორგანიზაცია „კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრი“ (REC Caucasus).

Deputy Minister Shamugia observes implementation of the “Reaping economic and environmental benefits from sustainable land management” project
environmental benefits from sustainable land management” project
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Otar Shamugia attend implementation process of the “Reaping economic and environmental benefits from sustainable land management” project, which spans across Gori, Kareli, Kvareli and Sagarejo as pilot locations.
“The goal of the pilot project is to strengthen economic and environmental benefits from sustainable land management, which shall tackle degradation problem of the soil, as well as share the best practices in this regard. Georgia shall also share the best practices, that aims at safeguarding protection of the country’s economic and natural capital. More than 100 farmers have joined the project. Through the funding from the Global Environmental Fund (GEF) and assistance of the Regional Environmental Center (REC) for the Caucasus, the farmers have been provided with seeds for cultivating the wind break belts free of charge. We will care for cultivating such practice at other regions, in order to boost interest among the farmers” – Deputy Minister Shamugia stated.
In frames of the project, 2935 meters of windbreak belts have been planted during December 2020; six farmers have been provided with seedings and fencing materials free of charge. In October 2020, 75 hectares of agricultural-rural land has been ploughed; the respective costs have been fully covered by the project.
The pilot project was launched on March 18, 2018 and will commence on March 18, 2023. The project has been initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and has been funded by the Global Environmental Fund (GEF); and implemented by the United Nations Environment Programme (UNEP) and Regional Environmental Center (REC) for the Caucasus.