დაგეგმილია ბუნებრივი საფრთხეების მონიტორინგის სისტემის გაუმჯობესება
სტიქიური გეოლოგიური და ჰიდრომეტეოროლოგიური მოვლენების იდენტიფიცირება და ადრეული გაფრთხილების და მონიტორინგის ეფექტიანი სისტემების შექმნისთვის, დაგეგმილია არსებული მონიტორინგის ქსელის გაფართოება, რისთვისაც დამონტაჟდება ახალი ავტომატური მეტეოროლოგიური, ჰიდროლოგიური და გეოლოგიური სადგურები; დამატებით მომზადდება გეოლოგიური და ჰიდრომეტეოროლოგიური საფრთხეების ზონირების რუკები, რაც ხელს შეუწყობს მოსახლეობისა და ინფრასტრუქტურული ობიექტების ბუნებრივი საფრთხეებისგან მაქსიმალურ დაცვას და უზრუნველყოფს ქვეყანაში სტიქიური მოვლენებით გამოწვეული შესაძლო უარყოფითი შედეგების თავიდან აცილება/შერბილებას.„გარემოს მდგომარეობის მონიტორინგის გაუმჯობესება აუცილებელია იმისთვის, რომ გარემოს ხარისხიან დაცვაზე ვსაუბრობდეთ. ამისთვის, ყოველდღიურად ძლიერდება გარემოს დაცვის შესაძლებლობები. განხორციელდება 27 ავტომატური სადგურის დამონტაჟება, ეს ნიშნავს რომ ჰაერის ხარისხზე გვექნება სრული ინფორმაცია და მუდმივი მონიტორინგი. 200 ლოკაციაზე გვექნება წყლის ხარისხის მონიტორინგი. ნიადაგის დაბინძურებაზე მონიტორინგი გვექნება 70-მდე ლოკაციაზე. დამონტაჟდება ახალი მეტეოროლოგიური სადგურები და ახალი რადარები იმისთვის, რომ გვქონდეს ზუსტი მეტეოროლოგიური ინფორმაცია, რომელიც საჭიროა ეკონომიკური სექტორისთვის, მათ შორის სოფლის მეურნეობისთვის და ჩვენი ფერმერებისთვის. გაიზრდება მიწისქვეშა წყლებზე დაკვირვება. ყველა ეს მონაცემი გადამუშავდება იმისთვის, რომ ჩვენ გვქონდეს უკეთესი და ხარისხიანი პოლიტიკა და მართვის სისტემები.
საქართველოს მასშტაბით, 200 საწარმო დანერგავს ახალ ტექნოლოგიებს, რათა მათი ზემოქმედება წყალზე, ჰაერზე და ნიადაგზე შემცირდეს და იყოს მინიმალური. ეს არის ჩვენი პირობა ევროკავშირთან ასოცირების ფარგლებში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
დარგის განვითარების გრძელვადიანი ხედვის - „გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ პრეზენტაციას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრები, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლები, სახელმწიფო რწმუნებულები, დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო, დონორი ორგანიზაციების, დარგობრივი ასოციაციების და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები და ფერმერები ესწრებოდენენ.

Enhancing natural disasters’ monitoring system
Georgia will embark on the journey to develop an effective system of early warning and monitoring, which will aim at identifying natural geological and hydrometeorological occurrences. For ensuring goals/objectives, Georgia will install automatic meteorological, hydrological and geological stations, which shall increase existing monitoring network; moreover, geological and hydrometeorological threats’ zoning maps will also be drafted, which will safeguard population from threats and will ensure softening/protection of people from possible negative effects.
“Enhancement of environmental affairs is crucial, as we speak about environmental protection. The Ministry has been strengthening environmental protection capacities in a consistent manner. We have installed 27 automatic stations, which ensure complete information and constant monitoring. We will ensure monitoring of water at 200 locations, while soil pollution monitoring will span across around 70 spots. The new meteorological stations and radars will be set forth to obtain precise meteorological information, which is vital for an economic sector, including agriculture and our farmers. We will also increase observation over underground waters. All of these data will be processed for elaborating a better and high-quality policy and management systems.
Nationwide, more than 200 enterprises are cultivating new technologies in order to bring profoud changes toward decreasing effect on water, air and soil. This is our commitment with the European Union, within the Association Agreement” – Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili stated.
“Environmental Protection and Rural Development 2030” is a long-term vision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, presented by the Minister himself, at a greater detail. The event enjoyed presence of Mr Irakli Gharibashvili, Prime Minister of Georgia, members of the Parliament, representatives of the Government of Georgia, Ministry of Environmental Protection and Agriculture, State Trustees, Diplomatic missions, international and donor organizations, stakeholder groups and academic institutions, as well as the farmers attended the presentation.