ლევან დავითაშვილი BP საქართველოს ხელმძღვანელს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ნავთობისა და გაზის კომპანიის BP საქართველოს ხელმძღვანელს, აიტან ჰაჯიევას შეხვდა. შეხვედრაზე, კლიმატის ცვლილების შერბილების მიზნით, ქვეყანაში განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარების კუთხით შესაძლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
ლევან დავითაშვილმა BP საქართველოს ხელმძღვანელს კლიმატის ცვლილების შერბილების მიმართულებით არსებული სახელმწიფო პოლიტიკა და განხორციელებული ღონისძიებები გააცნო.
„ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით აღებული ვალდებულებების შესაბამისად, კლიმატის ცვლილების შერბილების მიზნით და ქვეყანაში მწვანე ეკონომიკის განვითარების მიმართულებით, ჩვენ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადავდგით. უკვე დამტკიცებულია სამი მთავარი დოკუმენტი - ,,საქართველოს განახლებული ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილი (NDC)“, საქართველოს კლიმატის ცვლილების 2030 წლის სტრატეგია და საქართველოს კლიმატის ცვლილების 2030 წლის სტრატეგიის 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმა. ქვეყანა იღებს ვალდებულებას, რომ, 2030 წლისთვის, ეროვნულ დონეზე, სათბურის აირების ემისიების ჯამური მაჩვენებელი, 1990 წელს დაფიქსირებულ მაჩვენებელთან შედარებით, 35%-ით შეამციროს. აღნიშნულ პროცესში მნიშვნელოვან მხარდაჭერას გვიწევენ ჩვენი პარტნიორები - ევროკავშირის წევრი ქვეყნები, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციები. ჩვენ ღია ვართ ყველა ინიციატივისთვის, მზად ვართ, სამომავლო თანამშრომლობისთვის ყველა იმ ორგანიზაციასთან, რომელიც დაეხმარება საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით აღებული ვალდებულებების შესრულებაში“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე BP საქართველოს ხელმძღვანელმა, აიტან ჰაჯიევამ აღნიშნა, ბოლო წლების განმავლობაში, კომპანიის განვითარების სტრატეგიის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება განახლებადი ენერგიის წყაროების და სხვა ახალი ტექნოლოგიების განვითარება და მასზე ხელმისაწვდომობის ზრდაა, რაც ხელს შეუწყობს კლიმატის ცვლილების შერბილებას.
„კომპანია BP საქართველოში უკვე 25 წელია ოპერირებს. ნავთობისა და გაზის უმსხვილესი პროექტების გარდა, კომპანია მნიშვნელოვან პროექტებს ახორციელებს საქართველოს რეგიონების ეკონომიკური გაძლიერების და გარემოსდაცვის მიმართულებით. ჩვენ ვგეგმავთ ახალი შესაძლებლობების განვითარებას, რომლებიც კლიმატური ცვლილებების შერბილებას შეუწყობს ხელს. შესაბამისად, გვსურს გავეცნოთ ამ კუთხით საქართველოში არსებულ სახელმწიფო პოლიტიკას, რათა შევძლოთ განვსაზღვროთ შესაძლო თანამშრომლობის კონკრეტული მიმართულებები“, - აღნიშნა აიტან ჰაჯიევამ.

Minister Davitashvili met with the Head of BP Georgia
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili met with the Head of the Oil and Gas Company BP, Ms Aytan Hajiyeva to discuss enhancement of renewable energy sources in Georgia, as an effort to soften the Climate Change. In the course of the meeting, Minister Davitashvili briefed Ms Khajieva about Georgia’s aspirations and actions toward softening the climate change.“In accordance with the obligations set forth in the Association Agreement with the European Union and aspirations to enhance green economy in the country, Georgia has undertaken numerous meaningful steps. We have already adopted the following three documents – “Nationally Determined Contribution (NDC) of Georgia”, Climate Change Stategy of Georgia for 2030 and 2021-2023 Action Plan for the Climate Change Strategy of Georgia for 2030. Georgia has already accepted an obligation to decrease greenhouse gas emission at a national level by the year of 2030– to 35 % as a comparison to 1990. The international community makes significant contributions to the respective processes, such as the European Union’s member states and international donor organizations. We are open to any initiative and eager to cooperation with any organization, which will assist Georgia to fulfill obligations set forth within the Association Agreement signed between Georgia and the European Union” – Minister Davitashvili stated.
In the course of the meeting, Head of the BP Georgia, Ms Aytan Hajiyeva stressed out one of the core directions for the company, which is a renewable energy, as well as enhancement of energy sources and ensure access to other modern technologies, which will be a successful action toward softening the Climate Change.
“The BP has been operating in Georgia for 25 years. Apart from major projects in Oil and Gas – the company also undertakes projects for economic and environmental strengthening of Georgia’s regions. We plan to develop new opportunities, which will soften the Climate Change. Therefore, we would like to familiarize with an incumbent strategy of Georgia, which will enable the BP to set prospects for specific areas of cooperation” – Ms Aytan Hajiyeva stated.