ლევან დავითაშვილი: „წელს ატმის წარმატებული სეზონი გვაქვს და ეს ჩვენი თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგია“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ატმისა და ვაშლატამას მოსავლის დაბინავების სამუშაო პროცესს სოფელ ჩუმლაყში გაეცნო. მინისტრი ფერმერებს, სამაცივრე მეურნეობის წარმომადგენლებსა და ექსპორტიორებს შეხვდა.
შეხვედრას გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატი დავით სონღულაშვილი, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი შიოშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
„წელს წარმატებული სეზონი გვაქვს; ექსპორტზე რეკორდული რაოდენობის ატამი და ვაშლატამა გადის. ამ დროისთვის, ექსპორტირებული პროდუქტის რაოდენობა 24 ათასი ტონაა. ვფიქრობ, სეზონი წარმატებით დასრულდება კახეთში. პარალელურად, ექსპორტის განხორციელება დაიწყო შიდა ქართლიდან, რომელიც კიდევ ერთი თვის განმავლობაში გაგრძელდება. ხაზგასმით უნდა ითქვას, რომ ეს წარმატება ჩვენი თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგია. მიწოდების ჯაჭვში წლების წინ არსებული ძირითადი სისუსტეები სახელმწიფომ აღმოფხვრა - ეს იყო პრობლემა ხარისხთან და ინფრასტრუქტურასთან დაკავშირებით, ჩვენ შემნახველი და სამაცივრე მეურნეობების დეფიციტი გვქონდა. თუ რამდენიმე წლის წინ, ფაქტობრივად, ერთი მეურნეობა იყო, დღეს უკვე, 40-ზე მეტი სამაცივრე მეურნეობაა მხოლოდ სოფელ ჩუმლაყში. ინფრასტრუქტურა სახელმწიფოს თანადაფინანსებით არის შექმნილი. ყოველივე ეს უზრუნველყოფს, რომ საექსპორტო ბაზრებზე ქართული ატამი იყოს კონკურენტუნარიანი”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ატმის რეალიზაციის პროცესი ორგანიზებულად მიმდინარეობს, მოქმედებს ერთი ფანჯრის პრინციპი; ფიტოსანიტარები აქტიურად არიან ჩართული; სამაცივრე მეურნეობებში იმყოფებიან საბაჟოს წარმომადგენლები, რათა ექსპორტი შეუფერხებლად განხორციელდეს. ხელისუფლების ხელშეწყობით მოქმედებს მწვანე დერეფნის პრინციპი, რის საფუძველზეც პროდუქტი შეუფერხებლად მიდის ლარსის საბაჟო პუნქტამდე.
კახეთში, ატმის მოსავლის დაბინავების პროცესში, ადგილობრივ მუშახელთან ერთად, საქართველოს რეგიონებიდან ჩამოსული მოქალაქეებიც არიან დასაქმებული.

Minister Davitashvili: “2021 has embraced a successful season for peach harvest, which translates from the Ministry’s consistent policy”
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili visited the village of Chumlaki to observe accommodation process of the peach harvest. Minister Davitashvili met with the representatives and exporters of the freezer industry. The meeting was also attended by Majoritarian MP of Gurjaani municipality, Mr Davit Songhulashvili, State Trustee of the Kakheti region, Mr Irakli Shioshvili and representatives of he local municipalities.“This year, we are embracing a successful season, which has resulted into a record amount of export of peach and nectarines. At this stage, a total amount of exported production amounts to 24 thousand tonnes. I firmly believe that the season will commence successfully in Kakheti. Simultaneously, export will be conducted in Shida Kartli and it will proceed for another month. We have to stress out that the respective success has been translated from a consistent policy. The State has already addressed some of the key weaknesses in the delivery chain, which has mainly dealt with the quality and infrastructure, as we have had deficit of freezer locations. Several years ago, we only had one freezer unit and how there are more than 40. An infrastructure in the village of Chumlaki has been supported by the State co-funding, which will result into a highly competitive Georgian peach at export markets” – Minister Davitashvili stated.
Peach realization process will be handled in an organized manner with an open-window principle. The phyto-sanitarians are actively engaged into the process; meanwhile, freezer enterprises have hosted representatives of the customs office to make sure that export in handled undisruptedly. The State-supported green corridor principle has ensured that production is delivered to Larsi customs office. Apart from Kakheti dwellers, the peach harvest of Kakheti also employs people from other regions of Georgia.