გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი გაზეთის The Financial ორგანიზებით გამართულ „მწვანე ბიზნესფორუმს” დაესწრო
სიტყვით გამოსვლისას, მინისტრის მოადგილემ ყურადღება გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ფარგლებში სამინისტროს მიერ განხორციელებულ პროექტებზე, სეპარირებული შეგროვების სისტემის აუცილებლობაზე და ნარჩენების გადამუშავების პერსპექტივებზე გაამახვილა.
„სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია მწვანე ბიზნესინიციატივებზე საუბარი და მეტი კომუნიკაცია; ნებისმიერი ახალი ვალდებულების და სტანდარტის შემოღება კერძო სექტორისგან ინვესტირებას საჭიროებს. ამ მიმართულებით, სამინისტროს აქვს გეგმები, რომელიც მათ საქმიანობას წაახალისებს. მსგავსი ფორუმები, სახელმწიფო უწყებებისა და ბიზნესსექტორის მონაწილეობით, მნიშვნელოვანია გაგრძელდეს, რათა მოხდეს მეტი გარემოსდაცვითი ინიციატივის იდენტიფიცირება და სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერა“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
ფორუმის მონაწილეებმა მწვანე ეკონომიკისა და მწვანე ბიზნესის განვითარებაზე, მცირე და საშუალო საწარმოების ხელშეწყობაზე ისაუბრეს.
ფორუმზე მომხსენებლები იყვნენ პარლამენტის გარემოსდაცვითი კომიტეტის თავჯდომარე მაია ბითაძე, კომპანიის „არემჯი“ დირექტორის მოადგილე გარემოსდაცვით საკითხებში, სანდრო დევიძე, და „ტოიოტა კავკასიის“ გარემოს დაცვის მენეჯერი, სალომე მშვილდაძე.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Ms Nino Tandilashvili attend the “Green Business Forum” organized by the newspaper The Financial
In her speech, Ms Nino Tandilashvili stressed out the projects undertaken by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia as part of the environmental responsibility, as well as actions for separated waste collection and processing waste.
“Discussing green business initiatives is crucial for the Ministry as well ensuring more communication; any new obligation or standard requires investments from the private sector. In the respective direction, the Ministry has plans, which will accelerate their operation. The similar forums enjoy meaningful contribution from the State agencies and business sector and it is crucial to continue organizing them in order to identity environmental initiatives and ensure the State support” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
Attendees to the Forum scrutinized matters related to green economy and enhancement of green businesses, as well as fostering assistance to small and medium enterprises.
MP Maia Bitadze, Chairperson of the Parliamentary Environmental Protection and Natural Resources Committee, Director of Environmental Issues at the “RMG”, Mr Sandro Devidze and Environmental Protection Manager of “Toyota Caucasus”, Ms Salome Mshvildadze attended the Forum.