დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში მესაქონლეობის ახალი ფერმა გაიხსნა
თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი ფერმერული მეურნეობის შესაქმნელად, ახალგაზრდა ფერმერმა, ზურაბ მასურაშვილმა 2,5 მლნ ლარი თანხის ინვესტიცია განახორციელა, აქედან 1,5 მლნ ლარი სახელმწიფოს მხარდაჭერა, შეღავათიანი აგროკრედიტია.ფერმაში, ყოველდღიურად, 4 ტონა ნედლი რძე იწარმოება. პროდუქციის რეალიზაცია ადგილობრივ ბაზარზე ხდება; მეურნეობაში 10 ადგილობრივია დასაქმებული.
ახალი ფერმის გახსნას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი შიოშვილი, ფერმერთა ასოციაციის თავმჯდომარე ნინო ზამბახიძე, ადგილობრივი ხელისუფლებისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სტრუქტურების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„საქართველოში მეცხოველეობის დარგი წარმატებით ვითარდება, რაშიც მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს და საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების წვლილი. დედოფლისწყაროში ამოქმედებული ახალი, თანამედროვე სტანდარტების ფერმა არის არა მარტო ამ ახალგაზრდა ფერმერის წარმატება, არამედ იმის ნათელი დადასტურება, რომ ქვეყანაში ფერმერული მეურნეობები და მესაქონლეობის დარგი ვითარდება. ასეთი წარმატებული ფერმა ასაქმებს ათეულობით ფერმერს და ქმნის წარმატების მოდელს“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.

A new livestock farm opens up at the Dedoplistskaro municipality
A young farmer, Mr Zurab Masurashvili has made a 2,5 million GEL investment for opening up a livestock farm in the Dedoplistskaro municipality, which is equipped with modern appliances; from the respective amount – 1,5 million GEL has been deployed from the State programming, as a preferential agro-credit. The farm employs 10 local and produces 4 tonnes of milk daily. The project is realized at a local market.
Opening of the farm was attended by the first Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), Mr Giorgi Khanishvili, State Trustee of the Kakheti Region, Mr Irakli Shioshvili, Head of the the Farmers’ Association, Ms Nino Zambakhidze, as well as representatives of the MEPA’s agencies.
“The livestock industry is a rapidly developing area in Georgia, which is highly influenced by the contributions made by the donor organizations. A new farm with modern technologies established in Dedoplistskaro is a success of a young farmer, but also for the whole country, as it demonstrates that farmer industries and livestock area is developing. A successful farm employs dozens of farmers and creates a model of success” – Deputy Minister Giorgi Khanishvili stated.